Cloudinary İle Web Sitenizde ki Medya Dosyalarını Hızlandırın

Cloudinary 25 credit (25 GB) ile ücretsiz kayıt olup kullanabileceğiniz ve medya dosyalarınızı yükleyip hızlı bir şekilde yayınlatabileceğimiz bir bulut paylaşım platformudur.

Özellikle videonuzu YouTube’a yüklemek istemiyorsanız, web sitenizde güvenilir olarak yayınlayabileceğiniz en iyi platform Cloudianry‘dir.

Web sitesi hızı ranking faktörlerinden biridir. Dolayısıyla her alanda web sitenizin açılış hızı son derece önemlidir. Örneğin, Google Ads’de anahtar kelime başına ödeyeceğiniz tutar yani TBM’yi etkileyen faktörlerden bir tanesi de web sitenizin açılış hızıdır. Aynı şekilde SEO’da üst sıralarda yer almanızı sağlayan faktörlerden bir tanesi de web sitenizin açılış hızıdır. Dolayısıyla web sitenizin hızı her alanda önemli derecede büyük etkiye sahiptir.

Web sitemizi hızlandırabilmek için neler yapabiliriz?

Şimdi o kadar konuştuk web sitesi hızından peki web sitemizi nasıl hızlandırabiliriz, gelin berebar basit düzeyde ve hızlı bir şekilde inceleyelim.

1- Dosya sıkıştırmasını aktif edin

Gzip dosya sıkıştırmasını web sitenizden kullanın. Gzip ile 150 bytes’dan büyük CSS, HTML, ve JavaScript dosyalarınızın boyutunu küçültebilirsiniz. Gzip’i resim ve video üzerinde kullanmayın. Görüntü kalitesi düşer.

2- Leverage browser caching’i kullanın

Bu yöntem ile web sitemize daha önce gelen kullanıcılara web sitemizin yeniden yüklenmesinden ziyade hazır da olan dosyaların hızlı bir şekilde yüklenmesi sağlatılır.

3- Server cevap verme süresini geliştirin

Kullandığınız sunucu serverların response yani cevap verme süresini iyileştirin. Hostinginizde hafıza, RAM, bandwith burada önemli faktörlerdir. Eğer hosting firmanız iyi değilse değiştirmenizi öneririm.

4- CDN Teknolojisi Kullanın (Content Distribution Network)

Bu teknoloji ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcının lokasyonuna göre medya ya da .css, .js gibi diğer dosyalarınızın hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlatın. Cloudinary bunlardan bir tanesi. Cloudinary ile medya dosyalarınızı web sitenizi ziyaret eden kullanıcı lokasyonuna göre yükletebilir ve web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

WordPress Kullanıcıları Cloudinary Pluginini Kullanabilirsiniz

Cloudinary’in WordPress için ücretsiz eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentiyi etkilnleştirip, kendinize Cloudinary medya sayfası oluşturabilirsiniz. Eklentiyi incelemek için tıklayın.

Cloudinary WordPress Plugin

Cloudinary’in WordPress’de Kullanıcıları İçin Artı Yönleri : 

* Yazı içerisinde direk medya dosyalarınızı Cloudinary üzerinden hızlı bir şekilde yükletebilirsiniz.

* Video ve resimlerinizin hızlı yüklenmesini sağlar.

Cloudinary’in WordPress’de Kullanıcıları İçin Eksi Yönleri : 

* Featured Image yani ana görsel resmini maalesef Cloudinary ile yükleyemezsiniz.

* WPBakery Page Builder eklentisini kullanıyorsanız, arka plan gibi görsel değiştirme ya da yükleme özelliklerinde Cloudinary seçeneği gelmediği için kullanamazsınız.

Neden Cloudinary?

Sadece web sitesi olarak düşünmeyin, mobil uygulamalarınızın da hızlı açılması gerekiyor. Mobile app içerisinde kullandığınız görseller, videolar vs. hepsini bulut sunucu Cloudinary’e yükleyebilir ve hızlı olarak yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

İlle de Cloudinary’i kullanmanız gerekmiyor, piyasada çok fazla sayıda CDN ve bulut servisleri bulunmaktadır. Cloudinary’i 25 GB’a kadar ücretsiz kullanabilirsiniz. Eğer web sitenizin çok fazla ziyaretçisi yoksa bandwith olarak çok fazla tüketim yapmıyorsa direk ücretsiz olarak Cloudinary’i kullanabilirsiniz.

Bütünleşik dijital pazarlama alanında bir çok hizmetimiz bulunmaktadır. En yaygın olan dijital reklam platformlarında (Google, Bing, Facebook) kampanya yönetimi ve SEO ile ilgili hızlı ve ücretsiz bir şekilde ön analizleme ve fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Yorumlar

Yorum Yazın