Facebook Türkiye’de Bir Çok İşletmenin Reklam Hesabını Kapatıyor

Facebook Türkiye'De Bir Çok İşletmenin Reklam Hesabını Kapatıyor

Facebook Reklam Hesaplarının Kapatılması

Facebook, 2020’nin son çeyreğinde bir çok işletmenin reklam hesabını kapatmaya başladı. Sizin de Facebook reklam hesabınız kapatıldıysa bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririm. Kapatılmadıysa da kendinizi hazırlıklı duruma getirin.

Şimdi ne oldu, geçmişe bir gidelim.

2020 yılında çok tartışılsa da AKP ve MHP’nin birleşip sunduğu sosyal medya yasası 1 Ekim de yürürlüğe girdi. Buna göre Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp en az 1-bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemesi gerekiyordu.

Facebook’un Temsilci Atama Durumu

Bu yönetmelik yürürlüğe girdikten ve Facebook’un temsilci atamayacağını bildirmesinden sonra işletmelerin reklam hesapları birer birer kapanmaya başlandı.

Peki devlet ne yapmayı planlıyor ?

* Ekim ayında BTK önce bir uyarı listesi hazırlayıp bu firmalara bir yasal uyarı gönderdi. “Türkiye’de temsilci bulundurma sorumluluğunuzu yerine getirin” dedi.

* Ondan sonraki aşamada Kasım ayında, buna uymazlarsa, 10 milyon TL idari para cezası; yine ses çıkmazsa Aralık’ta 30 milyon TL para cezası… Bu böyle gidiyor.

İşte bizi ilgilendiren kısım Ocak 2021.. Neden, çünkü Ocak 2021’de reklam yasakları başlıyor ve Nisan ayından itibaren de internet bant aralığının daraltılmasına kadar gidilecek bir süreçle karşı karşıyayız açıkçası. Bunun anlamı da Facebook, Instagram, WhatsApp, Twitter artık eskisi gibi hızlı açılamayacak.

Kaldı ki ülkenin eski Hazine ve Maliye Bakanı “Berat Albayrak” istifasını Instagram üzerinden veriyorken, ya da kendi troll ekipleri her gün onları desteklerken bu platformların onlar açısından da ne kadar önemli olduğu ortada.

Şimdi işin siyasi kısmını bir tarafa bırakalım, işletmeler için sosyal medya reklamları neredeyse olmazsa olmazlardan. Özellikle e-ticaret reklamlarında ciddi gelirlere düşük reklam bütçeleri ile ulaşmamızı sağlayan bu platformlar da reklam veremeyecek oluşumuz bir hayli korkutucu.

“Düşük reklam bütçesi ve yüksek gelir” şuan da bu Türk şirketleri için inanılmaz derecede önemli. Bir Türk şirketi ne kadar iyi olursa olsun maalesef bir Avrupalı şirket ya da Amerikalı şirket ile aynı koşullara asla sahip olamıyor. Dolayısıyla insanlar Türkiye’de şirket kurmaktansa yurt dışında şirket kurmayı tercih ediyor. Kaldı ki bu yasakların dışında yok stopajmış yok kesintiymiş gereksiz o kadar ödeme yapmak zorunda kalıyor ki Türk şirketleri bunu say say bitiremeyiz. En sonuncusu da Google’un reklam harcamalarına ekstra %5 komisyon eklemesi olayı oldu. Bu şartlar altında bir şirketin nasıl başarılı olmasını beklersiniz ? Vergilere hiç girmiyorum bile.

Türkiye'De Facebook Reklam Hesapları Kapatılıyor

Türkiye’De Facebook Reklam Hesapları Kapatılıyor

Bir gün reklam hesabınıza girdiğinizde yukarı da ki gibi bir görüntü ile karşılaşırsanız şaşırmayın.

Kapanan Facebook Reklamları İçin Ne Yapılabilir?

Eğer Facebook reklam hesabınız kapatıldı ve desteğe ihtiyacınız var ise Joykek firmamız ve benimle iletişime geçebilirsiniz. E-ticaret firmaları için sosyal medya üzerinde nasıl reklam verilir, bu yasakların üstesinden nasıl gelinir detaylı analiz ve danışmanlık için hızlı bir şekilde bana ulaşabilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster