Hotjar Nedir, Nasıl Kullanılır ve Hotjar Kullanmanın Artıları Neler

Hotjar Nedir, Nasıl Kullanılır Ve Hotjar Kullanmanın Artıları Neler

Eğer dijital pazarlama işiyle uğraşıyorsanız hotjar mutlaka kullanmanız gereken bir araç. hotjar ile web sitesinde ki tüm hareketleri takip edebilir ve customer journey dediğimiz müşterilerinizin web sitesinde ki tüm aktiviteleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bugün 1 Ocak 2019, öncelikle hepinize mutlu ve güzel bir yıl dilerim.

Bence dijital pazarlama alanında çalışan herkesin hotjar‘ı biliyor ve kullanıyor olması gerekiyor. Şu ana kadar kullandığım araçlar arasında hotjar’dan daha iyi kullanıcı hareketlerini ölçebilen başka bir araç görmedim diyebilirim. Peki hotjar nedir?

hotjar Nedir?

hotjar websitenize entegre sonucunda web sitenizde ki tüm kullanıcı hareketlerini en ince ayrıntısına kadar analiz etmenize yardımcı olan bir araçtır. Ayrıca hotjar’ın kişiselleştirilmiş anketi, satış performans hunisi ve dönüşüm ölçüm araçları da son derece popüler ve kullanışlıdır.

hotjar ücretlendirmesi sayfa gösterim sayısına bağlı olarak değişiyor eğer sayfanız günde 10.000’den az gösteriliyorsa personal paketini seçebilirsiniz o da aylık $29. Günlük sayfa gösterim sayısının ne kadar olduğunu Google Analytics’ten öğrenebilirsiniz. hotjar’ı alırken sayfa sayınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer çok profesyonel bir websiteniz var ve günlük gösterim 2.000.000+ dan fazla ise aylık ücreti $989. (Ocak 1, 2019 itibari ile) hotjar.com adresine girerek kaydınızı oluşturabilirsiniz. Bence 15 günlük deneme sürümünü mutlaka kullanmalısınız. Bedava ve kredi kartı gerekmiyor.

hotjar heat map ile kullanıcıların en çok sayfanın nerelerinde vakit geçirdiği, tıklama yaptığı renklendirilmiş bir şekilde görebilir ve analiz edebilirsiniz. Bu hizmeti yandex metrica ile de kullanabilirsiniz. Ancak yandex metrica çok kısıtlı ve ayrıca tıklama sayılarını detaylı bir şekilde göstermiyor. heat map ile kullanıcıların tıklamalarını, sayfayı aşağı doğru kaydırmalarını ve fareyi sayfada nerelerde gezdirmişler gibi bir çok veriyi görebilirsiniz.

hotjar heat map’i sadece spesifik sayfalara kurabilir, ya da tüm sayfalarda kullanabilirsiniz. hotjar heatmap raporunu çalıştırdığınızda aşağıda ki gibi göreceksiniz. Kırmızı alanlar kullanıcıların sayfada en çok etkileşime geçtiği alanlardır. Örnek raporda kırmızıdan maviye doğru gittiğini aslında kullanıcıların en çok tepelere odaklandığını göreceksiniz. Bunu kendi web sitenizde çalıştırdığınızda size web sayfanızı geliştirmeniz ile ilgili bir çok ipucu verecektir. E-ticaret web siteniz varsa, hotjar ile kullanıcıların ürün sayfasında en çok nerelere odaklandığını daha iyi anlayabileceksiniz.

hotjar ile Web Sitenizi Ziyaret Edenlerin Deneyimini İzleyin

Bence en çok seveceğiniz özellik bu. Eğer hotjar’ı kullanıyorsanız hotjar recording raporu ile web sitenizi ziyaret eden tüm kullanıcıların hareketlerini ve deneyimlerini izleyebilirsiniz. Kullanıcı hangi sayfada nerelere odaklanmış, nerelere tıklamış, nereleri direk pas geçmiş vs. gibi soruların cevaplarını bu kayıtları izleyerek bulabilirsiniz.

Bu özellik size wow dedirtecek cinsten bir özellik. Özellikle ürün satın alma sürecinde müşterilerinizin tüm deneyimlerini izlemenizi sağlayacak bir özellik. Aşağıda ki videoyu izleyerek nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilirsiniz. Aşağıda ki örnekte değerli bir okurumun “Yabancı Dillerde İçerik Pazarlaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Konu*” makalemi okurken ki deneyimini izliyor olacaksınız. Kendisi aslında bundan haberdar bile değil, yani sistemin onu kaydettiğinin. Aynı zamanda siz bu yazımı okurken hotjar sizi kaydediyor olacak…

hotjar’ı Türkiye’de Hangi Firmalar/Websiteler Kullanıyor?

Türkiye’de tanınmış bir çok firma hotjar’ı kullanıyor. Aşağıda ki listeden bazı websitelere ulaşabilirsiniz. Ancak dikkatimi çeken bir şey var ki o da şu: Türkiye’de çok fazla sayıda üniversite var ancak bunlardan sadece bir tanesi “Sabancı Üniversitesi” hotjar’ı kullanıyor. Bu da gösteriyor ki Sabancı Üniversitesi web deneyim analiz konusuna gerçekten değer veriyor ve bu işi profesyonel bir şekilde yapıyor.

Hotjar'I Türkiye'De Kullanan Websiteler Kaynak: Https://Trends.builtwith.com/Analytics/Hotjar/Turkey

Hotjar’I Türkiye’De Kullanan Websiteler Kaynak: Https://Trends.builtwith.com/Analytics/Hotjar/Turkey

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster