Apple App Store 2022 Yılı Ödülünü Kazanan Mobil Uygulama “BeReal”

Apple App Store 2022 Yılı Ödülünü Kazanan Mobil Uygulama &Quot;Bereal&Quot;

Apple’ın her sene düzenlediği mobil uygulama yarışmasını bu yıl kazanan uygulama BeReal uygulaması oldu. Peki Türkiye’de henüz çok popüler olmayan ancak globalde bir çok kişi tarafından kullanılan bu mobil uygulamanın diğerlerinden en büyük farkı ne?

En çok sevdiğim part ise kendilerini diğer veya sıradan sosyal medya uygulaması olarak tanıtmıyor oluşu. Uygulama sayfasına gittiğinizde slogan / açıklama kısmında “Not another social network” yazısını görebilirsiniz.

BeReal. Uygulaması Tam Olarak Nedir?

Bereal. Your Friends For Real. - Not Another Social Network.
Bereal. Your Friends For Real. – Not Another Social Network.

Sosyal medya platformu BeReal Alexis Barreyat tarafından Aralık 2019 tarihinde kurulmuş ve yayınlanmıştır. iOS ve Android üzerinden uygulamaya erişim sağlanabilir olup; kullanıcıların gerçek zamanlı olarak gerçeği yansıtan paylaşımlar yapılması istenmektedir.

BeReal, kullanıcıların günde bir fotoğraf paylaşmalarına izin veren bir uygulama olup bu fotoğraflar ile kullanıcıların gün içinde ne yaptığını paylaşmaları istenmektedir. Kullanıcıların bu paylaşımlarının özgün olması ve gerçekten kendilerini yansıtması istenir ve paylaşılan bu fotoğraf / içerikler takipçiler tarafından görüntülenebilmektedir. Günde sadece tek paylaşım yapılabildiği için kullanıcıların gün içinde uyguamada geçireceği vakit diğer sosyal medya platformlarındna daha az olacaktır.

BeReal Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Kullanıcılar günün herhangi bir zaman diliminde rastgele olarak “Time to BeReal.” bildirimi almaktadır. Bu bildirim ile kullanıcının fotoğraf paylaşması için iki dakika vakti vardır. İki dakika içinde gerçek zamanlı olarak kullanıcı herhangi bir filtre, düzenleme vs. olmadan anlık olarak ne yaptığını paylaşabilir. Uygulamanın ana kilit odak noktası ise tam olarak budur. Gerçek zamanlı – gerçek kimliğimizi gösteren paylaşımlar.

Örnek; Time To Bereal Bildirimi.
Örnek; Time to BeReal bildirimi.

Eğer kullanıcı iki dakikayı geçirir ve post paylaşımı yaparsa, geç kalmış olarak algılanacak ve diğerlerinin fotoğraflarını gönderi bitene kadar göremeyecekler. Post yayınlanması tamamlandıktan sonra kullanıcılar uygulamanın keşfet bölümüne erişebilecek.

Kullanıcının Iki Dakika Içinde Yeniden Fotoğraf Çekmesi.
Kullanıcının iki dakika içinde yeniden fotoğraf çekmesi.

Kullanıcı bildirimi aldıktan sonra kendisine ayrılan iki dakika içinde birden fazla fotoğraf çekebilir ve istediği fotoğrafı paylaşabilir. Uygulama ayrıca kullanıcının BeReal anını kaç kez yakalamaya çalıştığını da herkese gösterir.

Uygulamada bir “beğen” seçeneği bulunmamakla birlikte, kullanıcılar RealMoji‘lerini veya bir emoji tepkisini taklit eden özçekimlerini içeren bir emojiyi kullanarak diğer gönderilere tepki verebilirler. Uygulamada filtre veya düzenleme düğmesi olmayıp ve video yayınlanlarına ve paylaşımlarına izin vermez. Takipçi sayısı da uygulamada gösterilmez ve reklam da gösterilmez.

Bereal Kullanıcıların Uygulama Paylaşımlarına Verdiği Tepkiler.
BeReal Kullanıcıların uygulama paylaşımlarına verdiği tepkiler.

Uygulamayı App Store’dan indirmek için tıklayın.

Google Play Store’dan indirmek için tıklayın.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster