Google Ads Arama Ağı Kampanyalarımızın Performansını Yükseltme Taktikleri

Google Ads Arama Ağı Kampanyalarımızın Performansını Yükseltme Taktikleri

Google Ads hedef kitle aracı optimizasyon için son derece önemli bir araç olup, hedef kitleyi doğru kullanarak Google arama ağında ki kampanyalarınızı iyileştirebilir ve iyi seviyelere getirebilirsiniz.

Hedef kitle optimizasyonu yaparak arama ağı kampanyalarınızın performansını önemli derecede arttırabilirsiniz. Bu yazımda size hem global de hem de Türkiye’de (genelde globalde) reklam hesaplarında sıklıkla karşılaşılan bir problemi giderme yönteminden bahsedeceğim.

İş Arayan Elemanlardan, Profesyonellerden Tıklama Almaya Son Verin

Kullanıcılar “markanızın adını ve iş ilanları” şeklinde arama yaptıklarında reklamınız en üst sırada görülebilir ve kampanyanız gereksiz yere tıklama alabilir. Ya da markanız yerine kullandığınız anahtar kelimeye özel direk iş ilanları şeklinde bir arama da yapılabilir. Örneğin, saç ekimi yapan bir hastane iseniz ve kampanyalarınız saç ekimi üzerine kurulu ise “saç ekimi iş ilanları, saç ekimi eleman arayanlar … ” vs. vs. diye bu varyasyon uzar da gider.

Hatta bu kişiler web sitenize gelir, formu doldurur ve sizde bunu conversion (dönüşüm) sayılarınızda artış olarak görebilirsiniz. Ancak bu gerçek bir dönüşüm değildir, müşteriden ziyade iş arayan bir kişi olduğu için bizim için gereksiz ve geçersiz bir form ve tıklamadır. Ha, eleman arıyorsak ve bunun için de reklam veriyorsak o ayrı bir durum. 

Genellikle raporlara baktığımda en çok iş aranan sektör araba ve medikal sektörü olduğu görülüyor. Herhangi bir araba ya da medikal sektörünün kampanyalarını yönetiyorsanız buna biraz daha fazla önem vermelisiniz.

İş Arayan Kişilerden Gelen Tıklamaları Nasıl Önleriz?

Bunun için en fantastik yol, negatif anahtar kelime methodudur. Arama terimlerini kontrol ederek gereksiz anahtar kelimeleri bulabilir ya da direk “kariyer, iş ilanı, ilan” gibi anahtar kelimeleri direk negatif anahtar kelimeler listenize ekleyebilirsiniz. Ama bunu yapmanıza rağmen hala çok gereksiz iş arayan kişiler farklı varyasyonlarda arama yaparak reklamlarınıza tıklama yapabilir. Bunu önlemek için de ikinci bir yol spesifik hedef kitle hariç tutma özelliğini kullanacağız.

Employment Audience, In-Market Hedef Kitle Hariç Tutma

Negatif Anahtar Kelime çalışmamızı yaptıktan sonra bir başka özellik olan hedef kitle hariç tutma methodu ile gereksiz tıklamaların sayısını en aza indirebiliriz. Bunun için kampanyanızın “Hedef Kitle” sayfasına gidin. Ardından açılan sayfadan sekmelerden “Hariç Tutulanlara” tıklayın. Burada artı tuşuna basarak hedef kitle eklememize gerekecek. Ekleyeceğimiz bu hedef kitle, In-Market içinde direk ” Employment ” olarak yer alıyor. Aşağıda direk bunun için bunu .gif olarak hazırladım görebilirsiniz.

In-Market altında ki Employment hedef kitlesini içeri aktardıktan sonra direk aktif iş arayan kişilerden gelen tıklamaları en aza indirmiş olacaksınız. Ama tabi ki de negatif anahtar kelime çalışmasını da yapmayı ihmal etmeyin. Bunun için arama terimleri sayfasına giderek tüm arama terimlerini listeleyebilir ve kariyer, iş ilanı gibi filtreleyip negatif anahtar kelime çalışması yapabilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster