E-ticaret Web Sitelerinin Google Analytics Hesaplarında En Çok Karşılaştığı Referral Problemi ve Çözümü

E-Ticaret Web Sitelerinin Google Analytics Hesaplarında En Çok Karşılaştığı Referral Problemi Ve Çözümü

Google Analytics’te Referral Problemi

Hazır e-ticaret web sitelerinin Shopify, ideasoft, ticimax vb. gibi Google Analytics hesaplarında en çok karşılaşılan referral problemi çözümünü bu yazıda sizlerle paylaşıyorum.

Google Analytics / Acquisition (Edinme) / All Traffic (Tüm Trafik) / Channels (Kanallar) ekranından satışların hangi kanallardan geldiğini görebiliriz. Bu da web sitemizden gerçekleşen satışların organik trafikten mi, ücretli trafikten mi (Google Ads) yoksa sosyal medya üzerinden mi geldiğini gösterir.

Bu çözüm tüm referral hataları için uygulanabilir. Ben bu yazımda Shopify örneğini göstereceğim. İdeasoft, ticimax ya da diğer hazır e-ticaret platform kullanıcıları da aşağıdaki yöntemle referral sorununu çözebilirler.

Yeni kurulan bir Shopify web sitesinde haftalık satışlara baktığımızda tablo aşağıdaki gibi çıkmaktadır. Buradan da görebileceğiniz gibi satışların %96’sı Referral kaynağından gelmektedir. Tabii bunun doğru olmadığını ve burada bir hatanın olduğunu biliyoruz.

Referral Hatası

Yeni Kurulan Web Sitesinde Haftalık Satış Kanallarına Baktığımızda 38K’Lık Satış Referral Da Görünüyor.

Şimdi bu problemin çözümü için öncelikle Referral’a tıklayıp içine girip bağlantının kaynağını tespit etmeliyiz. Ancak bu tarz yeni kurulan sitelerde problemin %100 ana nedeni iyzico vb. ödeme sayfalarını kullanan kullanıcıların karşılaştığı referral sorunu olacaktır.

Ben Referral bağlantısına tıkladığımda tablo şu şekilde geliyor. Satışların %95’i shopify.iyzipay.com den geldiği görülüyor. %2’si social-login.oxiapps.com adresinden, diğer %2’si de api.iyzipay.com adresinden gelmektedir.

Shopify Referral Hatası

Tablodan Da Gördüğünüz Gibi Satışların %95’I Shopify.iyzipay.com Bu Kaynaktan Gelmektedir. Bu Da Yanlış Raporlama Yapılmasına Neden Olmaktadır.

Analytics Referral Probleminin Çözümü Nasıldır?

Bu bağlantıları hariç tutmamız gerekiyor. Onu da şu şekilde yapıyoruz:

Referral hariç tutma işlemini yapmak için, Google Analytics Ayarlar / Property altında / Tracking Info / Referral Exclusion List e tıklayarak buraya bu URL leri “Add Referral Exclusion” butonuna tıklayarak eklemeniz gerekmektedir.

Referral Hariç Tutma

Referral Hariç Tutma Işlemini Yapmak Için, Google Analytics Ayarlar / Property Altında / Tracking Info / Referral Exclusion List E Tıklayarak Buraya Bu Url Leri Eklemeniz Gerekmektedir.

Referral Çözümü İçin Eklenmesi Gereken URL’ler

Örnek olarak yukarıdan da gördüğünüz gibi ben şu URL leri direk hariç tuttum ki, bu referral problemini çözmüş olayım.

  • shopify.com
  • shopify.iyzipay.com
  • iyzipay.com
  • social-login.oxiapps.com
  • api.iyzipay.com

Dijital pazarlama üzerine hazırladığım podcastlerimi henüz dinlemediysen, buraya tıklayarak dinleyebilirsin. 🙂

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster