Meditasyon Yapın ve Ruhunuzu Dinlendirin

Meditasyon Yapın Ve Ruhunuzu Dinlendirin

Neden Meditasyon Yapmalıyız?

Çok çalıştın, mezun oldun, istediğin araba ya da evi almak için harcamadan para biriktirdin, aileni mutlu etmek için kendini onlara göre şekillendirdin, hafta içi mesailerine kaldın, ayrıldın, barıştın, koştun, yoruldun, peki bunları yaparken hiç kendi sesini dinledin mi? Ruhunu serbest bıraktın mı?

Hepimiz aslında aynı gemideyiz, dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, ne iş yaparsak yapalım, gittiğimiz yol aynı. O yol bir son ile bitiyor.

Şimdi size meditasyon yapın diyeceğim. Onca işi, gücü, stresi, okulu, aileyi, parayı, bütün her şeyi bir kenara bırakın ve kendinize 5 dakikalık bir vakit ayırın istiyorum.

Son bir aydır hemen hemen her gün, öğle yemeğinden sonra yaklaşık 10 dakikalık meditasyon yapıyorum. İnanılmaz bir şekilde beni rahatlattığının ve stresten uzaklaştırdığının farkına vardım. Bunu denemeden önce açıkçası çokda inancım yoktu. Bazılarının sadece laf olsun diye yaptıklarını düşünüyordum. Ama düzenli olarak meditasyon yapmaya başladığınızda daha az yorulduğunuzu ve kendi ruhunuzu daha fazla dinlendirip, kendi sesinizi daha çok dinlediğinizin farkına varacaksınız.

Meditasyon Yapmaya Başlarken

Kendinize bir alan belirleyin

Meditasyonunuzu yatak odanızda, mutfakta, oturma odasında, çalışma masanızda her yer de yapabilirsiniz. Bu alan sizin alanınız olsun. Bu alanda isterseniz mum da yakabilirsiniz ya da isterseniz müzik de dinleyebilirsiniz.

Ben genelde müzikli meditasyon yapıyorum. Aşağıdan meditasyon sırasında kullandığım müziğe ulaşabilirsiniz. Her gün aynı meditasyon müziğini kullandım ve beni gerçekten rahatlattığını söyleyebilirim.

Rahatça oturun

Dik oturduğunuzdan emin olduğunuz sürece kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız o şekilde oturun. Bağdaş kurarak oturmak size rahat gelmiyorsa başka türlü şekilde oturabilirsiniz, hatta bir sandalye de bile oturabilirsiniz, yerde oturmak zorunda değilsiniz.

Derin bir nefes alın ve başlayın

Meditasyon da en önemli kısım nefes kısmıdır. Rahatça oturur bir vaziyette dik bir oturuşunuz olsun. Gülümseyin. Rahatlayın. Nefes almaya başladığınızda kollarınızı yukarı doğru kaldırın ve elleriniz başınızın üstündeyken Namaste pozisyonu gibi birleştirin.

* * *

Sonra nefes vererek ellerinizi başınızın üstünden göğsünüze kadar getirin, kalp seviyesine…  Yavaş bir şekilde nefes alıp, nefes verin ve bu nefes egzersizini 3 kere yapın.

Namaste Pozisyonu

Namaste Pozisyonu

Vücudunuzu tarayın

Dik durduğunuzdan emin olun, hemen akabinde nazikce ayak parmak uclarınızdan başınıza kadar vücudunuzu tarayın… Vücudunuzun her bir bölgesinin tamamen gevşemeye başladığını hissedin.

Düşüncelerinizi gözlemleyin

Meditasyonun en güzel kısmı bu. Yaşadıklarınız, hayatınız her şey gözünüzün önünde canlanır. Burada hafifçe isteğiniz dışında kamburlaşabilirsiniz. Düşüncelerinizi gözlemleyin ve farkına varın. Genelde ilk başta hep gündelik yapılması gereken işler gelir aklımıza…

Yavaşça bu düşünceler geçerken aklınızdan onlara bağlı kalmamaya çalışın. Dışarıdan düşüncelerinizi gözlemliyormuşcasına… Sadece aklınızdan geçenlere tanık olun.

Ben genelde daha önceden yaşadığım en güzel anları getirmeye çalışıyorum aklıma ve o anları gözlemliyorum… Tıpkı zamanda yolculuk gibi. O anlar da yapmak isteyip te yapamadıklarımı düşünüyorum…

Meditasyonu bitirin

Kendinizi hazır hissettiğinizde bitirmek istediğinizde, farkındalığınızı kalbinize doğru kaydırın ve geri gelin. Sonra yavaşça çevrenize adepte olun. Yavaşça kalkın ve meditasyonun farkındalığına varın.

Her gün 5 dakika ile meditasyona başlayabilirsiniz. Akabinde bu süreyi siz kendinize göre arttırabilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster