Google Ads’de Re-marketing ve Re-targeting Hedef Kitleleri Oluşturma

Google Ads’de Re-Marketing Ve Re-Targeting Hedef Kitleleri Oluşturma

Daha önceden Analytics üzerinden oluşturabildiğimiz re-marketing / re-targeting ya da türkçesiyle yeniden pazarlama hedef kitlelerini artık AdWords’de  yeni panel üzerinden kolaylıkla oluşturabiliriz.

AdWords paneli üzerinden kolaylıkla hedef kitle oluşturabilir ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara direk reklam gösterebilirsiniz. Bu sayede kaçan müşteriyi ya da kullanıcıyı elde tutabilir ve onu yeniden kazanabilirsiniz.

Ancak bunu yaparken AdWords’ün yanı sıra Pixel’i de kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer online e-ticaret platformunuz var ise ve ürün sayınız çok fazla ise Criteo gibi çözümleri kullanabilirsiniz. Criteo da daha iyi hedefli bir şekilde remarketing yapabilirsiniz.

Remarketing ya da Retargeting Nedir ?

Remarketing yeniden pazarlamadır ve bu remarketing için oluşturacağımız hedef kitleleri ile web sitemizi daha önceden ziyaret etmiş kullanıcıları yeniden hedefleyebilir ve sadece onlara özel reklam çıkabiliriz.

Daha teknik olarak söyleyecek olursak remarketing, cookie bazlı bir teknoloji kullanır ve web sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarına basit bir Javascript kodundan oluşmuş bir cookie yerleştirir ve sitenizden çıktıktan sonra onları takip edebilir.

Eğer tüketici iseniz ve remarketing / retargeting reklamları sizi rahatsız ediyor ise;

  • Chrome’da gizli tarayıcıyı açarak web sitelerini ziyaret edebilirsiniz ve takip edilmekten kurtulabilirsiniz.
  • Geçmiş verilerinizi silerek re-targeting ve re-marketing listelerinden çıkabilirsiniz.

AdWords’de Re-marketing, Re-targeting Hedef Kitleleri Nasıl Oluşturulur?

  • AdWords Paneline giriş yapın. Ardından yukarı da sağ üstte yer alan ingiliz anahtarı butonuna tıklayın.
  • Açılan menüden Paylaşılan Kitaplık altından Kitle Yöneticisine tıklayın
Kitle Yoneticisi Tlccpt

Adwords Kitle Yöneticisi

  • Açılan sayfada artı butonuna basın, aşağıya doğru açılan menüden “Web sitesini ziyaret eden kullanıcıları” linkine tıklayın
Web Sitesini Ziyaret Eden Kullanicilar Ps8Gsf

Web Sitesini Ziyaret Eden Kullanıcılar Kitlesini Oluşturma

  • Açılan sayfadan URL kısmını doldurup hangi sayfayı ziyaret edenleri hedefliyorsanız onlara özel spesifik hedefleme yapabilirsiniz.
Kitle Olusturma Remarketing Djdu4B

Hedef Kitlesi Oluşturma

Eğer e-ticaret web siteniz varsa bu işinize yaramayacaktır. Google Merchant Center da tüm ürünleri listeliyor olduğunuzdan emin olmalısınız ayrıca display de oluşturacağınız reklamlarda ürün veri feedi girmiş olmanız gerekir. Veri feedine ve ürün id lerine göre remarketing yapabilirsiniz. Ancak ürün sayınız fazla ise Criteo gibi sistemler kullanmanızı öneririm. Daha kaliteli ve doğru hedefli remarketing yapabilirsiniz.

Offline’da İnsanlar Nasıl Takip Ediliyor ve İzleniyor ?

Offline’da insanları yani müşterileri takip etme isteği genelde AVM’ler de oluşuyor. Şuanda Carrefour Madrid’de ki şubelerinde ve Nisa ise London’da ki AVM’lerinde pilot olarak bu yeni Bluetooth Low Energy (BLE) yani Düşük Bluetooth Enerji teknolojisini kullanıyorlar.

Carrefour Ble Tracking Wnofiq

Carrefour Müşterileri Takip Etme Teknolojisi

Bu sayede AVM’ler insanların en çok hangi bölgelerde yoğunlaştığını ve hangi mağazaları ziyaret ettikleri hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Bu da orada reklam panolarının oluşturulması ve yeni reklam stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

1 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster
Nejla
Nejla
4 yıl önce

yalnız avm lerde ki ölçümleme sistemi harikaymış. BLE ile Allah bilir başka neleri ölçümlüyorlardır,, bizim bilmediğimiz..