Amerika’ya Yerleşen Türk Girişimciler ve Öğrenciler Ne İş Yapabilirler?

Amerika’ya Hoşgeldiniz

Öncelikle Amerika’ya hoşgeldiniz. Her ne kadar dışarıdan hayaller ülkesi gibi görünse de ilk geldiğinizde maalesef o duyguyu yaşayamayacaksınız. Geldiğiniz de sizi bekleyen en büyük problemlerden bir tanesi para kazanmak ve iş bulmak olacak.

Amerika’ya ister öğrenci olarak gelin, isterseniz green card vb. ile. Burada harcamalarınız dolar olacağı için ve malum ülkemizde Türk Lirası dolar karşısında çok değersiz olduğu için Amerika’da bir işe ihtiyacınız olduğunu ve hızlı bir şekilde işe girmeniz gerektiğini unutmayın. Özellikle New York gerçekten acımasız bir yer ve karşılacağınız zorlukları önceden tahmin edebiliyor olmanız gerek.

Bu yazımda öncelikle neler yapabilirsiniz onlardan bahsedeceğim. Ancak ilerleyen yazılarımda hem öğrenci olarak gelmenin, hemde green card ile gelmenin sonucunda yapılabilecek işleri sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağım.

Benim size kişisel önerim, ekonomik anlamda kendinizi bir süreliğine idare edecek para ile gelin. Örneğin, New York’a geliyorsanız, aylık ortalama minimum $2000 ile masraflarınızı hesaplayın, (yeme, içme, konaklama hepsi dahil). Kendinize ortalama 3 ay verin 2×3 $6000. Eğer green card ile geliyorsanız bu 3 ay boyunca mutlaka ingilizce eğitimi alın, burada sonuçta çalışıp para kazanmak istiyorsanız İngilizce bilmeniz gerekmektedir. İngilizce bilmiyorsanız bu işinizi daha da zorlaştırabilir. Yine çalışıp para kazanabilirsiniz ancak yapacağınız işler daha pis ve ağır işler olabilir.

Bugün size Amerika’da ne iş yapılabilirden bir örnek vereceğim. O da e-ticaret işi.

Amerika’da Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Öğrenci ya da Green Card Farketmiyor, E-Ticaret Yapabilirsiniz

Neden e-ticaret diyorum, çünkü burada herkes online alışveriş yapıyor ve onlinedan alışveriş yapmaya bayılıyor. Burası Amerika, teknolojinin kalbi ve durağı.

Özellikle eyaletlerin büyük olması ve markete gitmek için bile 20-30 dakika araba kullanılması gerektiğini düşünürsek satacağınız Doritos chips bile burada  size geçiminizi sağlayacak parayı kazandırtabilir.

E-ticaret web sitesi kurmak için Türkiye’de ki gibi şirket sahibi olmanız gerekmiyor. Kendinize açacağınız bir PayPal hesabı ile e-ticaret web sitesini entegre edip online satış yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Özellikle Türkiye’den buraya ürün getirip Türk mallarını burada satmak en akıllıca iş diyebilirim. (Halı, Kilim, Havlu, Kese, Kuruyemiş vb. gibi.)

Amerika’ya ilk geldiğinizde iş bulma süreci kolay olmuyor, ayrıca dil problemi yaşayabilirsiniz. Ancak onlinedan ürün satışı yaparak kendi işinizin patronu olabilir ve dilediğiniz saatler de çalışıp diğer kalan vaktinizde de dil okuluna gidip ingilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Amerika’ya Dil Okuluna Geldim, İnternetten Ürün Satabilir miyim?

Elbette. Amerika’ya dil okuluna geldiyseniz banka hesabı açabilirsiniz demektir. Banka hesabı açtıktan sonra, kendinize PayPal hesabı açıp e-ticaret işine atılabilirsiniz.

Bütünleşik dijital pazarlama alanında bir çok hizmetimiz bulunmaktadır. En yaygın olan dijital reklam platformlarında (Google, Bing, Facebook) kampanya yönetimi ve SEO ile ilgili hızlı ve ücretsiz bir şekilde ön analizleme ve fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Yorumlar
  • Ağustos 28, 2019
  Cevapla

  Merhaba çok güzel tavsiyeler yapmışsınız. Bu bolume kimse girmemis sanirim yorum yok. Gerçekten ilk basta desiginiz gibi olabilir. Herkese bol şans…

   • Ağustos 28, 2019
   Cevapla

   Merhaba Gül, çok teşekkür ederim yorumun için. Daha fazla içeriklerle en kısa zamanda YouTube’da da olacağım. Oradan da beni takip edebilirsin 🙂 Teşekkürler

  • Ekim 5, 2019
  Cevapla

  Merhabalar!

  Green card çıkması durumunda, kartın iptal olmaması için Amerika’da ne kadar süre kalmak gerekiyor. Şöyleki; diyelim ki bir mucize oldu ve green card bana çıktı. Fakat hali hazırdaki işimi düzene koymadan ülkemden ayrılmak istemiyorum. Öte yandan karttaki hakkımı da kaybetmek istemiyorum (örneğin çıktıktan sonra hemen değil 6 ay sonra gitmek istiyorum). Bu durumun prosedürü nedir? Aydınlatırsanız çok memnun olurum. Ayrıca bu sitede yaptığınız işten dolayı sizi çok tebrik ederim.

   • Ekim 5, 2019
   Cevapla

   Merhaba zaten size çıktıktan sonra kartı alana kadar geçecek süre 1 yıldan fazla olacak.

    • Ekim 8, 2019

    Cevabınız için teşekkür ederim. Yararlı bilgiler için ayrıca teşekkür ederim. İnsanın bunca yalan site içerisinde güvenerek bir rehber olarak görebileceği tek site bu sanıyorum.

    • Ekim 8, 2019

    Merhaba Gürkan ben teşekkür ederim bu güzel yorumun için

  • Ekim 8, 2019
  Cevapla

  Green carda başvurdum geçen yıl. SOnucuna nerden nasıl bakabiliyorum. Bilen anlayan birisi bana yardımcı olabilir mi lütfen. Acil.

  • Mayıs 24, 2020
  Cevapla

  Ozet gecmek gerekirse paypal hesabi acabilirsiniz.

  • Aralık 17, 2020
  Cevapla

  Peki ya Türkiyede bulunup ürünleri amerika da satmak mevcutmu

   • Aralık 17, 2020
   Cevapla

   Merhaba, evet mevcuttur. Bir çok kişi bu şekilde gelir elde etmektedir.

  • Aralık 24, 2020
  Cevapla

  Peki, Türkiyeden ürünleri götürmek sıkıntı olmuyor mu? Ya da nasıl bir yasal süreç ve hangi taşıma şirketleri ile bunu yapabiliriz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Ocak 4, 2021
  Cevapla

  dropshipping amerikda yasak ama bi izni varmı?

Yorum Yazın