Google My Business’da En Çok Yapılan 7 Hata

Google My Business'Da En Çok Yapılan 7 Hata

Google My Business (Google Benim İşletmem) Nedir?

Google My Business yani Google Benim İşletmem ile işletmenizin online da ki kaydını yapabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz sizi Google Haritalarda (Google Maps) ya da arama motorlarında arama yaptıklarında rahatlıkla bulabilirler.

Google Benim İşletmem sayfanız, web siteniz kadar önemlidir. Kullanıcılar bu alanı ve burada ki yorumları gerçekten çok ciddiye alır. Yanlış ya da eksik paylaşılan her içerik kötü bir kullanıcı deneyimine yol açabilir.

Dijital Pazarlama danışmanlığı verdiğim bir çok firmada da karşılaştığım 7 hatayı sizlerle paylaşıyorum. Sizde kendi işletmenizin bu hataları yapıp yapmadığını test edebilir ve işletmenizin online da ki gücünü arttırabilir, kullanıcı memnuniyetini en üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Örnek Işletme: All Marble Tiles Google Aramalarda İşletme Sonucu

Google, işletmeleri arama sonucunda yukarı da ki görsel de ki gibi gösterir. Burada can alıcı en önemli bilgiler aşağıda ki gibidir. Bu bilgilerin yanlış, hatalı yüklenmesi ya da başka birileri tarafından yüklenmesi bazen problemlere yol açabilir.

* İşletme fotoğraflarının yönetimi, * Dış mekan cadde görünümü yönetimi, * Harita yönetimi, * Website link yönetimi, * Yol tarifi yönetimi, * Yorum yönetimi, * İşletme adresi ya da adresleri yönetimi, * Çalışma saatleri yönetimi, * İşletme hakkında ki tüm içeriklerin yönetimi, * İşletme telefon numarası yönetimi, * Sorular ve Cevaplar yönetimi.

Gördüğünüz gibi Google İşletmelere kayıt olarak, işletmeniz hakkında bir çok detayı yönetebilme hakkına sahip oluyor ve müşterilerinizle iletişime geçebiliyorsunuz.

Peki gelelim saadete…

Google İşletmelerde En Çok Yapılan 7 Hata

İşletmenizin Başkası Tarafından Eklenmesini Önleyin

Eğer siz işletmenizi Google My Business’a eklemezseniz bunu bir başkası yapabilir ve işletmenizin sahibi olabilir. Bunu önlemek içinde işletme kaydınızı Google My Business’a yapmalısınız.

Eğer işletmeniz sizin hesabınızda değil ise bir diğer tehlikeli nokta ise rakipleriniz işletme bilgilerinizi istediği gibi düzenleyebilir. Bu düzenleme onayları hesap sahibine gider. Ancak hesap sahibi bunu dikkate almaz ise Google bu düzenlemeleri otomatik olarak onaylar. Dolayısıyla bir anda gerçek işletmenizin adresi rakibinizin adresini gösterebilir, ya da web siteniz yerine rakip web sitesine kullanıcıları yönlendirebilir. Aynı şekilde işletme telefon numaranız ya da fotoğraflarınızda bu şekilde düzenlenebilir.

Kapanan İşletmenizi İnternetten Kaldırın

Bir çok işletme kapandıktan sonra ya da adres değişikliğinden sonra online da gerekli düzenlemeleri maalesef hala yapmıyor. Bu da kötü kullanıcı deneyimine neden oluyor. Belki işletmenizi kapattıktan sonra müşterilerinizi çok da umursamıyor olabilirsiniz ancak kullanıcıların ya da müşterilerinizin işletmenizin kapandığını bilmeden onca yoldan sonra gelip hayal kırıklığı yaşaması çok da etik bir durum değil. Dolayısıyla işletmeniz kapandığında lütfen işletmenizi onlinedan da kaldırın.

Kapanan Sirketler Google Maps Neavcb
Kapanan İşletmenizi İnternetten Kaldırın

Eksik Bilgileri Tamamlayın

İşletmenizi Google My Business’a ekledikten sonra tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Eğer bazı bilgileri girmez iseniz bir başkası bu bilgileri sizin yerinize doldurmaya çalışabilir. Burada en önemli bilgiler, web site URL’i, telefon numarası ve çalışma saatleridir. Bu bilgilerinizi girmez iseniz müşterileriniz sizinle nasıl iletişime geçebilir? Potansiyel müşterilerinizi bu şekilde kaybedebilirsiniz. Google My Business’a giriş yaparak tüm bilgilerinizi gözden geçirin.

Google My Business’da Eksik İşletme Bilgileri
Google My Business’da Eksik İşletme Bilgileri

Yanlış Bilgiler ve Yönlendirmeler

Eğer Google İşletme kaydınızda yanlış bilgiler ve yönlendirmeler yer alıyorsa bu kötü bir kullanıcı deneyimine neden olacak ve kötü bir yorum olarak size geri dönecektir. Yanlış bilgi yer almaktansa hiç bilgi yer almasın daha iyi diyebilirim. Bununla ilgili güzel bir örneği sizlerle paylaşayım. 2 ay önce sabah 10.45 de haritadan bulduğum VIP Babers NYC’ye traş olmak için gittim. Haritalarda çalışma saatinde açık olarak göstermesine rağmen berber kapalıydı. Dolayısıyla bende 1 yıldız verip aşağıda ki gibi yorumumu yazdım.

Yanlış Bilgiler Ve Yönlendirmeler
Yanlış Bilgiler ve Yönlendirmeler

Harita Pinlemeleri

Çoğu işletme harita kaydını yapar ancak pinlemeyi doğru noktaya yapmaz. Bu da kullanıcıların aynı adreste farklı işletmeler arasında sizi bulmasını zorlaştırabilir. Örneğin aşağıda ki görselden görebileceğiniz gibi Lake Mary işletmesinin otoban yani ana ayol  üzerine işletme kaydı yapması gibi.

Yanlış Harita Pinlemelerini Düzeltin
Yanlış Harita Pinlemelerini Düzeltin

Yorumlar

İşletmenize yapılan kötü, iyi tüm yorumlar son derece değerlidir. Bu yorumların hepsine cevap vermenizi tavsiye ederim. İşletme sahipleri genelde kötü yorum yapıldığında hemen sinirleniyor ve aksi bir şekilde cevap veriyor. Siz kesinlikle böyle bir şeye kalkışmayın. Kullanıcılarınızı, müşterilerinizi dinleyin ve onların yorumlarına en profesyonel bir şekilde cevap verin. Hem pozitif, hem de negatif yorumları yanıtlayın. Sadece negatif ya da sadece pozitif yorumları yanıtlamayın. Sorular ve Cevaplar bölümü Google Haritalara yeni eklenen bir özellik. Bu özellik ile kullanıcılar ya da müşteriler yani daha önceden orada bulunmuş olanlar soruları cevaplayabilir. Ancak bunu işletme sahibi olarak sizin yapmanız daha net ve sağlıklı cevapları müşterilerinize ulaştırmanız anlamına gelecektir. Ayrıca Google, işletmelere kendi soru ve cevaplarını yayınlamalarına izin veriyor. Bu sayede işletmeler en çok sorulan soruları burada yayınlayabilir ve müşterilerini tatmin edebilirler.

İşletme Fotoğrafları

İşletme Fotoğraflarınızı Yükleyin
İşletme Fotoğraflarınızı Yükleyin

Google işletme fotoğrafları kullanıcılar için son derece önemlidir. Eğer siz fotoğraf yüklemezseniz bir başkası farklı fotoğraflar yükleyebilir. Örneğin işletmenizin iç görüntüsü yerine yukarı da ki görselden de ulaşabileceğiniz gibi arabanın içinden çekilmiş bir görüntü eklenebilir. İç ve dış mekan olarak en az 7-8 fotoğraf eklemenizi tavsiye ederim. Ayrıca “Google Trusted Photographer” fotoğrafçıları ile çalışabilir ve lokasyonunuzun ve işletmenizin 360 dereceli fotoğraflarını çektirebilirsiniz. Peki siz Google My Business kaydınızı yaptıktan sonra müşterilerinizi ne kadar tatmin edebiliyorsunuz? Yorumlara ne kadar değer veriyorsunuz?

Google İşletme Kaydı Zorunlu mu?

Ben buna evet zorunlu demek istiyorum. Peki neden? Düşünün bir başka biri işletmenizi online da kayıt etti ve işletmenize dair tüm bilgileri yönetiyor. Ne yapardınız? Nasıl tekrar geri alırdınız?

Örneğin, üniversitedeyken okuduğum fakülteyi Google Haritalara 2008 yılında ben kaydettim ve bunu kendi kişisel hesabımdan yaptım. 2008 yılından beri fakültenin haritalar kaydı ve işletme kaydı benim hesabımda kayıtlı. Yorumlara ben istediğim gibi cevap veriyor, içerikleri istediğim gibi düzenliyor ve tüm yönetime istediğim gibi sahip oluyorum.

İşte bu gibi olayın başınıza gelmemesi için işletme kaydınızı mutlaka yapmalısınız.

İşletmenizi başarılı bir şekilde Google Haritalara ve Apple Haritalara ekletmek ve düzgün kullanıcı ve müşteri memnuniyeti sağlayacak işletme kaydı için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster