Google Optimize’ın Yeni Özelliği “Personalization” İle Sayfanızı Kişiselleştirin

Google Optimize'In Yeni Özelliği &Quot;Personalization&Quot; İle Sayfanızı Kişiselleştirin

Google Optimize Personalization Özelliği Nedir?

Google Optimize yeni özelliği “Personalization” ile Insider’a resmen meydan okuyor. Ayrıca Google Optimize ücretsiz ve kurulumu basit.

Aslında çoğumuz Google Optimize’ı basit bir şekilde A içeriği yerine B içeriğini kullanıp hangisinin daha iyi performe ettiğini (A/B testi) anlamamıza yardımcı olan bir araç olarak düşünürüz. Evet Google Optimize bunu başarılı bir şekilde test etmemize yardımcı oluyor ancak, Optimize bunların haricinde daha spesifik testler de yapmamıza yardımcı oluyor. Bunlardan bir tanesi daha yeni yayınladığı ve Beta sürümünde olan Google Optimize Personalization!

Personalization ile web sayfasında ki A içeriğini Türkiye genelinde 18-24 yaşında ki erkeklere göster, B içeriğini de sadece Bursa’da ki 18-24 yaşında ki kadınlara göster gibi spesifik kitle ile optimizasyon yapabiliriz.

Bu örnek sizi biraz heyecanlandırmış olsa gerek, şimdi başlayalım direk konuya. Bu uygulamaya en çok e-ticaret sitelerinin ayrıca data toplayan web sitelerinin optimizasyona ve kitle hedefli içeriklere ihtiyacı var. Ancak web siteniz normal bir işletme sitesi ise ya da kişisel web sitesi ise yine Google Optimize kullanabilir ve sayfanızı geliştirebilirsiniz.

Öncelikle Google Optimize’a üye olun ve giriş yapın, tıklayın. Akabinde yeni bir hesap oluşturarak web sitenizi ekleyin. Buraya kadar bir problem yaşamayacağınızı varsayıyorum.

Google Optimize kurulum kodunuzu tag manager aracılığı ile kurabilir ya da web sitenizde tetikleyecek sayfalara manuel kod ekleyerek kurabilirsiniz. Bu konuyla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa bana ulaşın.

Google Personalization Özelliği İle Nasıl Test Oluşturulur?

Eğer kurulumu başarılı bir şekilde yaptıysanız sayfada üst köşede yer alan “Create Experience” butonuna tıklayın. Hemen yanda aşağıda ki gibi sayfa açılacak buraya optimize adını ve URL adresinizi girin, ardından ne tarz bir test yapacaksanız onu seçin.

Ben bugün size “Personalization” testini göstermek istiyorum. Dolayısıyla “Personalization” kurulumu yapacağım.

Google Optimize Create Experience

Google Optimize Create Experience

Personalization’ı seçip kurulumu yaptıktan sonra aşağıda ki gibi bir ekran karşınıza gelecek, burada “Make Site Changes” butonuna tıklayıp seçmiş olduğunuz URL’de yani web sayfanızda gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Görsel değişikliği, menü değişikliği, içerik değişikliği vb. bir sürü değişiklik yapabilirsiniz.

Google Optimize Personalization

Google Optimize Personalization

Web sayfanızda gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra bu değişiklikleri göstereceğiniz ya da bu değişikliklerin uygulanmasını istediğiniz hedef kitleyi “Add Targeting Rule” ile belirleyeceğiz.

Add Targeting Rule’a tıkladığınızda aşağıda ki gibi bir ekran gelecek, buradan istediğiniz hedeflemeyi yapabilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin, yukarı da verdiğim örnekte üç tane koşul vardı. Birincisi lokasyon (Türkiye ve Bursa) ikincisi cinsiyet, üçüncüsü yaş.

Google Optimize Targeting Rules

Google Optimize Targeting Rules

Geo’ya tıkladığınızda birinci koşulu yerine getirebilirsiniz. Yaş ve cinsiyet için Google Analytics 360 kullanıyor olmanız gerekmektedir. Google Analytics 360 ile 18-24 yaş arası sadece kadın ve hem kadın hem erkek iki ayrı kitle oluşturabilir ve direk buradan içeri aktarabilirsiniz.

Ben bu durumda direk Google Analytics’te hedef kitle oluşturur, ayrıca lokasyonları da direk kitle oluşturup içeri aktarırdım, burada direk koşul olarak lokasyon eklemezdim.

Oluşturacağınız hedef kitleye Analytics’te lokasyon ekleyebiliyorsunuz. Yalnız Google Analytics 360 ücretlidir ve sadece ajansların ve büyük firmaların erişimi vardır.

Bu değişiklikleri bir başka araç olan Insider ile de yapabilirsiniz.

Insider Nedir?

Insider Logo Qfrmsp

Insider web sitemiz üzerinde çok sayıda test yapmamıza olanak sağlayan araçları sağlamaktadır; ayrıca inanılmaz şekilde privacy dinlemeden harika data toplamanıza yardımcı olur. 😀 Bu datayı kullanıp Facebook, Google, programmatic vb. yerlerde reklam çıkabilirsiniz.

Insider ücretlendirmesi sayfa gösterim başına şeklindedir. Dolayısıyla bu tarz uygulamaları kullanırken Google Display reklamları çıkmamanızı tavsiye ederim. Google Display (GDN) reklamları ucuz ve çok tıklama alan reklamlardır. Ancak bu tıklamalar sayfa görüntülenme sayılarınızı ciddi şekilde arttırır bu da insider gibi araçları kullanırken çok daha fazla para ödemenize neden olur.

Insider İle Google Optimize’ın Farkı Nedir?

Insider ücretlidir, Google Optimize ücretsizdir. Insider kurulumu çok basittir, Google Optimize’da kod bilgisine ihtiyaç vardır. Insider destek ekibi size hesap yöneticisi atar ve ayda iki kere hedefleriniz doğrultusunda toplantı düzenler ve hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olur. Google Optimize’de her şeyi kendiniz yapmak zorundasınız.

Insider Eleştirileri

Bu kadar övmüşken birazda eleştiri yapalım. Insider gelir size çok güzel sunum hazırlar ve size satışı yapar ve der ki ilk 3 ay dilediğiniz zaman üyelik feshi yapabilirsiniz; ancak daha sonra yapamazsınız ve bir yıl boyunca kullanmak zorunda kalırsınız. Taahhütlüdür.

Insider ilk başlarda işine bağlı hesap yöneticileri ile size güzel projeler sunar ve hedeflerinize ulaşırken sizinle dirsek temas halindedir. Ancak aradan 3 ay geçtikten sonra Insider hesap yöneticilerine ulaşmakta zorlanırsınız.

Resmen bir müşterimin hesaplarını yönetirken yaşadığımız olaydır, başıma gelen olayı direk eleştiri olarak sizlerle paylaşmak istedim.

Google Optimize da kendinizi geliştirebilir ve ücretsiz olarak sayfa görüntülenme sınırı, sayısı olmadan çok güzel başarılara imza atabilirsiniz.

Insider ile ilgili daha fazla bilgiyi bu linkten bulabilirsiniz. https://useinsider.com/

Bunların haricinde başarılı ve kolay optimizasyonlar yapabileceğiniz bir diğer ücretli araçta “Optimizely”. Daha fazla bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz https://www.optimizely.com/.

Tabi bu anlattıklarımın hepsini aynı zamanda mobil uygulamanız içinde yapabilirsiniz. Mobil uygulama optimizasyonları ile uygulamanızı daha iyi geliştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz.

Google Optimize eğitimimi yayınladım.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle