New York’ta Yaşarken Havaya Savrulan Paralar

New York'Ta Yaşarken Havaya Savrulan Paralar

New York, New York… Hollywood ‘un göz bebeği bir eyalet olan New York bir çok kişinin gelip görmek istediği bir yer. Peki burada yaşamak sizce kolay mı?

Elbette değil. New York’ta yaşamak için çok güçlü olmalı, pes etmemeli ve sabırlı olmalısınız. Burada yaşamanın artıları olduğu gibi eksileri de var. Şimdi ben çok içinizi şişirmeden bir kaç özellikten bahsedeceğim. Bir başka yazımda da direk New York’ta turist iseniz, öğrenci iseniz ya da çalışan iseniz neler yapabilirsiniz gibi içerikleri paylaşacağım.

New York’taki İlginç Hikayelerim

Uber’e şehir içinde yani Manhattan’da binerseniz sürpriz vergilere hazır olun

Çok basit bir olay Uber ile başlayalım. Malum ülkemizde Uber yasaklı ama ola ki New York’a geldiniz ve Uber’e bineceksiniz. Ödeyeceğiniz vergiler size biraz komik gelebilir 🙂 Geçen gün Chelsea’den eve Upper East Side’a Uber ile geçeyim dedim, gelen fişi görünce oha, çüş felan dedim. Bakınız aşağıda ki görüntüden de ulaşabileceğiniz gibi 15-20 dakikalık yol için ödenen tutar $38.65 ancak vergilere bakın.

Uber $38.65 Chelsea Den Upper East Side

Uber $38.65 Chelsea Den Upper East Side

Şimdi Uber’i açtığınızda o size otomatik toplam tutarı veriyor, vergileri vs. göstermiyor bunu en son e-posta adresinize gelen fatura da görüyorsunuz. NY Congestion Fee New York trafik sıkışıklığı vergisi + Eyalet Satış Vergisi (bizde ki KDV ) + New York Black Car Fund ( bunu bir türlü anlamadım adam organizasyona para topluyor resmen ) Asıl tutar $32.23, $6.42 resmen havaya para ödemiş oldum. Ancak bu vergi oranları ve vergi çeşitleri eyaletten eyalete değişiyor.

Zorunlu Bahşişler

Nereye giderseniz gidin, self servis kahve alımlarında bile sizi bahşiş vermeye zorluyorlar. New York’ta ortalama vereceğiniz bahşiş gelen tutarın %15 ila %20 si arasında olmalı. Örneğin, $100 hesap geldiyse minimum $15 ya da $20 bahşiş vermek zorundasınız. Bu bahşiş alanını kendiniz elle yazıyorsunuz ancak bazı yerlerde, bahşiş otomatik fişe ekli bir şekilde geliyor. Bu kadar da yüzsüzler 🙂 Yani servis kötü bile olsa, maalesef bahşiş vermek zorundasınız.

Neden bahşiş bu şekilde ? Çünkü patronlar bedavaya garson çalıştırıyorlar. Saatlik $8 – $10 sabit para verip üstünü de bahşiş ile kapatıyorlar. Halbu ki New York’ta en düşük saatlik ücret $15. Bunu her yer yapmıyor ama çoğu restaurant ve iş yeri yapıyor. Özellikle göçmen çalıştıran yerler.

New York’a geldiğinizde eğer birisinden bir hizmet aldıysanız bilin ki sizden bahşiş talep edecek, ona göre hazırlıklı olun…

Şehir uyumuyor ve sizi eğlenceye sürüklüyor

Cuma ve Cumartesi gecelerini evde geçiriyorsanız bilin ki depresyona gireceksiniz. Çünkü Instagram’da takip ettiğiniz tüm arkadaşlarınız bir yerlerde eğleniyor olacak, siz storyleri gördükçe daha da bunalacaksınız. Kısacası Cuma ve Cumartesi gecelerini evde geçirmek çok çok zor. Dışarı çıkmalısınız.

Burada gece hayatı çok pahalı değil, ucuz ancak erkekler için bu durum biraz farklı çünkü kızlar beleşçi. Yani içecek alırken kıza da alacaksınız,,, eee dolayısıyla her şey x2 ile hesaplanmalı.

Hadi bunu yazmışken de iki de güzel mekan önereyim size. Birincisi PHD Lounge, Manhattan, Chelsea’de. Akşam 10.30 dan sonra kulüp açılıyor. Fena bir ortam var içeride gece 12 den sonra ortalık yanıyor 😀 Damsız girebilirsiniz, 21 yaşından büyük olmalısınız girebilmek için, bir de kıyafetiniz biraz güzel olsun tamam.

Phd Lounge, Night Club In Manhattan

Phd Lounge, Night Club In Manhattan

Diğer bir gece kulübü de “LAVO Nightclub” 58. cadde de güzel bir lokasyonda. Erkekseniz genelde ticket almanızı istiyorlar; ancak kadınsanız güzel giyinimli iseniz bingo size giriş ücretsiz. LAVO’nun üst katı restaurant ve yemekleri çok güzel. Ama yinede sevgilinizi güzel bir yemeğe götürmek istiyorsanız burayı size önermem. Daha güzel mekanlar var yemek için. LAVO ya sadece gece kulübe gelmek için gelebilirsiniz.

Lavo Gece Kulübü In New York

Lavo Gece Kulübü In New York

Her hafta farklı bir date

Ciddi bir ilişki arıyorsan New York bunun için doğru bir eyalet değil. Biriyle tanışırsın her şey çok güzel gidebilir ama o kadar da hızlı bitebilir. Burada kızlar ya da erkekler date yaparken başkalarıyla da görüşebiliyorlar. Monogamy savucunuları da var ancak ama o noktaya ulaşmak zaman alıyor.

Erkeksen date gidiyorsan tüm masraflar x2 kızlar elini cebine atmaz. Alışmışlar. Nerede kadın-erkek eşitliği değil mi? 🙂 Valla bizim Türk kızları daha iyi. En azından teşekkür ediyorlar. Yabancılara date gittiğinde belli bir kısmı teşekkür etse de çoğu etmiyor, sanki erkek ödemek zorundaymış gibi tavır içindeler.

Size tavsiye edebileceğim en iyi date uygulaması Hinge. Tinder burada bana göre çöplük. Hinge’de ki kızlar daha oturaklı ve daha kaliteli gibi (bana göre). Hinge’ın sloganı bile güzel, “Silinmek için yapıldı” yani adamlar şiddetle aşkı bulmamızı istiyor. Tinder da durum biraz daha farklı 🙂

Hinge Dating App , Aşık Ol Hinge'i Sil

Hinge Dating App , Aşık Ol Hinge’I Sil

Şimdilik bu kadar, yeni bir New York yazısına kadar kendinize iyi bakın. New York’ta dil okulu hakkında bilgi almak istiyorsanız daha önce yazdığım ilgili yazımı okumanızı öneririm, tıklayın.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster