SEO Çalışmalarında Başarıya Ulaşmak Kaliteli ve Optimize Edilmiş İçerikler İle Olur

  • Kasım 6, 2019
  • SEO
Seo Çalışmalarında Başarıya Ulaşmak Kaliteli Ve Optimize Edilmiş İçerikler İle Olur

SEO Nedir?

SEO çok duyduğumuz ve bir çok kişinin yapmak istediği açılımıyla da Search Engine Optimization olan bir arama motoru optimizasyonu aracıdır.

SEM Nedir?

SEM ise Search Engine Marketing yani online reklamlardır; para verdikçe reklamınız listelenir. SEO’da tamamen organik olarak arama motorunda, sonuçlarda üst sıralarda listelenirsiniz.

Bir SEO uzmanına ihtiyacınız mı var ? Hemen WhatsApp tan iletişime geçerek anında fiyat teklifi alabilirsiniz. Tıkla ve fiyat teklifi al.

Anahtar kelime bazlı çalışma yaparak arama motorunda üst sıralarda organik olarak web sitenizin listelenmesini sağlayabilirsiniz. Bunu aynı şekilde ürün içerik çalışması yaparak amazon.com, Apple Store, Google Play benzeri her yerde (yani arama motorunun olduğu tüm alanlarda) yaparak uygulamanızın , web sitenizin ya da ürününüzün üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

SEO’da Başarıya Ulaşabilmeniz İçin Ne Gerekiyor?

Sizinle bir takım maddeler paylaşacağım. Bu maddeler SEO da başarıya ulaşmanızı sağlayacak etkenler ve araçlardır.

Kullanıcı dostu bir web sitenizin ya da mobil uygulamanızın olması gerekiyor.

Siteyi arama motorlarının bulabileceği şekilde .xml yapısı ile haritalayarak bölümlere ayırmalısınız.

Hangi kelimelerde üst sıralara gelmek istiyorsanız, o kelimelerde web sitenizi optimize etmelisiniz.

Sosyal medya da direk web sitenize link çıkmalısınız ve web sitenizi her alanda promote etmelisiniz.

Search Console ve Google Analytics’te organik trafik raporlarına bakmalı, hangi anahtar kelimelerde en çok tıklama aldığınızı ve hangi anahtar kelimelerde hiç tıklama almadığınızı analiz etmelisiniz. Gösterim sayısı yüksek ancak tıklama yoksa ya da diğer bir deyişle CTR (click through rate) oranı çok düşük ise bu anahtar kelimeleri ve web sayfanızda ki içerikleri optimize etmelisiniz.

Web sitenizde ki bounce rate yani hemen çıkma oranını optimize etmelisiniz. Kullanıcıların sayfa içinde kolaylıkla dolaşmasını sağlayacak eklentiler kullanabilirsiniz. (site içi linklemeler)

Bir takım seo araçlarını kullanarak web sitenizin pozisyonunu takip etmelisiniz. ahrefs ve semrush bu alanda güzel iki araç diyebilirim.

Siteyi hangi arama motorunda üst sıralara çıkarmak istiyorsanız o arama motorunun güncellemelerini sürekli takip etmenizi öneririm. Örneğin, Google sürekli algoritmalarını değiştiriyor; bu güncellemeleri takip ederek bilgi sahibi olmalısınız.

Sitenizin kategorisi ile ilgili kaliteli ve PR değeri yüksek yerlerden kalıcı backlink almalısınız.

Size zarar verecek backlinkleri tespit edip bunları Google’a raporlamalısınız.

Domain otoritesi önemli, bu yüzden web sitenizden başka web sitelerine link vermeden önce o websitesinin güvenilir olduğuna ve Google’dan ban yemediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Kalitesi web sitelerine link çıkmamalısınız.

Web sitenizde kullandığınız tüm medya dosyalarında alt ve title etiketlerini mutlaka doldurmalısınız.

Kullandığınız medyaların isimlerini açıklayıcı bir şekilde girmelisiniz. (Örneğin, bir iPhone X fotoğrafı eklediğinizde görselin adını 569299s.jpg yerine iphone_xs.jpg olarak kullanmalısınız.

Görsellerin .png uzantılı olmasından ziyade .jpg ya da web uzantılı olmasına dikkat etmelisiniz.

Web siteniz deki tüm görsellerin boyutunu doğru bir şekilde optimize etmelisiniz.

Tüm .css ve .js dosyalarını sıkıştırmalısınız. Web sitenizin hızlı açılıyor olması gerekiyor. Eğer web siteniz yavaş açılıyor ise bu SEO kalitesini olumsuz olarak etkiler. Web sitesi açılış hızı son derece önemli bir etkendir.

Web sitesi içeriklerini oluşturduğunuzda h1, h2 gibi etiketler kullanmalısınız.

Başka sitelerle organik aramalarda üst sıralarda olan web siteleriyle kendi web sitenizi karşılaştırmalısınız. Onların iyi olduğu yönlerini bulup, özellikle backlinklerini nerede aldıklarını tespit edip sizde benzeri çalışmalar yapmalısınız.

Seo Arama Motoru Optimizasyonu

Seo Arama Motoru Optimizasyonu

Başarılı Bir SEO Uzmanı Olabilmek İçin Ne Yapmalısınız?

Hangi dilde SEO uzmanı olmak istiyorsanız o dilde bol kitap okumanızı öneririm. Yazacağınız içeriklerin kalitesi ve kelimelerin doğru dağılımı size büyük artılar sağlayacaktır.

SEO uzmanı olarak güzel gelirler elde edebilirsiniz. Bunun için online kaynaklar ile kendinizi geliştirmenizi ve bir deneyim sahibi olmanızı öneririm.

SEO üzerine kendinizi geliştirmek istiyorsanız Google Analytics ve Google Search Console’u iyi kullanabiliyor olmanız gerekiyor.

Dijital Pazarlama uzmanı olarak 8 yılı aşkın süredir bu sektörde çalışmaktayım. Eğer SEO uzmanına ihtiyacınız var ise hemen WhatsApp üzerinden benimle iletişime geçerek anında fiyat teklifi alabilirsiniz. Tıkla ve fiyat teklifi al. Yaptığım işleri ve çalışmaları sizlerle paylaşabilirim.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster