SEO’da Doğru Long-Tail Anahtar Kelimeleri Nasıl Belirleriz?

  • Aralık 10, 2017
  • SEO
Seo'Da Doğru Long-Tail Anahtar Kelimeleri Nasıl Belirleriz?

Küçük ya da yeni bir firmaysanız kısa anahtar kelimelerde arama motorlarında başarı elde etmeniz oldukça zor. Dönüşümlerinizi ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısını daha az performans ile arttırmak isterseniz Long-Tail anahtar kelime kullanmanızı tavsiye ederim.

Long-Tail Anahtar Kelime Nedir?

Long-Tail Keyword olarak adlandırılan terim aslında uzun kelimelerden oluşan anahtar kelime yapısıdır. Örneğin, internetten spor ayakkabısı satıyorsanız, sizin için uygun Long-Tail Keyword “spor ayakkabısı” yerine  “mavi erkek spor ayakkabısı” olmalıdır. Yani daha çok spesifik bir anahtar kelime oluşturmanız gerekir. Çoğunlukla long-tail anahtar kelime yapısı en az 3 kelimeden oluşmaktadır.

İlk başta da söylediğim gibi yeni açılmış bir websiteniz varsa ya da rank değerleriniz çok düşük ise long-tail ile arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Örneğin “kahve” anahtar kelimesi yerine “filtre kahveyi evde yapmak” gibi daha uzun ve spesifik anahtar kelimeleri kullanmanız sizi başarıya götürebilir.

Long-tail anahtar kelimeleri ile arama motorlarındaki sonuçlarda sayfanızı listelemek genel anahtar kelimelere göre daha kolaydır. Long-Tail anahtar kelimesi kullanmak istiyorsanız öncesinde detaylı olarak araştırma ve çalışma yapmalısınız. Örneğin oluşturduğunuz yeni anahtar kelimenin Google’da ki zorluk derecesine mutlaka göz atmalısınız. Bunu nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili size detaylı bilgiyi aşağıda vereceğim.

Long-Tail adını aşağıdaki Arama Talep Eğrisi grafiğinden almıştır. Grafikten de anlaşılacağı üzere anahtar kelimelerin çoğu kuyruk kısmındadır.

Long-Tail Anahtar Kelimeleri

Long-Tail Anahtar Kelimeleri

Long-Tail anahtar kelimeler %70’i kapsamaktadır ve bu kelimeler ayrı ayrı olarak aranmamaktadır. Toplu olarak kullanılmaktadır “evde filte kahve yapımı” gibi.

*******************

Long-Tail Anahtar Kelimeler Trafiğin ve Dönüşümlerin Arttırılmasında Neden Bu Kadar Önemli?

Long-Tail anahtar kelime hedefleme ile siteni ziyaret eden kişi websitenle, ürününle, hizmetinle yakından ilgili olduğu için doğru hedef kitleye ulaşmış olursun.

1. Arama Motoru Sonuçlarına Yerleşmen İçin Kolaydır: En önemli nedeni arama motoru sonuçları listesine ilk sayfalarda girmene yardımcı olur. Head Keywords yani genel baş anahtar kelimelerde zaten rekabet fazla olduğu için long-tail anahtar kelimesi ile daha az rekabet edersin. Örneğin “sushi” kelimesinde ilk sırada çıkmak zor olabilir fakat “vejeteryan sushi restaurant istanbul” kelimesi ile kolaylıkla çıkabilirsin.

2. Doğru Hedef Kitleye Ulaşırsın: Long-tail anahtar kelimeler daha fazla spesifik olduğu için doğru kişiye ulaşmanı sağlar. Şöyle bir düşünün o anda spor ayakkabı modellerine bakmak isteyen kişi sadece spor ayakkabısı yazıp geçer ve sonuçlara göz atar. Ancak spor ayakkabısını almak isteyen kişi daha spesifik bir anahtar kelimesi ile arama yapar. Örneğin erkek mavi spor ayakkabısı ya da nike erkek mavi spor ayakkabısı ya da erkek mavi koşu spor ayakkabısı gibi. Daha spesifik anahtar kelime daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlar. E-ticaret siteleri için siteye ziyaret edenlerin sayısından ziyade dönüşüm sayıları öncelikli gelir.

3. Reklam İçin Daha Az Bütçe: Long-tail anahtar kelimeler ile Google ya da diğer arama motoru reklamlarında Adwords vb. daha az maliyetle ödeme yaparsınız. Rekabeti yükske olan anahtar kelime için tıklama başına maliyet her zaman yüksektir. Özellikle e-ticaret sitelerinde dijital pazarlama alanında bu önemli bir ölçüttür. (TBM)

Long-Tail Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulabilir ya da Oluşturabiliriz?

Artık Long-Tail anahtar kelimelerin ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Peki onu kullanmaya nasıl başlayacaksın? Maalesef burada tek seferde sizi doğrudan başarıya götürecek yani dönüşümlerinizi ve site ziyaretçilerinizi hızlı bir şekilde arttıracak standart bir formül yok. Ancak bir takım ilkeler ile sizde Long-Tail anahtar kelime listesini oluşturabilir ve arasından size uygun olanları seçebilirsiniz.

Öncelikle anahtar kelime planlayıcı hizmeti veren bir sürü websitesi var bunu arama motoruna yazıp detaylı olarak araştırabilirsiniz. Ben size Google Adwords Keyword Planner yani Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısını göstereceğim. Bu hizmet Google tarafından verilmekte olup ücretsizdir.

Öncelikle Google Adwords’e giriş yapınız ve ardından araçlardan Anahtar Kelime Planlayıcısına tıklayınız. Yeni panelde bu yukardaki setup butonuna tıkladığınızda açılan menüde ilk sütunda yer almaktadır.

Adwords Anahtar

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı

Sonra aşağıda size gösterdiğim gibi kategori ya da website olan ilk seçeneği seçiniz. Eğer aktif kampanyalarınız varsa otomatik olarak anahtar kelime planlayıcısı açılacaktır.

Keyword Planner Pkud2E

Keyword Planner Volume Data

Daha sonra ürününüzü ya da hizmetinizi yazınız. Ayrıca daha farklı parametrelerde buraya ekleyebilirsiniz, kategori ya da lokasyon gibi bu da size daha farklı long-tail anahtar kelime sunacaktır.

Adwords Filter Hmmesz

Keywords Filter

Bu araç size bir sürü anahtar kelime listesi oluşturacaktır. Ayrıca size Adwords’de ki rekabet gücünüde gösterecektir. Bu sayede (TBM) yani tıklama başına maliyet hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. AdWords kampanyanız olmasa bile ya da oluşturmasanız bile bu araç sayesinde her anahtar kelimenin değeri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı başlangıç için güzel fakat daha profesyonel anahtar kelime planlayıcısına ihtiyaç duyarsanız aşağıdaki websiteleri size yardımcı olabilir.

  • Ubersuggest.io
  • Soovle.com
  • Answerthepublic.com

Ayrıca bir başka güzel yöntemde şudur. Google’da arama yaptığınızda sayfa altında aradığınız anahtar kelime benzerlerini özellikle long-tail anahtar kelimeleri Google size sunacaktır.

Google Anahtar Kelime Önerileri

Google Anahtar Kelime Önerileri

Bu yöntemlede hızlı bir şekilde Long-Tail anahtar kelime listenizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca kelime listenize zorluk derecesi ve maliyeti (TBM) verilerini koyarsanız profesyonel bir çalışma hazırlamış olursunuz.

Sorularınız için yorum yazabilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle