İzinsiz Gönderilen SMS, Arama ve E-postaları Ticari Elektronik Şikayet Sistemi Aracılığıyla Ticaret Bakanlığına Bildirebilirsiniz

İzinsiz Gönderilen Sms, Arama Ve E-Postaları Ticari Elektronik Şikayet Sistemi Aracılığıyla Ticaret Bakanlığına Bildirebilirsiniz

Bir çok kişi her gün telefonuna gelen 0850’li numaralardan şikayetçi durumda. Genelde bu aramalar ev internetiyle ilgili olabilir. (Digitürk’ün sinir bozan aramalarını da unutmadık.) Aynı zamanda izinsiz gönderilen ve rahatsız edici SMS’ler ve e-postalarda sizi bıktırmış olabilir.

Bu durumdan hızlı olarak kurtulmanın en güzel yolu Ticaret Bakanlığına yapacağınız şikayetler ve sisteme ekleyeceğiniz kayıtlardır.

Ticaret Bakanlığına Şikayet Kaydı Nasıl Açılır

Aşağıda ki adımları takip ederek, T.C. Ticaret Bakanlığı Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi üzerinden kaydınızı oluşturabilirsiniz.

T.C. Ticaret Bakanlığı Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemine Giriş Yapın

Şu link üzerinden https://tiss.gtb.gov.tr/ Ticaret Bakanlığı sayfasına erişip e-devlet ile giriş sağlayınız.

T.c. Ticaret Bakanlığı Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi
T.C. Ticaret Bakanlığı Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi

Açılan Portal Üzerinden İlgili Şikayet Kaydınıza Göre Başvurunuzu Yapın

Ardından açılan sayfada Devam et butonuna tıklayıp, sol tarafta işlemler menüsünden ilgili şikayet kaydına tıklayıp kaydınızı açabilirsiniz.

Kısa mesaj (SMS) şikayeti başvurusu

Bazı firmalar SMS almak istemediğimizi belirtmemize rağmen inatla SMS gönderirler. Bu gibi durumlarda RET talebimizi önce firmaya belirtelim. Firmaya belirttiğimiz RET talebine rağmen SMS almaya devam ediyorsak bu başvuru formunu doldurarak şikayet kaydınızı açabilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi TCKN ve Telefon Numaranız otomatik olarak doldurulmuş gelir. Siz buraya iletiyi gönderen telefon numarası veya İletinin Başlığını (Gönderenin adı) yazıp, SMS Kodu var ise onuda ekleyebilirsiniz.

Şikayetin konusu kısmında size uygun olanı seçip, telefonunuzdan alacağınız ekran görüntüsünü bu dosya alanına ekleyebilirsiniz. Mesajın ekran görüntüsünü mutlaka alarak buraya ekleyin.

Son olarak mesaj içeriğini buraya yazarak başvuru kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Kısa Mesaj (Sms) Şikayeti Başvurusu
Kısa mesaj (SMS) şikayeti başvurusu

Kendi deneyimimi paylaşacak olursam: Sürekli “Rentgo” firmasından (arayıp numaramı sisteminizden silin dememe rağmen) pazarlama içerikli SMS almaktaydım.

En sonunda Ticaret Bakanlığının sayfasına girip Kısa mesaj (SMS) şikayeti başvurusu yaparak Rentgo nun sinir bozucu SMS’lerinden kurtulmuş oldum.

Sesli arama şikayeti başvurusu

Bu 0850’li numaralardan gelen rahatsız edici aramaların şikayetlerini bu sayfadan yapabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfa görüntüsünden görebileceğiniz gibi burada da TCKN, telefon numaranız otomatik doldurulmuş gelir. Sizin buraya arayan telefon numarasını ekleyip, tarih ve saati girmeniz gerekmektedir. Akabinde size uygun şikayet konusunu seçip, burada da aramanın yapıldığına dair ilgili ekran görüntüsünü alıp dosya kısmına eklemeniz gerekiyor. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra Sesli arama şikayetinizi oluşturmuş olacaksınız.

Sesli Arama Şikayeti Başvurusu
Sesli arama şikayeti başvurusu

E-posta şikayeti başvurusu

E-posta, arama ve SMS kadar rahatsız edici boyutta değil. Firmaların hemen hemen hepsinde gönderdikleri e-postaların en altında “abonelikten ayrıl” linki bulunmakta olup, e-posta bültenlerinden hızlıca çıkabiliyoruz. Ancak bazı durumlarda “Abonelikten Ayrıl” dememize rağmen ısrarla firmalar e-posta göndermeye devam ediyorsa bu şikayet başvurusu sayfasından sizde şikayetinizi oluşturabilirsiniz.

Görselden görebileceğiniz gibi TCKN burada otomatik doldurulmuş olarak gelir. Buraya e-posta adresinizi yazıp şikayete konu ticari elektronik ileti hakkında bilgiler kısmına geçerek tüm alanları doldurup, şikayetin konusunu seçip ve son olarakta ilgili şikayete konu olan e-postanın ekran görüntüsünü dosyalar alanına ekleyerek şikayet başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

E-Posta Şikayeti Başvurusu
E-posta şikayeti başvurusu

Sizde buna benzer bir olay yaşarsanız direkt olarak şikayet kaydınızı açıp bekleyin. Başka türlü bu rahatsız edici olaylardan kurtulmanın bir yolu yok.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

1 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster
Betül Emre
Betül Emre
1 ay önce

Son zamanlarda Murat Kurum’dan sürekli SMS alıyoruz ve SMS sonunda nasıl RED edebileceğimize dair herhangi bir bilgi ve içerik yok. Numaralarımızı nereden aldılar şaşırıyorum. Kanunu yok sayıyorlar resmen.