TikTok’da Reklam Yayınlama Yöntemleri

Tiktok'Da Reklam Yayınlama Yöntemleri

TikTok reklamları sizin işletmeniz için uygun mu? Eğer uygunsa bu reklamları nasıl yayınlayabilirsiniz?

500 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile TikTok adeta reklam verenler için harika bir platform haline dönüştü. Tamamen görsele dayalı bir app olan TikTok’da kullanıcılar 15 saniyelik videoları birbirinden farklı filtreler ve düzenleme araçları ile eşi benzeri görülmemiş bir şekilde oluşturabilirler. Hal böyle olunca TikTok özellikle millennial jenerasyonunun (Y kuşağı)  en sevilen appi haline geldi.

TikTok ile ilgili hazırladığım çok güzel bir podcast bölümü var hemen dinlemek için tıklayın

Tiktok Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
TikTok Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

TikTok uygulaması için beğeniden izlenmeye kadar her türlü ihtiyaç duyabileceğiniz hizmet türü Sadeceon’da! TikTok izlenme satın al bağlantısına tıklayıp istediğiniz kadar izlenmeyi en hızlı şekilde alabilir, TikTok videolarınızın daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sitede TikTok dışında bir çok sosyal medya için hizmet alabileceğiniz gibi, fiyatlar da çok ucuz! Siz de siteye girip üye olarak hemen tüm bu hizmetlere hızlıca ulaşabilirsiniz!


2019’un başlarında TikTok yayınladığı beta ads platformu ile uygulama üzerinde reklam yayınlamaya başlandı. İlk reklam verenlerin en başında büyük firmalar olan Grubhub, Nike, Fenty Beauty ve Apple Müzik gelmektedir.

TikTok ileri düzeyde hedefleme ve kreatif reklam modelleri ile diğer reklam platformlarından ayrılmaktadır.

Ancak TikTok üzerinde reklam yayınlamadan önce kendinize iki soru sormalısınız? Eğer bu soruların cevabı sizi tatmin etmiyorsa TikTok üzerinde paranızı boşa harcamayın derim.

İşletmem İçin Demografik Hedef Kitlem Nedir ?

Eğer ana hedef kitleniz (primary audience) gençlerden oluşuyor ise TikTok’a yatırım yapmak mantıklı olabilir. TikTok kullanıcılarının %60’ı 30 yaşının altında kullanıcılar. Bu %60’ın içinde %41 lik kesim ise 16 ve 24 yaş arasında ki gençlerden oluşmaktadır.

Yani kısaca TikTok’un şuan ki kullanıcıları çoğunlukla sosyal aktiviteleri seven gençlerden oluşmaktadır.

TikTok’da Reklam Yayınlamak İçin Yeterli Bütçeniz Var mı ?

Nike, Disney ve Grubhub gibi büyük işletmeler için TikTok üzerinde reklam yayınlamak çok problem değil. Bu tarz firmalar genellikle brand awareness yani marka bilinirliliğine de yatırım yapan firmalar olduğu için kolaylıkla bütçe çıkartabilirler. Ancak küçük işletmeler için bu biraz ekstra yük olabilir gibi.

Çünkü TikTok şuanda popülerliği ve bilinirliliği artmakta olan yeni bir uygulama. Dolayısıyla burada reklam yayınlamak ilk başta çok kolay olmayabilir. Ortalama CPM yani BGBM – Bin Gösterim Başına Maliyet 60-TL civarında. Bunun yanı sıra TikTok kampanyaları minimum $500 bütçe ile başlatılabilir bu da ortalama 3.400-TL gibi bir rakam yapıyor. Yani burada kampanya açılış bütçesini istediğiniz tutarda belirtemiyorsunuz; minimum rakamı karşılayabiliyor olmanız lazım. Tabi burada ajans komisyonu da olacak. Ajans nereden çıktı diyorsanız bunu aşağıda açıklıyor olacağım.

Eğer bunların hepsine rağmen TikTok’da reklam yayınlamak istiyorsanız gelin sırasıyla bu nasıl yapılır bakalım.

TikTok Üzerinde Reklam Nasıl Yayınlanır?

Öncelikle TikTok ads panel sayfasına gidiniz. Karşınıza gelen ekranda “Create an Ad” butonuna tıklayarak kayıt işlemini başlatınız. Bundan sonra ki açılan ekranda aşağıda da gördüğünüz gibi faturalandırma ülkesini seçip, hesap türü seçimi yapınız. İşletmeler ve bireysel olmak üzere iki türlü hesap vardır. Bireysel olanlar, kişisel web sitesi ya da blog sayfası olanlar gibi düşünülebilir.

Tiktok Ads Hesap Oluşturma Aşamaları - 1. Aşama
TikTok Ads Hesap Oluşturma Aşamaları – 1. Aşama

İşletme ya da Bireysel ikisinden herhangi birini seçseniz de karşınıza doldurmanız gereken bir form ekranı gelecek. Bu formu doldurup “Make a reservation” butonuna bastığınızda bağlı bulunduğunuz ülkede ki TikTok ajans temsilcisi sizinle iletişime geçecek.

Tiktok Ads Hesap Oluşturma Aşamaları - 2. Aşama
TikTok Ads Hesap Oluşturma Aşamaları – 2. Aşama

TikTok’da reklam yayınlayabilmek için TikTok’ın anlaşmalı olduğu ajanslarla çalışmanız gerekmektedir. Ajans size reklam paneline erişim izni verir ve siz kendi kampanyalarınızı yönetebilirsiniz ama major işler tamamen ajanstadır ve ödeme de ajans üzerinden yapılır.

Örneğin, ben formu doldurdum ve gönderdim ertesi iş günü bana aşağıda ki gibi bir mail geldi. Bana hem Mısır’dan hem de Türkiye’den ajans bilgilerini gönderdiler.

Tiktok Ads Hesap Oluşturma Aşamaları - 3. Aşama
TikTok Ads Hesap Oluşturma Aşamaları – 3. Aşama

Bundan sonra ki aşama direk size verilen ajans ile iletişime geçmeniz olacaktır. Şimdi ben hem Mısır ajans ile hem de Türkiye ajansı iletişime geçtim ancak Mısır’da ki ajans dönüş sağlamadı. Türkiye’de ki ajans ise hızlı bir şekilde dönüş sağladı. Onlara reklam hesabı açmak istediğimizi ve kampanyaları kendimizin yönetmek istediğini söyledim. Gelen mail ise aşağıda ki gibidir.

Tiktok Ads Hesap Oluşturma Aşamaları - 4. Aşama
TikTok Ads Hesap Oluşturma Aşamaları – 4. Aşama

Şimdi bu aşamaları geçtikten sonra size panel yetkisi verilecektir. Ben hali hazırda panel yetkisi olan bir müşterimle çalıştığım için direk o ekran görüntüleri üzerinden gideceğim. TikTok Ads’e panel yetkisi olduğunuzu varsayarak başlayalım…

TikTok’da Yeni Kampanya Oluşturma

TikTok reklam panelinde Campaign linkine ve hemen ardından Create’e tıklayın.

Tiktok Ads Yeni Kampanya Oluşturma İşlemi
TikTok Ads Yeni Kampanya Oluşturma İşlemi

Karşınıza gelen ekranda Campaign Objective yani ana hedef seçiminizi yapın. Burada üç tane objectives var. Sırasıyla Traffic, Conversion ve App Installs.

Tiktok Ads Campaign Objective Seçimi
TikTok Ads Campaign Objective Seçimi

Ben burada Traffic objektifini seçtim yani web sitesine trafik çekme. Bu seçimden sonra karşınıza kampanya bütçesi ekranı gelecek burada da kampanyanız için bütçenizi günlük ya da toplam bütçe olarak girebilirsiniz. $500 minimum bütçe gereksinimi olduğunu unutmayın.

Tiktok Ads Kampanya Bütçe Ayarları
TikTok Ads Kampanya Bütçe Ayarları

Yeni Tik Tok Reklam Kampanyanızın Yerleşimlerini, Detaylarını ve Hedef Kitle Ayarlarını Yapın

Kampanya kurulum ayarlarını bitirdikten sonra ki aşama, reklam grubu kurulumlarının yapılmasıdır. Burada yerleşim ve hedefleme ayarı yapacağız. Eğer daha önce Facebook’ta kampanya kurulumu yaptıysanız buralarda çok zorlanmayacaksınız.

Yerleşim ayarlarında tıpkı Facebook’ta ki gibi hem otomatik yerleşimler hemde manuel yerleşimler var. Siz yerleşim seçimini kendiniz yapabilir ve ayarlayabilirsiniz.

Tiktok Ads Reklam Grubu Yerleşim Ayarları
TikTok Ads Reklam Grubu Yerleşim Ayarları

Yerleşim ayarları seçimini yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda sizden istenilen alanları doldurup ilerleyin. Bunlar, alakalı URL, görüntülenecek isim, resim ve kategoriler. Burada diğer sosyal medya reklamlarından farklı olan bir yöntem var. İşletmeniz, web siteniz ya da appiniz ile alakalı 20 tane anahtar kelime yazabilir ve doğru hedef kitleye reklamınızı gösterebilirsiniz.

Sonrasında karşımıza gelen Targeting alanı ise doğru hedef kitleye ulaşmamızı sağlayacak hedef kitle ayarları ekranıdır. Buradan lokasyon, yaş, cinsiyet, dil, ilgi alanı, cihazlar vb. seçimi yapabilirsiniz.

Tiktok Ads Kampanya Hedef Kitle Ayarları
TikTok Ads Kampanya Hedef Kitle Ayarları

TikTok’da Kampanyamız İçin Optimization Goal Seçimi

Eğer TikTok’da sadece belli TikTok kullanıcılarına reklam çıkmak istiyorsanız, o kullanıcıların IDlerini (username) TXT ya da CSV olarak hazırlayıp yükleyebilirsiniz.

Bu aşamaların hepsini bitirdikten sonra Optimization Goal seçimi yapabilirsiniz. Optimization Goal ise ulaşmak istediğiniz başarı ne olduğudur. Burada hedefinizi Conversion, Click ya da Impression yani gösterimler olarak seçebilirsiniz ve teklif stratejiniz de bu seçilen hedefe göre optimize edilecektir.

Conversion ya da diğer metrikleri doğru ölçümlemek için TikTok Pixel‘i web sitenize ya da mobil uygulamanıza kurmanız gerekmektedir.

Benim size tavsiyem teklif stratejinizde ilk kampanyanız için smart yani akıllı teklif optimizasyonunu kullanmanız olacaktır.

TikTok’da ki örnek reklamlara ve reklam modellerine aşağıda ki görselden ulaşabilirsiniz. Bir başka yazımda da detaylı olarak bu reklam modellerini anlatıyor olacağım.

Tiktok Reklam Modelleri
TikTok Reklam Modelleri

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster