Chatbots Pazarlama Stratejilerinizi Nasıl Geliştirir ve Satışlarınızı Nasıl Arttırır?

Chatbots Pazarlama Stratejilerinizi Nasıl Geliştirir Ve Satışlarınızı Nasıl Artırır?

Chatbot lar İle Satış Temsilciliği Mesleği Tarihe Karışacak ve E-ticaret Modellerinin Hepsi Chatbot E-ticaret Yapısına Geçecek. Peki Siz Hazır mısınız Bu Chatbot’a ?

Chatbots Nedir?

İster online, ister offline satış temsilcileri robotlaşacak deseydik ne tepki verirdiniz? Yapay zeka hayatımızın her alanında olduğu gibi satışda  da etkili olarak hayatımıza girmeye başladı.

Chatbots, bir yapay zeka programı. Gelen yazışmalara otomatik olarak hızlı bir şekilde cevap veriyor, ayrıca bekleme sürelerini kısaltıyor. Kullanıcıyı tatmin edecek cevabı iletene kadar arka planda yazışmada ki anahtar kelimelere dayalı olarak yapay zeka sistemlerini kullanıyor. Bunu aynı zamanda milyon kişiyle konuşarak yapabilir. İnsan iş gücü ortadan kalkıyor.

Şimdilik chatbot ları kullanabileceğimiz platformlar: Web sitelerinde ki online yazışma alanları, sosyal ağlarda ki mesajlara cevap vermek için mesaj alanları, SMS’ler vb.

Peki ileri de hangi alanlar buna dahil olacak? Mağazalar, devlet kamu kurumları, AVM’ler, hava alanları gibi gibi.. Yani sınırsızca alanda ve sektörde hayatımıza dahil olacak. Bu da “Danışma” da ki insan iş gücünü ve Danışmaları ortadan kaldıracak.

Chatbot lar sadece yazışmak olarak değil aynı zamanda konuşma olarak da kullanılabilecek. Sesli sorularımıza istediğimiz cevapları alabileceğiz. Amazon Echo nun Alexa’sı gibi. Amerika’da ki en güzel deneyimim Alexa idi diyebilirim. Odamda Alexa ya komutlar vererek istediğim şarkıyı çaldırtabiliyor ve yemek siparişi verebiliyordum.

Şuan sadece başlangıçtayız, fakat gelecek inanılmaz derecede insan hayatını kolaylaştıracak. Online e-ticaret sitelerinden, mağazalara ve diğer tüm iş alanlarına her şey de değişiklik olacak.

Web Sitemizde Chatbot’u Nasıl Kullanırız?

Öncelikle cookie leri saklamanızı öneririm. Cookie ler sayesinde web sitenizi ziyaret eden her kullanıcıya id atanır. Bu id sayesinde kullanıcının önceki hareketlerini ve ziyaret ettiği sayfaları arka planda tutabilir ve yapay zeka chatbots ile bunu ilişkilendirerek kullanıcıya ilgili metin ve karşılama mesajı yazmasını sağlatabilirsiniz.

Örneğin bisiklet kategorisini gezen kullanıcıya “Merhaba bu ikinci kez web sitemize gelişiniz bisikletlerden aradığınız herhangi bir model, renk ya da başka bir özellik varsa bana iletebilir misiniz ? Size yardımcı olmak isterim.”

Yukarı da verdiğim otomatik bir mesaj. Öncelikle kullanıcıya sıradan bir merhaba demedik, bunun anlamı kullanıcının ikinci kez web sitemize geldiğini biliyoruz ve bunu dile getiriyoruz ayrıca kullanıcıya yardımcı oluyoruz.

Bu örnekleri ve uygulamaları çoğaltabilirsiniz.

Chatbots’u Neden Kullanmalıyız ?

Kaçan Leadleri ve Dönüşümleri Önleyin

Kullanıcılar ilk 5 dakika da cevap almak ister. Alamadıkları taktirde giderler. Bu da leadlerin ortalama olarak %400’üne eşittir. Yani bunun önüne geçtiğiniz taktirde %400 bir artış sağlayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinizi Arttırır

Amerika’da ki kullanıcıların %73’ü şirketlerle online chat ya da email ile iletişim kurmayı tercih ediyor. Geri kalanlar ise aramayı telefonda konuşmayı tercih ediyor.

Daha Az Çaba ve İnsan İş Gücü Şirketler İçin

Şirketler için daha az insan gücü ve daha fazla kullanıcıya destek ile müşteri hizmetleri servisinizi arttırmış olursunuz.

Hızlı Satış ve Müşteri Memnuniyeti

Chatbot lar ile hızlı bir şekilde kullanıcı/müşteri sorularını cevaplayarak müşteriyi tatmin edip hızlı bir şekilde satış sağlanır.

Bu maddeler arttırılabilir.

Görünen o ki hayatımıza kısa süre içinde bir değişiklik girecek. Makinalarla konuşmaya başlayacağız ve aynı zamanda yazışacağız. Ürün alıp iade edeceğiz ve bunu tamamen makinalarla yapacağız.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

1 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster
Melih Can ÇETİNYALÇIN
Melih Can ÇETİNYALÇIN
5 yıl önce

Peki chatboxe web sitemize nasıl kurabiliriz bu konu ile ilgili bizi bilgilendirebilir misiniz ?