Bölüm 5: 2020’de Dijital Reklamcılıkta Kullanabileceğimiz Yeni Reklam Modelleri ve Stratejiler

Dijital Pazarlama 5 Bolum

5. Bölüm Podcast Konusu

2020’de Dijital Reklamcılıkta Bizi Ne Gibi Değişiklikler Bekliyor Olacak ve Yeni Reklam Stratejilerimiz Neler Olabilir

Google Lead Form Uzantıları

Kısaca 5. bölümde Google Lead Form uzantısını kullanmanın avantajları ve dezavantajları neler, kampanyalarımızda ve reklamlarımızda nasıl daha az CPC ya da PPC öderiz bunu sağlamanın yolları neler, remarketing için yeni bir hedef kitle oluşturma stratejisi, reklamlarımızın final URL’i ni ürün sayfası yapmaktansa direk içerik URL’ine yönlendirip daha sonra bu sayfayı ziyaret edenleri özel remarketing hedef kitlesi nasıl oluşturabilir ve daha fazlasını bu bölümde bulabilirsiniz. Chatbots kullanıp yapay zeka ile müşterilerinize daha iyi hizmet verebilirsiniz.

2020’de dijital pazarlamada bir çok değişiklik ve yenilik bizi bekliyor olacak. Geleneksel reklamcılık yerini yine dijital reklamcılığa bırakacak ve dijital reklamcılıkta da yeni teknoloji modelleri kullanılıp, yapay zeka aracılığıyla yeni modeller geliştirilecek.

Öncelikle Beta sürümü olan Google Lead form uzantısı iyi kullanıldığı taktirde size güzel geri dönüşümler sağlayabilir. Tabi ben yine data kalitesine karşı endişeliyim. Çünkü Facebook ve Instagram’da direk kullanıcının lead bilgilerini form olarak alabiliyoruz ancak biz orada kullanıcıya direk video, içerik ya da görsel gösterebiliyoruz. Google’da ise bu durum daha farklı direk anahtar kelimeye özel kullanıcıdan lead almak kaliteyi çok düşürecektir diye düşünüyorum. Olay tamamen Facebook’ta dönüşüm başına maliyet çok az ama kalite çok kötü muhabettine dönecek 🙂 Tüm dijital pazarlama uzmanları bilir ki sosyal medya da, Facebook ve Instagram’da dönüşüm başına maliyetler yerlerde tabi söz kaliteye gelince, data ne kadar kaliteli tartışılır.

Chatbots Kullanımı

Chatbots kullanan firmalar dönüşümlerini hızlı bir şekilde arttıracak. Müşteri aradığı soruları direk chatbots ile anında bulabilir. Firmalar gerçek kişi çalıştırmaktan ziyade chatbots kullanarak maliyetleri düşürebilir ve response time yani cevap verme sürelerini düşürebilir. Biliyorsunuz ki hızlı açılan web siteleri kalite puanımızı arttırıyor, bu ileride hızlı verilen cevap sürelerini de kapsayabilir. Yani arama ağı kampanyalarında anahtar kelimelerin kalite puanını etkileyen dördüncü madde cevap süresi olabilir 🙂 why not?

Reklamlarımızda kullanıcıları direk ürün sayfasına yönlendirmektense direk içerik, blog makale sayfasına yönlendirerek daha az TBM, CPC, PPC ödeyebiliriz. Kullanıcıları direk ürün ile ilgili makale sayfamızda bilgilendirebiliriz. Daha sonra bu kullanıcıları farklı bir segmentte kaydedip bu kullanıcılara remarketing yani yeniden pazarlama reklam kampanyaları oluşturabiliriz. Burada bir takım kırılımlar yapabiliriz, örneğin web sitesini ziyaret etsin en az 40 saniye sayfada kalsın ya da sayfayı 2.6 aşağıya kaydırsın şeklinde. Bu bize daha ucuza web sitemize ilgili hedef kitle trafiği çekmemizi sağlayacak.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster