Universal Google Analytics Tarihe Karışıyor

Universal Google Analytics Tarihe Karışıyor

Google Universal Analytics Kapatılıyor

Google geçen hafta yayınladığı bildiride Google Analytics’de Universal Analytics olarak bildiğimiz standart Analytics’i 1 Temmuz 2023 sonrasında komple kapatma kararı aldığını açıkladı.

Durun durun şimdi kapatma kararı aldı derken telaşlanmayın. Geçmiş verilerimize hala erişebiliyor olacağız. Ayrıca bu hesaba erişimimiz read-only olacak yani sadece okuma. Ancak 1 Temmuz 2023’den itibaren Universal Analytics data yani veri toplamayı bırakacaktır. Yerine Google Analytics 4 ya da GA4 (ci-ey-for olarak duyarsınız 😀) veri toplamaya devam edecek.

Öncelikle bu kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Çünkü Universal Analytics çok basit düzeyde analizleme ve raporlama yapabilmemize imkan veriyordu. Özellikle event kurulumları ve eventlerin takip edilişi segmentasyonlar da ki kısıtlamalar raporların veri akışını bozmaktaydı. GA4’da ki event-based analizleme ve tüm kırılımların segmentasyon şeklinde yapılması raporlamayı daha profesyonel hale getirdi. Yine de çok kullanıcı dostu bir arayüzünün olduğunu söyleyemem. Ancak günden güne geliştirdiklerini düşünürsek 1 yıl sonra çok daha kullanışlı bir tool olacağından şüphem yok.

Google Universal Analytics Alternatifi Olarak Ne Kullanılabilir?

Bence acilen tüm pazarlama uzmanları GA4’u kurmamalılar. Aynı zamanda tüm event lerinde doğru çalıştıklarına emin olmalılar. Çünkü özellikle e-ticaret web siteleri için 1 Temmuz 2022 den sonra GA4 kurulumları verilerin yıllık olarak karşılaştırılmasında problem çıkarabilir. Dolayısıyla 1 Temmuz 2022’ye kadar tüm siteleriniz ve mobil uygulamalarınız için GA4’u kurmuş olmanız ve veri akışlarının doğruluğundan emin olmanız yararınıza olacaktır; bu sayede yıllık kıyaslama yapabilirsiniz.

GA4 eğitimlerine katılmanız yararlı olabilir. Bu sayede panellerin dışında GA4 da ki segmentasyon ve event bazlı analiz ölçümleme kurgularını ve stratejilerini daha iyi anlayabilirsiniz.Ben 3-4 ay önce Corey Koberg’in eğitimini almıştım. Sizlere de tavsiye ederim. Eğitime şu linkten erişebilirsiniz https://bit.ly/3JIqS2c

Ayrıca 1 Temmuz 2022 itibariyle (yani 2023’ü beklemeden) direkt olarak GA4 kullanmaya başlamanızı öneririm. Bu sayede rakiplerinizden çok çok önde konuma gelebilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster