Google Analytics’de Segment Verileri ve Analizleri

Google Analytics Segment Verileri Nedir?

İyi bir şekilde yapılandırılmış Google Analytics hesabınızla web sitenizde yapılan her ince detayı, etkinliği kayıt altında tutabilir ve bunları detaylı bir şekilde ölçümleyebilirsiniz.

Analytics’in bize sunduğu harikalardan bir tanesi de Segment Verileridir. Segment Verileri sayesinde web sitenizi ziyaret eden tüm kullanıcıları gruplara ayırabilir ve detaylı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bunu örneklendirecek olursak Segment Verileri ile aşağıdaki analitik raporlamaları hazırlayabilirsiniz.

Örnek 1: Web sitesini ziyaret etmiş kullanıcıların kaçının web browser dili “ispanyolca, ingilizce vb.” dil idi.

Örnek 2: Web sitemden 18-24 yaş arası kaç kişi satın alma işlemi gerçekleştirmiş.

Örnek 3: Sepete ekleyen yalnız satın alma işlemini gerçekleştirmeyen kullanıcıların sayısı.

gibi.. Bu örnekleri çoğaltabilir, dilerseniz kendi Segmentinizi oluşturabilir ya da başkalarının oluşturduğu Segmentleri kullanabilir ya da Google’ın size sunduğu Segmentlerden yararlanabilirsiniz.

Google Analytics’te Kitle Segmenti Nasıl Oluşturulur?

Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra Kitle > Genel Bakış ‘ a tıkladığınızda karşınıza çıkan ekran da Tüm Kullanıcılar her zaman %100 olarak size sunulur. Hemen yanında ki +Segment Ekle butonuna bastığınızda aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi yeni segment oluşturma penceresi açılır. Bu pencereden yeni segmenti oluşturup kaydettiğinizde raporunuz ve grafiğiniz güncellenecektir.

Analytics Segment Verileri Oluşturma

Ayrıca oluşturduğunuz yeni segmentleri Google Adwords hesabınızda kullanmak üzere Hedef Kitle tanımlamaları yaparak atayabilirsiniz.

Aşağıda ki görselde de görebileceğiniz gibi ben bunu genelde Organik Arama dan gelen kullanıcıları, Doğrudan gelen kullanıcıları bir de Ücretli (cpc) den gelen kullanıcıları raporlamak için kullanıyorum.

Google Analytics Segment Karşılaştırma

Bütünleşik dijital pazarlama alanında bir çok hizmetimiz bulunmaktadır. En yaygın olan dijital reklam platformlarında (Google, Bing, Facebook) kampanya yönetimi ve SEO ile ilgili hızlı ve ücretsiz bir şekilde ön analizleme ve fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Yorumlar