Google Analytics Top Conversion Path Nedir ve Nasıl Kullanılır

Google Analytics Top Conversion Path Nedir Ve Nasıl Kullanılır

Google Analytics Top Conversion Path Nedir?

Google Analytics Top Conversion Path, en iyi dönüşüm yollarını bulabileceğimiz ve bunu Google Ads kampanyaları ya da tüm diğer kanallar olacak şekilde izleyebileceğimiz bir rapordur.

Bana göre bu rapor aslında en çok bakılması ve incelenmesi gereken bir rapordur. Bu rapor dönüşümün gerçekleşmesi için kaç tıklamanın ya da hareketin gerektiğini görebileceğimiz ve geliştirmeleri yapabileceğimiz bir rapordur.

Bu rapora bakarken Google Ads ve All diye ayırıp, Google reklamlarından gelen kullanıcıların hangi anahtar kelimeler ile web sitemize geldiği daha sonra web sitemiz ile olan etkileşimi nasıl gerçekleştiği hakkında bir çok bilgiye sahip olabiliriz. Buna bakarken aynı zamanda anahtar kelimeleri de inceleyebilir, kullanıcının ilk etkileşime geçtiği anahtar kelime ile son etkileşime geçtiği anahtar kelimeleri tespit edebilir ve kampanyalarımızı buna göre optimize edebiliriz.

Top Conversion Path Raporuna Nasıl Erişiriz?

Google Analytics ekranında sol menüden Conversions / Multi-Channel Funnels / Top Conversion Paths adımlarını takip ederek rapora erişebilirsiniz.

Google Analytics En İyi Dönüşüm Yolları (Top Conversion Path) Raporu

Google Analytics En İyi Dönüşüm Yolları (Top Conversion Path) Raporu

Açılan ekranda ilk varsayılan olarak gelecek olan rapor tipi “All / Hepsi” dir. Siz buradan Google Ads seçebilir ve geçmiş gün ayarını da yapabilirsiniz. Geçmiş günün anlamı kaç gün boyunca etkileşimler takip edilsindir. Yani bir kullanıcı reklamınızı ayın 1’inde gördü ve satın alımı ayın 10’unda gerçekleştirdi ise bu bir dönüşümün gün ortalamasını 10 gün olduğu anlamına gelmektedir.

Ancak Google arama ağı kampanyalarından gelen dönüşüm etkileşim süreleri çok anormal durum olmadıkça düşük sayılardadır; 5 gün ve altı diyebiliriz. Tabii yüksek fiyatlı lüks kategoride ürünler satılmıyor ise. Bu gibi durumlarda sayı 20 – 30 günü bulabilmektedir.

Lookback Window - Etkileşim Takip Gün Sayısı

Lookback Window – Etkileşim Takip Gün Sayısı

Biz burada varsayılan olarak 30 günü seçebiliriz; çünkü dönüşüm kurulumunu da genelde 30 gün yaptığımız için.

Google Analytics raporlama üzerine destek için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster