Criteo Türkiye’de Firmalara %5 Düzenleyici Operasyonel Maliyeti Eklemeye Başlıyor

Türkiye'De Firmalara %5 Düzenleyici Operasyonel Maliyeti Eklemeye Başlıyor

Criteo Faturalara %5 Reklam Maliyeti Ekleyecek

Criteo görüntülü reklamcılıkta özellikle e-ticaret firmalarının neredeyse vazgeçemeyeceği bir reklam platformu. Şimdi yeni düzenleme ile Criteo tüm Türk firmalarına %5 ek ödeme çıkartacaktır.

Hatırlarsanız önce Google Türkiye’de bu karmaşık finansal yapıdan dolayı reklam harcamalarının %5’i kadar ek ücret çıkartacağını söylemişti. Aradan bir kaç ay geçtikten sonra şimdi Criteo’da bu %5 ek ödemeler listesine gelen reklam platformlarından birisi oldu.

Bu yüzde %5’i uygulamalarının ana nedeni olarak şöyle söylemektedirler “Düzenleyici Operasyonel Maliyet, Türkiye’deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığında ve maliyetlerinde gerçekleşen artışlar nedeniyle uygulanmaya başlanmıştır.

Şuanda bir tek Facebook’tan böyle bir hareket görmedik. Eğer Facebook’ta bu şekilde reklam harcamalarından yüzdelik ödeme talep ederse bu Türkiye’de bulunan işletmeler için büyük bir problem oluşturacaktır.

Basit bir hesaplama ile,

  • Criteo’ya ayda 20,000 TL harcayan bir işletme bu harcamaya ek olarak %5 yani 1,000 TL Criteo’ya ekstra para ödeyecektir.
  • Google’a ayda 50,000 TL harcayan bir işletme bu harcamaya ek olarak %5 yani 2,500 TL Google’a ekstra para ödeyecektir.

Bunların yanı sıra bir de vergileri ve stopajı düşündüğümüzde Türkiye’de ki işletmeler için ek ödemeler zorlu bir süreç oluşturacaktır.

Maalesef Türk firmaları yurt dışında ki yabancı firmalar ile yarışamayacak durumdadır. Gerek vergiler, gerekse bu şekilde Türk firmalara yaptırılan ek ödemeler bizi zor duruma sokmaktadır. Diğer ülkeler de ki firmalar bu tarz maliyetlere katlanmak zorunda kalmadıkları için hem sermayelerini hemde şirketlerini kolaylıkla büyütebiliyorlar.

Şirketler Neler Yapabilir ?

Başka ülkelerde firma kurarak, reklamları o ülkeler üzerinden yönetebilir ve ödemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, İspanya’da şirketiniz varsa reklam maliyetlerini İspanya üzerinden karşıladığınızda bu tarz ek ödemeler ile karşılaşmayacaksınız.

Bu konuyla ilgili detaylı destek almak için bana ulaşabilirsiniz.

Criteo’nun Mail Olarak Gönderdiği Bildirim

Criteo tarafından bana gelen bildiriyi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Değerli Müşterimiz,

Criteo, 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren Türkiye’de sunulan reklamlar için %5 Düzenleyici Operasyonel Maliyeti uygulamaya başlayacaktır.

Düzenleyici Operasyonel Maliyet, Türkiye’deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığında ve maliyetlerinde gerçekleşen artışlar nedeniyle uygulanmaya başlanmıştır.

Düzenleyici Operasyonel Maliyet, 2021 yılı Ocak ayı için düzenlenecek olan Ocak 2021 tarihli faturalarınızdan başlayarak sonraki faturalarınıza ilave edilecektir.

Criteo, Düzenleyici Operasyonel Maliyeti ayrı bir kalem olarak faturalara ilave edecektir. Faturalama ve ödeme süreçlerinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Eğer birden fazla ülkede kampanya düzenliyorsanız, bu uygulama, diğer ülkelerde gerçekleşen kampanyalar için bugün itibariyle geçerli olmayacaktır.

Düzenleyici Operasyonel Maliyet, hesabınızda yapmış olduğunuz harcamaya ilave edilecektir. Örnek olarak, ilgili ayda 100₺ bütçe harcamış iseniz, bu harcama tutarına 5₺ Düzenleyici Operasyonel Maliyeti ilave edilecek, toplam fatura tutarınız 105₺ olarak düzenlenecektir (Bu tutara KDV gibi uygulamadaki vergiler ilave edilecektir).

İlave sorularınız olması durumunda hesap yöneticiniz ile irtibata geçmenizi rica ederiz.

Saygılarımızla,

Criteo Türkiye

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster