Google Ads’de Anahtar Kelime Eşleme Optimizasyonu

Profesyonel destek ve hizmet ile sizde dijital pazarlamada işletmenizi kolaylıkla başarıya ulaştırabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin eşleme türleri geniş eşleme türüne çevrildi. 

Zorluk

Google Ads'de jenerik arama ağı kampanyalarının dönüşüm sayılarını artırmak.

Çözüm

Jenerik kampanyalarda kullandığımız anahtar kelimelerin eşleme türleri genelde modifikasyonlu + (neredeyse kullanılmıyor), Sıralı Eşleme veya Tam Eşlemedir. Google'un bu sene yaptığı etkinlikte (Google Marketing Live Keynote 2022) burada ki yapay zekanın geliştirildiğini ve geniş eşleme kullanmanın dahada yararlı olacağını öğrendik. 

İlk olarak bu çalışmayı seçili kampanyalarda experiment yani deney / A/B testi olarak başlattık. Kazanan kampanya açık ara farkla geniş eşleme anahtar kelime türlerine sahip olan kampanya oldu. Ardından yaklaşık 1 ay sonra deneyi sona erdirip kampanyanın orijinallerini ve diğer kampanyalarıda geniş eşleme türü anahtar kelime yapısına çevirdik.

Bunu kullanırken teklif stratejinizin akıllı teklif stratejisi olduğuna dikkat edin. Target ROAS burada en iyi işe yarayan teklif stratejisi oldu. 

Sonuç

Sonuç olarak yaptığımız değişiklikler sonucunda daha fazla dönüşüm, daha iyi ROAS ve daha fazla tıklama elde ettik. 
Not: Bu çalışma sonrasında Search terms yani arama terimleri düzenli olarak 4 günde bir kontrol edilmeli ve negatifleme yapılmalıdır. Ortalama 1 ay da zaten kampanya daha iyi gösterimler alıyor. 

%150 Tıklama Artışı

%12 CPC Düşüşü

%280 ROAS Artış

Müşteriden Gelen Bildirim

"Jenerik kampanyalarda anahtar kelimelerin geniş eşleme olması bizi önce korkuttu. Ancak sonrasında dönüşüm sayıları günden güne artarak çok yüksek ROAS rakamlarına ulaştık."

Örnek Olaylar ve İncelemeler

Hepsini Görüntüle

E-posta bültenine kayıt olun