Çin’de Satış Yapın ve Çin Pazarına Dahil Olun

Çin'De Satış Yapın Ve Çin Pazarına Dahil Olun

Neden Çin’de Satış Yapmalıyız?

Dün Çin’de alibaba.com 85 saniyede 8 milyar dolarlık satış yaparak dünya rekoru kırdı. Bu e-ticaret satışları gözünüzü Çin’de satış yapmaya dikmiş olabilir. Ancak Çin’de onlineda satış yapmadan önce bazı bilmeniz gereken kurallar var. Çinde satış yapmaya başlamadan önce bu kuralları gözden geçirelim.

2018 yılı itibari ile Çin’de 800 milyondan fazla insanın internete erişimi var. Batıda ki satışçılar için güzel yanı Çin halkı onlinedan alışveriş yapmaya bayılıyor; kötü yanı ise bu kişilere (en azından çoğunluğa) Google aracılığı ile maalesef ulaşamazsınız.

Google ilişkili SEO metodlarınız maalesef Çin’de işe yaramayacak. Çünkü Çin’de ki popüler kullanılan arama motorunun adı Google değil, Baidu ve bu pazarın %80’nini Baidu arama motoru sağlıyor.

Çin’de SEO yapmak tamamen farklı işliyor. Bunun arkasında yatan olay tamamen ülkenin katı yasal kuralları ve uygulamaları. Bunu Çinliler Great Firewall of China olarak adlandırıyor. Çin Seddi gibi adamlar online da da bir takım kısıtlamalar ve uygulamalar yerleştirmiş.

Çin marketine nasıl girilir sırasıyla size aşağıda listeledim ve anlattım.

Çin Pazarına Nasıl Girilir ve Çin’de Satış Nasıl Yapılır?

Öncelikle .CN Uzantılı Bir Domain Alın

Olmazsa olmazlardan. .Com lu domain ile Çin pazarına girmeye çalışmayın. Eğer öyle bir planınız varsa hemen onu aklınızdan çıkarın. .CN uzantılı Çin ülke kodlu domain alıp web sitenizi o domain aracılığı ile yayınlamanız gerekir. .CN domaini Godaddy’den satın alabilirsiniz tıklayın. Yıllık .CN domain fiyatı $7.

Baidu arama motoru (Çinlilerin kullandığı) .CN uzantılı domainleri seviyor ve .CN uzantılı domainleri gösteriyor.

Aşağıda ki grafikten de görebileceğiniz gibi Çin’de en çok görüntülenen top 1000 web sitelerin TLD dağılımında en çok .com yer almaktadır. Ancak bu görüntüleme grafiğidir Baidu da sıralama değil. Baidu da üst sıralarda yer almak istiyorsanız domain uzantınızın mutlaka .CN olması gerekmektedir.

Çinde Satış İçin Tlds Of Top 1.000 Most Visible Domains In China - Kaynak: Searchmetrics

Çinde Satış İçin Tlds Of Top 1.000 Most Visible Domains In China – Kaynak: Searchmetrics

Web Hosting Servisiniz Çinde Olmalı

Eğer Çin’in stratejilerini az çok anladıysanız Çin her zaman kendi kaynaklarının kullanılması taraftarıdır. Bu ideoloji ile sistemlerini kurar ve insanlara imkan sağlar. Dolayısıyla konu web hosting olunca da Çin kendi yerel kaynaklarının kullanılmasını istiyor. CDN teknolojisi kullanıyorum bana bir şey olmaz demeyin. Web hosting provider Çin markalı bir şirkette ve Çin’de olmalıdır.

Baidu arama motorunda güzel rank elde etmek istiyorsanız ve üst sıralarda yer almak istiyorsanız mutlaka hosting servis sağlayıcınızın Çin’de olması gerekmektedir. Çin’de nasıl hosting firması bulabiliriz diyorsanız buyrun bu linke göz atın.

Hosting planı seçerken shared hostingi asla seçmeyin ve kullanmayın, tamamen size özgü olmalı dedicated hosting ya da VPS (virtual private server)  almalısınız. Baidu’nun dikkatini çekmek istiyorsanız maalesef başka şansınız yok. Shared hosting kullandığınız da o hostingte yer alan web sitelerinden bir tanesi bile kötü bir skora sahip olsa sizin web sitenizi de aşağıya çekecek ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almamanızı sağlayacak.

Çinde Satış İçin ICP Lisansı Alın

.CN domaini aldıktan ve Çin’de server ya da dedicated hosting aldıktan sonra sıra geldi ICP lisansına. ICP lisansının tam açılımı Internet Content Publishing License (ICP) yani internette içerik paylaşma lisansı. Bu zorunludur. Eğer Çin’de web sitesi açmak istiyorsanız bunu almak zorundasınız. Bu devlet kontrollü bir lisanstır ve size Çin’de web sitesi yönetme izni verir. Öyle her önüne gelen Çin’de web sitesi açamaz.

Ayrıca ticaret yapacağınız için sizin Business ICP almanız gerekiyor. Bunun için lokal ajanslardan ve firmalardan destek alabilirsiniz. Sizin oraya gidip bizzat başvuru yapmanıza gerek yok. Individual ICP yani bireysel ICP ler ile internetten satış yapamaz ve gelir kazanamazsınız.

Çince Değerli Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulabilirsiniz?

Web sitenizi açtıktan ve ICP lisansınızı aldıktan sonra sıra geldi SEO anlamında web sitenizi geliştirmeye ve Baidu arama motorunda üst sıralara çıkarmaya.

Anahtar kelimelerinizi ve ilişkili kelimeleri herhangi bir arama motoru ile bulun ve kaydedin. Bunun için Google ile başlayabilirsiniz. Kelimeler çince olmalı. Dolayısıyla çince bilen birisiyle lokalden birisiyle çalışmanız gerekmektedir. Asla ama asla çeviri ajansları ile ya da çevirilerle çalışmayın.

Google gibi Baidu’nunda anahtar kelime planlayıcısı var ve biz bunu “Baidu Keyword Planner” diye adlandırıyoruz. Bu anahtar kelime planlayıcısının nasıl çalıştığını aşağıda ki video aracılığı ile görebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için Baidu hesabınızın olması gerekiyor. Herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Baidu Keyword Planner ile anahtar kelimelerin aranma hacmi gibi önemli metriklerine ulaşabilirsiniz.

Bu anahtar kelime planlayıcısını kullanırken en değerli anahtar kelimeleri bulmak için aşağıda ki metriklere bakmanız gerekiyor.

* Ortalama günlük arama hacimleri / Average daily search volume

* Ortalama günlük mobil arama hacimleri / Average daily mobile search volume

* Anahtar kelimenin rekabet düzeyi ve zorluğu / Level of competition for a keyword

* Tahmini üst sayfa teklifi / Estimated top page bid cost

Baidu keyword planner haricinde başka diğer toollarda var Zhanzhang, Aizhan, and Ciku gibi. Bunları deneyip hangisi sizin için daha uygunsa kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google gibi aynı zamanda Baidu’nun da reklam paneli var ve Baidu’da bu panel aracılığı ile reklam yayınlayabilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster