Macera Dolu Amerika Serüveni Sona Erdi

Macera Dolu Amerika Serüveni Sona Erdi

Türkiye’ye Geri Dönüş

Yaklaşık 4.5 yıldır Amerika macerasına son verip Türkiye’ye temelli dönüş yaptım.

Şimdi bana diyebilirsiniz ki neden böyle bir şey yaptın? Biz kaçmaya çalışıyoruz sen geri geliyorsun, problemin ne? vs. vs. merak etmeyin bunlar her gün duyduğum şeyler… Ancak şöyle bir durum daha var, bunları diyenlerin %99’u yurtdışında yaşamamış kişiler 🙂 Ama şunu da söylemek istiyorum orada vatandaş olsaydım ya da Green Card‘ım olsaydı dönmezdim Türkiye’ye.

Amerika’ya gitmeden önce bazı bilmeniz gereken detayları sizlerle bu yazımda paylaşmak istedim. Eğer bir gün olur da Amerika’ya gitme kararı alırsanız bu detaylar hayat kurtarabilir…

Dil Okulu İçin Amerika

Amerika’ya dil okuluna gitmek için gidiyorsanız doğru bir karar! Ama Amerika’da çalışıp öderim okulumu vs. mi diyorsanız yanlış karar! Cebinizde dil okulu masrafını karşılayabilecek ve orada kalacağınız / yaşayacağınız dönemi karşılayabilecek kadar para olabilmeli; aksi taktirde bir şey öğrenemez ve resmen Amerika’da yaşam mücadelesi verirsiniz. Türklerin çoğu genelde ya pedicab işi ile uğraşıyor ya garson, ya Uber ya da delivery yani paket taşıma işleri yapıyor…

Kısacası bu yapılan işlerin hepsi zor işler, kolay iş değil. Amacınız para biriktirmek olsa bile bence bunu kendinize yapmayın.

Genelde dil okuluna gidenlerin çoğu bir şekilde gittiği okulda kalmak ve hayat kurmak istiyor. Her ne kadar ilk giderken ki amaç sadece dili geliştirmek olsa da sonrasında işler o şekilde yürümüyor… Ya evleniyoruz (parayla, anlaşmalı ya da severek) ya profesyonel iş bulmaya çalışıyoruz sponsor olabilecek, ya da kaçak bir şekilde xx kadar para yapayım da döneceğim diye kendimizi kandırıyoruz…

O yüzden dil okulu seçeneği bence çok çok önemli ve insanın hayatında büyük bir rol oynayan bir parça. Dil okuluna gitmeden önce bence mutlaka gideceğiniz ülkeyi araştırmalısınız. Kesin kararlarınızı verip o şekilde gitmelisiniz.

New York’ta dil okulu eğitimim ile ilgili yazdığım yazımı da okumanızı öneririm.

Turizm İçin Amerika

Eğer amacınız alışveriş yapmak ise çok doğru bir karar. Çünkü dolar Türkiye’de değerli bile olsa alışverişlerinizde özellikle elektronik alışverişleriniz de ciddi kar elde edebilirsiniz.

Ayrıca bir çok aradığınız şeyi de Amerika da kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun nedeni de Amerika’da herkes para kazanmak zorunda ve hayat standartlarını yüksek tutmak zorunda, dolayısıyla herkes her şeyi bir yerlerden bulup getirip ya da ülkesin de üretip satıyor.

East Coast yani doğu kısmı New York, Boston vb. felan buralar hep şehir hayatının olduğu yerler. Anca alışveriş yapabilir büyük binaları ve meşhur yerleri görebilir, iki müze ziyaret edebilir bir de cool fotoğraflar çektirebilirsiniz.

West Coast ise California gibi tam bi yaz tatili kafasında gidebileceğiniz okyanusda yüzebileceğiniz ve daha bir çok görebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz yerler. Ancak unutmayın ki West Cost biletleri hem pahalı hem de yol çok uzak… Git, git bitmiyor.

İş İçin Amerika

Eğer paranız varsa Amerika da ticaret yapabilir ve güzel gelirler elde edebilirsiniz, bunun için mutlaka bir avukatınızın olması gerekiyor. Eğer Green Cardınız yoksa avukatsız hiç bir işi kendiniz yapmaya tamamlamaya çalışmayın.

Eğer Green Cardınız varsa ya da vatandaş iseniz bu sefer hayat size güzel; çünkü Türkiye’den de devlet teşviki alabilir ve Amerika’da ticaret yapabilirsiniz.

Amerika’da yapılabilecek en güzel iş Teknoloji alanında olan işler oluyor genelde. Rahatlıkla gofundme ya da kickstarter sitelerde ürününüz için para toplayabilir ve yatırımcı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çalışmak İçin Amerika

Maalesef Green Cardınız olmadan ya da yasal çalışma izniniz olmadan Amerika’da çalışamıyorsunuz. Eskiden (Trump’a kadar) Amerika’da çalışabilmek ya da çalışma izni alabilmek kolaydı. Ancak Trump her şeyi alt üst etti ve tüm kanunları resmen yeniden yazdırttı ve her şey iki katı daha zor bir hale geldi.

Resmen adamlar artık ülkelerinde göçmen istemiyorlar. Ama unutuyorlar ki aslında kendileride o ülkede göçmen! (Beyaz Amerikalıların çoğu Avrupadan göçme siyah Amerikalılar ise ya gerçek yerlileri ya Afrika ya da Kuzey Amerika’dan gelen kitle.)

Yaşamak için Amerika

Eğer yasal değilseniz, geçerli evraklarınız bir kimliğiniz yoksa bence aman sakın bulaşmayın. Çünkü hayat zor büyük harfle yazıyorum ZOR! Filmlerde gördüğünüz gibi değil! Yaşam standartları ve çalışma şartları koşulları zor! Gece gündüz çalışsanız bile zaten evraklarınız olmadığı için size çok çok az para verecekler, şimdi siz bu parayla orada yaşayabilecek misiniz ? Bir de nasıl para biriktirebileceksiniz ? Oraya gidiş amacınız para biriktirmek değil miydi ?

Yaşam şartları nasıl zor olabilir ki?

Öncelikle 5-6 kişilik evlerde kalıp odayı bir başkasıyla paylaşacaksınız. Ev pismiş, oda arkadaşın gürültü yapıyormuş kimsenin umrunda olmayacak.

Eğer ben kendim yaşayacağım diyorsan ki bunu da yapabilirsin ama bunun için yeterli bir kredi skorun olmalı, kiranın minimum 25 katı yıllık gelirin olmalı. Kredi skoru da öyle bir ayda olan birşey değil, bunun için en az 1 yıl kredi kartı kullanmanız gerekiyor.

Amerika’da kredi kartını herkese vermiyorlar. Üstelik ilk defa hesap açtıracaksanız Secured Credit Card dedikleri sözde kredi kartını veriyorlar ama sistem şu şekilde işliyor. Örneğin, siz $300 Secured Credit Card almak istiyorsanız sizin hesabınızdan $300 cash alıyor ve size $300 Secured Credit Card veriyor. Adı kredi kartı ancak sizden önceden nakit olarak parasını alıyor.

Wells Fargo Secured Credit Card
Wells Fargo Secured Credit Card

Siz Secured Credit Cardı en az bir yıl kullanmalısınız ki kredi skorunuz oluşsun. Ayrıca Amerika’da kredi kartı sistemleri Türkiye’de ki gibi değil. İyi bir kredi skorunuz olsun istiyorsanız kredi kartınızın her ay limitin %30’unu kullanmalısınız Örneğin $300 Secured Credit Card’ın her ay maksimum $90’ını kullanabilirsiniz. Fazla kullanırsanız kredi skorunuz düşük çıkacaktır; zamanında ödeseniz bile! Üstelik para sizin paranız olsa bile!

Bireyselci bir ülke yani her koyun kendi bacağından asılır. Yere düşsen kimse sana el uzatmaz. Buna hazırlıklı olmalısın.

Macera dolu Amerika bence çok doğru bir tespit… Ama nasıl bir macera olduğunu Allah bilir, herkese farklı maceralar yaşatıyor 😀

Amerika’nın güzel yönleri yok mu? Elbette var ama çoğunluğu maddiyat ile alakalı.

Sonuç

Üzülüyorum, Amerika’da ki Türk gençlerinin çoğunluğu Uber, garsonluk, delivery ya da pedicab gibi işlerde çalışıyor ve bu insanların hepsi üniversite mezunu akıllı donanımlı insanlar… Instagram da gördüğünüz fotoğraflara aldanmayın, içi onları dışı sizi yakar…

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster