Dinamik Google Ads Raporlarının Oluşturulması

Dinamik Google Ads Raporlarının Oluşturulması

Geçenlerde çalışan arkadaşımızdan Google Ads performans raporunu istedim ve bana excelde bir rapor gönderdi. Tamam iyi hoş güzel, akıllı tablolar vs. fakat neden bu işi ameleliğe döküyoruz ki? Neden dinamik bir rapor hazırlamak varken bunu excel ile offline (online excel hariç) ve her seferinde yapılandırılacak bir rapor haline getiriyoruz?

Google Data Studio Nedir?

Google Data Studio‘yu duydunuz mu? Duymadıysanız hemen açıklayayım Data Studio bize dinamik raporlar hazırlamamızı sağlayan online raporlama sistemidir ve https://datastudio.google.com web adresinden buraya ulaşabilirsiniz.

Giriş yaptığınızda karşınıza dashboard ekranı gelecektir ve bu ekrandan sağ alt tarafta ki + (plus) butonuna basıp yeni raporunuzu ekleyin. Yeni raporunuzu eklerken de Google Ads (AdWords) hesabınızı bu rapor ile ilişkilendirin ki veriler sürekli güncellenebilsin. Örneğin, eğer dijital pazarlama uzmanı olarak çalışıyorsanız eminim ki yöneticiniz sizden Ads performans raporlarını isteyecektir. Bu raporları data studio da bir kez hazırlayıp kendisine gönderirseniz bu işten tamamen kurtulmuş olursunuz. Çünkü data studio dinamiktir ve sürekli veriler güncellenebilir. Yöneticinizin e-posta adresine sadece rapora erişim yetkisi vererek olayı tamamlamış olursunuz.

Detaylı bir rapor içeriği şirket hedeflerine ve kampanya türlerine göre değişmektedir. Ancak olmazsa olmaz bir takım metrikler ve ölçümler vardır. Bunları aşağıda size sıraladım. Raporunuzu hazırlarken bunları göz önünde tutarak oluşturun. Bir de bazı kısaltmaları ingilizce olarak yazıyorum ki siz de kendinizi buna alıştırın. Yarın bir toplantıda ya da sohbet sırasında CPA, CPM, CPC gibi terimleri duyduğunuzda zorluk çekmeyin. Çünkü genelde ingilizce kısaltmalar tercih edilir ve kullanılır.

Genel Hesap Performansı / Account Performance Overview

Raporunuzun ilk sayfasında hesap ne durumda bunu kampanya özetleri ve grafikleri ile gösterebilirsiniz. Grafik olarak da:

a- Impressions (Gösterimler), Clicks & CTR (Tıklamalar & Tıklama Oranı)
b- Conversions (Dönüşümler), CPA (Hedef EBM), Conv Rate (Dönüşüm Oranı)
c- Cost (Maliyet), CPC (Tıklama Başına Maliyet), CPM (Bin Gösterim Başına Maliyet)

bu 3’lü grafiği gösteriniz. Sağ üst tarafa da seçilebilir tarih koyarsanız harika olur. Bakınız örnek rapor görüntüsünü aşağıda sizinle paylaştım.

Genel Hesap Performansı / Account Performance Overview

Kampanya Türü ve Cihaz Performansı / Network and Device

İkinci sayfada kampanya türü ve cihaz performanslarını özet olarak yani Cost (Maliyet), Clicks (Tıklamalar), Conversions (Dönüşümler) bazında gösterebilirsiniz. Buda rapora bakanın hangi kampanya türünde ve cihazlarda nasıl bir performans sergilendiği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. Örneğin; aşağıda ki tabloya bakarak hızlı bir şekilde şunu görebilirim: Tıklamaların %88.1’i mobil cihazlardan yapılmış ancak dönüşümlerin %82’si mobil cihazlardan gelmiş desktop ise tam tersi durumda olumlu bir performans sergilemiş. Tabi olayı daha da detaylandırabilir ve cihaz kırılımları raporları ile durumu netleştirebilirsiniz. Cost (Maliyet) ve Conversion (Dönüşüm) pastasına bakıp harcamaların ne kadar doğru yapıldığı ya da tutarlılığı hakkında hızlı bir şekilde bilgi sahibi olabilirim.

Network And Device Phgnab

Kampanya Türü Ve Cihaz Performansı /&Nbsp;Network And Device

Dönüşüme Göre Yer, Gün, Saat Performansı / GEO and Time

Bir diğer önemli raporda dönüşümlerin hangi günlerde ve saatlerde fazla ya da az olduğunu gösteren dinamik bir tablo. Aşağıda ki tabloya baktığımda dönüşümlerin en fazla Pazartesi günü olduğunu ve aynı zamanda maliyet / dönüşümün de en az Pazartesi günü olduğunu görüyorum. Bu da bana performansı en kötü olan günün bütçesini Pazartesi’ye kaydırabilirim açıklamasını yapmamı sağlayabilir. Ya da saat olarak en iyi performans saat 16’da görünüyor. Saat 16-16.59 arasına özel “Hızlandırılmış Kampanyalar” yayınlama stratejisi kullanabilirim dedirtiyor.

Geo Time Baqu4T

Dönüşüme Göre Yer, Gün, Saat Performansı / Geo And Time

Arama Ağı Anahtar Kelimelerin Performansı / Search Keyword Performance

Hangi kampanya türü sizin için önemli ise 4 ve 5 numarayı kendinize göre değiştirebilirsiniz. Bizim için search yani arama ağı kampanyaları çok önemli ve hesabın can damarı olduğu için 4 ve 5 numara da Arama Ağı performansından bahsediyoruz. Bu rapora baktığımda ilk göreceğim şey kampanya bazında anahtar kelimeler ve anahtar kelime eşlemeleri. Anahtar kelime eşlemelerinin performanslarına bakarak yeni ekleyeceğim anahtar kelimelerde kullanılacak eşleme türünü bu şekilde hazırlayabilirim. Broad yani geniş eşleme dedikleri bizim anahtar kelimelerimizi + koyup yazdıklarımızdır (+siyah +kalem gibi). Yani direk sadece anahtar kelimeyi siyah kalem yazıp geçmiyoruz sizde öyle yapmayın asla.

Search Keyword Performance Utoqhr

Arama Ağı Anahtar Kelimelerin Performansı / Search Keyword Performance

Açık Arttırma Bilgileri (Rakiplerin Durumu) / Auction Insights

Dediğim gibi search yani arama ağı benim için önemli dolayısıyla 5 numaraya rakipleri gözlemlemek ve gösterimlerde kaçıncı sırada olduğumu ve performansımın ne olduğunu bilmek isterim. Zaten ilk 10 rakip her şeyi açıklamakta.  Buradan onların yüzdelik dilimleriyle yola çıkıp basit bir matematik ile onların aylık ne kadar search için harcama yaptığını hesaplayabilirim. Yine yüzdelik dilimleri üzerinden ortalama bir şekilde aldığı dönüşüm sayılarını tahmin edebilirim. Ancak bunu yaparken Avg. position’ı da dikkate almak gerekir yani ortalama konum. Ayrıca bize dönüşüm sağlayan kullanıcılardan kaçının da aynı zamanda bu rakiplerden dönüşüm sağladığını tahmin edebilir ve fiyat teklifinde bunu da göz önüne alıp indirim ya da diğer pazarlama stratejisi ve tekliflerini kullanabilirim ki son satış olabilsin.

Auction Insight Wimd3U

Açık Arttırma Bilgileri (Rakiplerin Durumu) / Auction Insights

NOT: Eğer Google’da size atanmış bir müşteri temsilciniz varsa kendisinden direk size özel dinamik Data Studio raporlaması hazırlamasını söyleyebilirsiniz. Size raporu hazırlayıp erişim yetkisi verebilir.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

2 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster
Zülal
Zülal
4 yıl önce

kesinlikle katılıyorum size. Ayrıca bu raporlar aynı anda birden fazla kişi ile paylaşılabilir ve sadece okuma izni verilebilir bu kişiler rapor üzerinde değişiklik yapamaz. Sanırım biraz karmaşık göründüğü için insanlar korkuyor kullanmaya