Google Ads’in Şaşırtıcı Güncel Yenilikleri

Google Ads'In Şaşırtıcı Yenilikleri

Bu yazımda sizlere 2022 yılında Google’un Ads tarafında geliştirdiği ve yayına aldığı bazı şaşırtıcı yeniliklerini açıklıyor olacağım. Sırayla bu yenilikleri tek tek inceleyelim.

1. Smart Shopping ya da Türkçesiyle Akıllı Alışveriş Reklamları Kapanıyor

Bu değişiklik ile Google, aslında Performance Max kampanyasının daha etkin kullanılmasını öngörüyor. Akıllı Alışveriş Kampanyalarını kullanabilmemiz için Performance Max kampanyasını kurmamız gerekiyor. Ancak Performance Max kampanyası spesifik olarak alışveriş reklamlarına yönelik olan bir kampanya türü değildir.

Bu değişiklik Temmuz 2022’de başlayıp, Eylül 2022’ye kadar tüm alışveriş kampanyalarının Performance Max kampanyasına otomatik olarak dönüştürülmesi şeklinde devam edecek. Bu değişiklik otomatik olarak yapılacak (eğer hesabınız hazırsa, manuel yükseltmede yapılabilir) olup kampanyanın iyi çalışması için şunları kampanyaya mutlaka eklemelisiniz:

  • Daha fazla reklam yazısı
  • Görsel
  • Video

Bunun nedeni ise; Performance Max kampanyası Search, Display, YouTube, Shopping, Discover, Gmail ve Maps gibi Google envanterinin hepsini kapsayacak şekilde etkin olarak çalışmaktadır.

Akıllı Alışveriş Kampanyalarının Performance Max’e otomatik olarak geçişi ile ilgili detaylı bilgiyi içeren videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2. Data Driven Attribution Veriye Dayalı İlişkilendirme Modeli Artık Herkes Tarafından Kullanılabilir Durumda

Conversion yani dönüşümleri ölçümlememizde seçtiğimiz ilişkilendirme modeli reklamverenler için inanılmaz önemli bir detaydır. Kısaca ilişkilendirme modeli kullanıcıların hangi reklam veya reklam platformu ile etkileşime geçtiğini anlamamızda bize önemli fayda sağlar.

Conversion Path
Conversion Path – Dönüşüm Takibi

İlişkilendirme modelini bir örnekle açıklayayım. Örneğin, kullanıcının dönüşüm işlemini (satın alma) gerçekleştirmesi için 3 tıklama sağladığını düşünelim. 1. tıklaması Google A kampanyamızdan olsun, 2. tıklaması B kampanyası, 3. tıklaması da C kampanyası. Burada kullanıcının satın alma işlemini 3. tıklaması C kampanyasından olduğunu varsayalım. Aslında kullanıcı bize ilk olarak A kampanyasından ulaşıyor, Last Click attribution (son tıklama ilişkilendirme) modeli kullandığımızda bu satın alma işleminin kredisi A kampanyasına (veya reklam grubuna) aktarılmayacaktır. Çünkü last click olarak C kampanyası kazanmıştır. Dolayısıyla data-driven modeline geçiş yaptığımızda, Google algoritması bu tıklamaları ve kullanıcının touchpoint (davranışlarını) takip edip reklamdan gelen dönüşümlere kredi aktarımı yapacaktır. Bu durumda 1/3:0,33 bu satışın gerçekleşmesinde “kredi/dönüşüm oranını” kampanyalar arasında dağıtacaktır. Bu örneği kampanyalar üzerinden verdim ancak bunu reklam grubu, reklam veya anahtar kelime üzerinden de düşünebilirsiniz.

Özetle attribution model konusu başlı başına ayrı bir konu olup, Google’un yeni bildirisi ile artık herkes Data Driven yani veriye dayalı ilişkilendirme modelini kullanabilecektir.

3. Arama Reklamları ve Uzantılarına Teklif Verilebilir Dönüşümler Özelliği Geliyor

Arama reklamlarına ve bazı uzantılarına 8 Temmuz 2022’den itibaren “Call clicks from ads / Reklamlardan Gelen Arama Tıklamaları” adı altında dönüşüm eklemesi otomatik olarak Google tarafından yapılacaktır. Bu sayede Google reklamlarından gelen telefon aramalarını ayrı bir şekilde kampanyalarda dönüşüm olarak takip edebileceğiz.

Dönüşüm takibinin yanı sıra en önemli yeni özellik ise akıllı teklif verme stratejileri de bu dönüşüme otomatik olarak eklenebiliyor olması. Yani, Araçlardan / Dönüşümlere giderek Call clicks from ads dönüşümünü düzenle dediğinizde akıllı teklif verme stratejisini görüntüleyebilir, aktif veya pasif duruma bu ekrandan getirebilirsiniz.

Eğer bu yeni gelecek otomatik dönüşümü istemiyorsanız ve sizin için faydalı olacağını düşünmüyorsanız, Dönüşümler altından direkt olarak bu dönüşümü silebilirsiniz.

4. Bazı Akıllı Teklif Verme Stratejilerinin İsimleri Değişiyor

Uzun zamandır aşina olduğumuz Hedef Edinme Başına Maliyet (Target CPA) veya Hedef ROAS* (Target ROAS) isimleri Temmuz 2022 itibariyle değişiyor. (Bazı hesaplarda bu değişiklik çoktan gerçekleşti.)

  • Target CPA yeni ismi Maximize Conversions
  • Target ROAS yeni ismi Maximize Conversion Value

Bu değişiklik şimdilik arama ağı kampanyalarında, kampanya seviyesinde uygulanacaktır. Paylaşılan kitaplıklarda oluşturulan tekliflerin güncellenmesi ve isimlerinin değişmesi ise 2023 yılında yapılması planlanıyor.

Target CPA kullanmaya hala devam edebileceğiz, sadece tekliflerden direkt olarak Hedef EBM’yi seçemeyeceğiz. Örnek olarak aşağıda ki görselleri inceleyebilirsiniz.

Targetcpa Isim Degisikligi
İsviçre’de bir müşterimizin Google Ads hesabında bu değişiklik aktif oldu. Tekliflere tıkladığımızda sadece Conversions ve Conversion value yer alıyor.
Target Cpa Degisiklik
Örnek Olarak Conversions’I (Dönüşümler) Seçtiğimizde Target Cpa (Hedef Ebm) Kısmı Optional Yani Isteğe Bağlı Olarak Geliyor. Dilersem Burayı Boş Bırakabilir Veya Hedef Ebm Yani Target Cpa Eklemesi Yapabilirim. Yukarıdaki Örnek Olsun Diye Chf 90 Yazdık. Bunun Anlamı Dönüşüm Başı Maliyet Hedefim Chf 90.

*ROAS: Reklam harcamalarından elde edilen gelir.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

1 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster
Zehra
Zehra
8 ay önce

Veriye dayalı attribution modelinin herkes tarafından kullanılması çok iyi bir durum. Eskiden belirli bir sayıda dönüşüm sayısına sahip olan hesaplar tarafından kullanılabiliyordu sadece. Şimdi hepimiz kullanabileceğiz bu modeli.