Dinamik CRM İle Dijital Pazarlama Üzerine Güzel Bir Yayın Gerçekleştirdik

Dinamik Crm İle Dijital Pazarlama Üzerine Güzel Bir Yayın Gerçekleştirdik

Dinamik CRM Kurucusu İle Ortak Yayınımız

Dinamik CRM kurucusu Yahya Ekinci ile dijital pazarlama üzerine video kaydı yaptık.

Video Konularımız

Bu yayında üç temel konuya odaklandık. Bunlar sırasıyla;

  1. Dijital reklamların önemi,
  2. Reklamcılık platformunda Türkiye’de en çok kullanılan reklamcılık ağı,
  3. Reklamlara yapılan yatırımların ortalama dönüş süresi, olmak üzere üç temel konuyu konuştuk.

Birinci konu aslında benim en çok sevdiğim konu yani dijital reklamların önemi. Kobiler ya da küçük işletmeler Google’da ya da Facebook’ta reklam vermenin çok kolay olduğunu düşünüp bu işi kendileri yapmaya kalkışıyor. Dolayısıyla performansı iyi olmadığı zaman hemen dijital pazarlamaya ve reklamlara olan güvenlerini kaybetmeye başlıyorlar.

Ya da bir başka deyişle, piyasada deneyimi olmayan dijital pazarlama elemanları ile çalışarak reklam ve kampanyalarını kurdurduklarında istedikleri başarıyı elde edemedikleri için yine aynı şekilde bu pazara bir güvensizlik oluşuyor.

Aslında dijital reklamlar günümüzün en önemli konularından biridir. Çünkü herkes ilk sırada yer almak, ürününü ya da markasını ilk sırada göstermek istiyor. Dolayısıyla bu anlamda rekabet ortamında istenilen anahtar kelimelerde üst sıralarda potansiyel müşterinin karşısına çıkabilmek için dijital reklamlara hem para, hem de emek harcamak gerekiyor. Bu konuda her zaman alanında uzman kişilerle çalışmak işletmeleri başarıya ulaştıracaktır.

İkinci konu ise reklamcılık platformunda Türkiye’de en çok kullanılan reklamcılık ağı. Taktir edersiniz ki Google, Türkiye’de de en çok para harcanılan reklamcılık ağı. İlk başlangıç amacı sadece arama motoru olarak hizmet vermek olan şirket şu anda global ölçekte reklamlardan en çok gelir elde eden firmalar listesinin başında yer alıyor.

Google’ dan sonra gelen firma ise Facebook. Facebook denilince Instagram reklamcılığı da aklımıza gelmeli; çünkü Instagram’ da da reklam vermek için Facebook’ ta bir işletme hesabınızın veyahut bir reklam hesabınızın olması gerekmektedir.

Son konu ise reklamlara yapılan yatırımların ya da harcamaların ne kadar süre sonra dönüş sağlayacak olması. Aslında herkesin merak ettiği soru. Özellikle Türkiye’de işletmeler marka bilinirliliğine yatırım yapmayı sevmez. Direk reklama harcanılan her paradan anında hızlı dönüş isterler. Ancak rekabetin bu denli yoğun olduğu pazarda bu yeni işletmeler için kolay gerçekleşen bir durum değil.

Eğer marka köklü ya da eski bir marka ise bu durum bunlar için çok kolay. Örneğin, BİM’ in sanal mağazası olmadığını düşünelim. Ancak BİM Türkiye’de çok sevilen ve belli bir kitle tarafından sürekli uğranılan ve alışveriş yapılan bir market zinciri. Dolayısıyla BİM bugün sanal mağazasını açıp internet üzerinden satış yapsa, reklamları çıktığı gün geri dönüş elde edecektir. Çünkü bu marka hem bilinen hem de eski bir marka olduğu için.

Yeni markaların her zaman dataya ya da diğer adıyla veriye ihtiyaçları vardır. Bu da ortalama minimum 2-3 aylık bir süreye tekabül eder. Şirketler 2-3 ay veri topladıktan sonra daha başarılı reklam kampanya stratejileri oluşturabilir ve hızlı geri dönüş elde edebilirler. (Daha kurumsal ve büyük datalar için ortalama 7-8 aya ihtiyaç vardır.)

ROAS Nedir?

Benim önerim her işletmenin bir ROAS hedefi olmalı. ROAS nedir; Return on Ad Spend yani Türkçesiyle reklam harcamalarından elde edilen gelir. Örneğin, 1,000 TL reklamlara para harcadık ve 1,000 TL satış elde ettiysek ROAS’ımız 1 olur gibi.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster