Yeni Google Ads Hesabında İlk Reklamımızı Nasıl Çıkarız?

Yeni Google Ads Hesabında İlk Reklamımızı Nasıl Çıkarız?

E-ticaret web siteniz ya da lead toplayan web siteniz için ilk defa reklam kampanyası çıkacaksanız bir takım özelliklere dikkat etmeniz gerekiyor.

İşe öncelikle Google Ads (AdWords) nedir ve nasıl kullanılır ile başlayalım ardından dikkat edilmesi gereken özellikleri inceleyelim.

Web siteniz yeni ya da eski farketmiyor ilk sayfada arama sonucunda çıkmak istediğiniz anahtar kelimeler için Google Ads’i (AdWords) kullanabilirsiniz. Google Ads ücretlidir. Para ödedikçe, Google’da ya da iş ortaklarında reklamınız yayınlanır.

Günlük bir bütçe ile başlarsınız olaya, her bir kampanyanın bir bütçesi vardır. Günlük bütçenizi hızlandırılmış ya da standart şeklinde kullanabilirsiniz. Hızlandırılmış kullanırsanız, seçtiğiniz saatler arasında direk bütçenizi bitirirsiniz. Standart kullanırsanız, reklamınız günün belirli saatlerinde yapılan arama sonucu, hesap kaliteniz ve verdiğiniz teklife göre gösterilir.

Dünyanın her yerinde (Sudan, Iran vb. hariç) belirttiğiniz anahtar kelimelerde arama sonucunda belirli hedef kitlelere direk reklamınızı gösterebilirsiniz. Basit olarak oluşturabileceğiniz hedef kitleler cinsiyet, yaş aralığı, konum, dil, gelir durumu, ilgi alanları, kullandığı cihazı vb. gibidir.

Üst sırada çıkmanın her zaman bir maliyeti vardır. O anahtar kelimeye teklif veren diğer kullanıcılar ile açık arttırma savaşına girersiniz, savaşı hangi taraf kazanırsa en üstte onun reklamı yayınlanır.

Unutmayın, ne kadar kaliteli bir Google Ads hesabınız varsa anahtar kelime bazında ödeyeceğiniz tutarda o kadar azalır ve KPI’larınıza hızlı ulaşırsınız.

Google Ads’i kullanabilmek için https://ads.google.com a girin, hesabınızı oluşturun. Ödeme yönteminizi girin ve kampanyanızı oluşturup onaya gönderin. Yeni hesap ise bekleyin, onay 2-3 gün sürebilir. Google Ads Türkiye’de pre payment olarak çalışıyor. (Şirket hesapları hariç) Bunun anlamı sen önce paranı yatıracaksın hesaba (her ne kadar istiyorsan) ardından reklamın gösterime girecek.

Eğer hiç bilginiz yoksa, kendiniz bu işe kalkışmayın derim. Ama derseniz ya ben günde 20-TL bütçe ayıracağım çok bütçem yok o zaman ayrı bir durum. Merak etmeyin günlük 20 TL büçeniz ile zaten 30 gün sonra bu işi bırakıp Google Ads işe yaramıyor diyeceksiniz 🙂

O yüzden fazla bilginiz yoksa ve bütçeniz günlük 100 TL ve üzeri ise kendiniz bu işi yapmayın. Mutlaka bu işi bilen dijital pazarlama danışmanı birinden yardım alın.

Google hala hesabınız üzerinde incelemeler yapıyor olabilir. Google’ın size sunduğu anahtar kelimeler dışında apayrı anahtar kelimeler girdiyseniz, Google sizi otomatik olarak manuel incelemeye gönderebilir. Örneğin, web siteniz telefon kılıfı satıyor ve tüm web sitesi telefon cihazı ve kılıfı ile ilgili. Ancak siz tutupta kadın çorabına reklam verirseniz bu ilginç durum süreyi uzatabilir. (yeni hesaplar için geçerlidir)

Bunu genelde kumar ve bahis siteleri çok yaşıyor. Blog siteleri açıp belirli anahtar kelimelere reklam veriyorlar hesap onaylı, kampanya onaylı olmasına rağmen reklamları gösterilmiyor. Nedeni ise hesap manuel incelemeye gitmiştir, sizin bilginiz olmadan.

İkinci neden ise büyük olasılıkla verdiğiniz TBM (CPC) yani tıklama başına maliyet teklifiniz çok düşüktür. Örneğin; o anahtar kelime sonuçlarında listelenmek için minimum 4-TL vermeniz gerekirken siz oraya 0.20 kuruş yazdıysanız bu reklamınızın gösterilmemesine neden olur.

Reklam Yayınlandı Gösterime Giriyor Ne Yapmalıyım?

Google Ads’e yeni başlarken kampanyalarda oluşturacağınız anahtar kelimeleri tam eşlemeli tutmaya çalışın. Negatif anahtar kelime listeniz olmadığı için ve limitli bütçenizle boşa gereksiz anahtar kelimelere para harcamamanız için, önce anahtar kelime araştırması yapın akabinde bulduğunuz anahtar kelimeleri tam eşlemeli olarak kampanyanıza ekleyin.

Eğer derseniz ki benim negatif anahtar kelime listem var, bilgim de var o zaman sıralı eşleme ile anahtar kelimelerini kampanyanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla Google Ads stratejisi için daha önce yazdığım Google Ads’de Maliyetleri Düşürüp Gelirleri Arttırmanın En İyi 5 Yolu Makalemi okumanızı öneririm. Tıklayın.

Sonuç olarak, Google Ads ile başarıya ulaşmak istiyorsanız hesabınızı sürekli aktif tutup, kampanyalarınızı sürekli izliyor olmanız gerekiyor.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

1 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster
Kamil Dedeoğlu
Kamil Dedeoğlu
3 yıl önce

vallahi çok acıklayici bilgi tesekkurler