Pixel’de Retargeting Kampanyaları Nasıl Oluşturulur ve PPC İle Content Marketing Neden Önemlidir

Pixel'De Retargeting Kampanyaları Nasıl Oluşturulur Ve Ppc İle Content Marketing Neden Önemlidir

PPC ve Content Marketing Nedir?

Eğer bir marketing uzmanı ile en iyi taktikler hakkında konuşursanız çoğunlukla iki yaklaşım arasında kalındığının farkına varırsınız. Bunlardan birincisi, içerik pazarlaması (content marketing) diğeri ise PPC (pay per click).

Benim görüşüm ise, ikisi de çok değerli olup ikisinin de doğru orantıda kullanılması olacaktır. İçerik pazarlaması yani content marketing tartışmasız uzun soluklu bir süreçtir. Sağlam içerikli paylaşımlar kullanıcı kitlenizin markanıza olan bağlılığını arttıracak ve zamanla satışlarınıza da etki edecektir. 2016 B2B content marketing araştırmasında işletmelerin %86’sı içerik pazarlama yapmaktadır. Bu da içerik pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Öte yandan, PPC reklamlar da doğru yapılandırılmış kampanyalarınız aracılığıyla satışlarınızın hızlı bir şekilde zaman kaybı olmadan artmasını sağlamakta size yardımcı olacaktır. Ancak bir durum var ki o da bu işin sürdürülebilir olmamasıdır. Yani siz para verirseniz ya da vermeye razıysanız reklamlarınız yayınlanır. Aksi taktirde bütçenizin bitmesi durumunda PPC pazarlaması yapamazsınız.

Remarketing Gücü ve Remarketingin Satışlara Olan Etkisi

Remarketing ya da Retargetingi hem Facebook Pixel’de hem de Google AdWords’te (Analytics aracılığı ile) başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer çok ürünlü bir websiteniz varsa ve kullanıcı sayınız aylık milyonun üzerinde ise bu gibi durumlarda ben Criteo gibi daha profesyonel sistemleri kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu tarz sistemler direk nokta atışı yapan bir yapay zekaya sahiptir ve sizi uğraştırmaz. Criteo tabi bunlardan sadece bir tanesi, piyasada bunun gibi bir çok araç bulunmaktadır.

Retargeting online satış yapan web siteleri için harika bir araçtır. Araştırmalara göre web sitesini ilk kez ziyaret eden insanların %96’sı satın almaya hazır olmayan bir kitle; yani karar aşamasında olan ya da fiyatları analiz eden bir kitle. Eğer retargeting yapmıyorsanız o kullanıcının e-posta adresini ya da diğer kişisel bilgilerini bilmiyorsanız üzgünüm ki o kullanıcıyı ya da müşteriyi elinizden kaçırdınız.

Eğer bir kişi web sitenizi ziyaret ediyor ve satın almıyorsa bunun anlamı o kullanıcı ürününüzle ilgilenmiyor değildir. Bunun arkasında yatan başka bir sürü neden olabilir. Örneğin, marka bilinirliliği, fiyatlar, kargolama metodu ya da ücreti gibi. İşte burada retargetingi etkin kullanırsanız o kullanıcıyı ya da müşteriyi ikna edebilir ve satış gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki görselde Retargetingin Google AdWords’de Display reklamlarda nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Retargeting Nasil Calisir Mg3Uil

Retargeting Nasıl Çalışır?

Household IP Retargeting Farkı Nedir ?

Household IP Retargeting yaparsanız ev halkını komple hedef kitlenizin içine dahil etmiş olursunuz. Aşağıda ki görselde de görebileceğiniz gibi, örneğin Anne web sitemizi ziyaret etti ve retargeting ağımıza katıldı. Oluşturduğumuz reklam (retargeting ads) Babanın laptopunda, kızın telefonunda ya da oğlun tabletinde (tüm cihazlarda) görüntülenebilir.

Bu tarz kampanyalar genellikle ebeveynleri ve çocukları hedef altına alan kampanyalarda kullanılabilir. Örneğin; karne hediyesi kampanyaları gibi. Aile bir anda aynı kampanyayı konuşabilir. Buna satışta aile içi etki diyebiliriz.

Household Ip Retargeting Nedir Oslw8S

Household Ip Retargeting

Facebook Pixel’de Retargeting Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazımda sadece Facebook Pixel’i göstereceğim. Retargeting de hem Google hem de Pixel çalışmanızı tavsiye ederim.

Öncelikle Facebook Pixel kodunu oluşturmamız ve web sitemize entegre etmemiz gerekiyor. Bunun için https://business.facebook.com adresine gidin. Giriş yaptıktan sonra sol üstte yer alan “Business Manager” butonuna ardından “Pixel” e tıklayın.

Daha sonra “Create a Facebook Pixel” diyerek açılan pencereden Pixel adını girin ve ilerleyin. Karşınıza aşağıdaki görüntüde de görebileceğiniz gibi popup ekran gelecektir, buradan kodu alıp websitenize entegre edin. Eğer nasıl yapıldığını bilmiyorsanız ya da daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa buraya tıklayın.

Facebook Pixel Retargeting Kurulumu Lmpdrz

Facebook Pixel Remarketing / Retargeting Kurulumu

Audience Segmentation – Hedef Kitle Segmentasyonu

Pazarlama uzmanları arasında yapılan bir ankette kişiselleştirme, pazarlama hedeflerine ulaşması açısından %94 çok önemli olarak çıkmıştır. Yani reklamlarınızı ya da kampanyalarınızı ne kadar çok kişiselleştirebilirsiniz o kadar iyi performans sağlarsınız ve dönüşümleriniz başarılı olur.

Yakın gelecekte teknoloji insanlara sadece istediği ya da hayal ettiği ürünlerin ya da hizmetlerin reklamlarını gösterecektir. Örneğin billboard reklamlarına bakan her kişi farklı bir reklam görecektir. O an ya da o gün ihtiyacınız olan ürünleri ya da hizmetleri göreceksiniz. Bu da aslında kişiselleştirilmiş reklamlara çok güzel örnek olabilir.

Pixel’de kişiselleştirme ayarlarını kolay bir şekilde yapabilir ve kampanyanızın başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda ki görselde de görebileceğiniz gibi yeni reklam kampanyası oluşturduğunuzda Pixel’i kullanarak belirli sayfayı ziyaret edenlere ayrıca bir reklam oluşturabilirsiniz. Burada ki önemli konu sıklık sınırı ve geçmiş günlerdir. Sıklık sınırını doğru kullanırsanız kullanıcıları ya da müşterilerinizi reklamlarınız ile bunaltmamış olursunuz.

Pixel Retargeting

Spesifik Web Sayfasını Ziyaret Eden Kullanıcıları Hedefleme

Retargeting yaparken custom audience (özel hedef kitlesi) kullanmanızı şiddetle öneririm. Bu özel hedef kitlesini ürünlerinizin ve web sitenizin genel içeriği ile oluşturabilirsiniz. Örneğin sakal çıkaran serum satıyorsanız ve custom audience oluşturmadıysanız web sitenize giren kadınlara da sosyal medya hesaplarında reklamlarınızı gösterirsiniz. Şimdi burada tartışılabilecek konu belki o kadın o ürünü kocasına ya da erkek arkadaşına almak için girdi. Burada geçmiş analiz verilerimize dönerek gender yani cinsiyet verilerini incelememiz gerekir. Erkekler kadınlara oranla daha fazla satın alma işlemi gerçekleştiriyorsa yeni oluşturacağımız custom audience da kadınları deaktif edebiliriz. Pixel yani retargeting o üründe sadece erkeklere gösterir gibi.

Günümüzde Yaşananlar ve Kişisel Veriler

Retargeting’de ille de bir web sitesini, sayfasını ya da spesifik bir ürünü incelememiz gerekmiyor. Bu ince dataları kişisel verilerle bile oluşturabiliriz. Örneğin ben MFC gym salonuna gidiyorum ve web sitesine hiç girmedim ancak MFC instagram’da bana sabah 8 ve 11 arasında “spor sabah yapılır, hadi spora” gibi reklam gösterebilir. Bunu sadece o spor salonuna kayıtlı olan spesifik kitleye gösterebilir. Peki nasıl? Kişisel verilerimizle.. Telefon, eposta vb. gibi.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle