Google Alışveriş Reklamları 10 Ağustos Tarihi İtibariyle Türkiye’de Kullanıma Kapandı

Google Alışveriş Reklamları 10 Ağustos Tarihi İtibariyle Türkiye’de Kullanıma Kapandı

Google Alışveriş Reklamları Türkiye’de Kapanıyor

Bugün itibariyle Google yayınladığı bildirim ile Google Alışveriş Reklamlarını 10 Ağustos itibariyle Türkiye’de durduracağını açıkladı.

Dürüst olmak gerekirse şaşırmadım, çünkü cimri akakçe vb. gibi fiyat karşılaştırma web siteleri yıllar önce başvurularını yapmışlardı ve şimdide sonuçlandı ve Google Alışveriş Reklamlarını Türkiye’de kapatma kararı aldı. 

Bugün Google temsilcisinden aşağıda ki gibi bir e-posta geldi.

Sayın iş ortağımız,

Rekabet Kurulunun Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan kararına uyum sağlanması adına, Google’nin google.com.tr arama sayfalarında bulunan Shopping reklamlarını ne yazık ki 10 Ağustos 2020 tarihi itibariyle kaldıracak olmasını bildirmek üzere sizinle iletişime geçiyoruz. Shopping reklamları diğer arayüzlerde bulunmaya devam edecektir.

Bu karar, Google’nin kolay bir şekilde aldığı bir karar değildir ve şirketimizin algısı, bu durumun daha az alternatif yaratacağı ve Türkiye’de bulunan müşterilerin, satıcıların ve arama karşılaştırma sitelerinin daha az kalitedeki bir deneyim ile karşılaşacağı yönündedir. Konu hakkında detaylı bilgiye blogumuzda bulunan yazıdan ulaşılabilmektedir. 

Bu vesile ile, Google destek ekibinin faaliyet gösterdiğiniz sektörde öne çıkmanızı ve siz ve müşterilerinizin hatırı sayılır şekilde büyümesini sağlamak noktasında size yardım etmeye devam edeceğini ve Google Reklamlarından en fazla faydayı almanız adına yeni bilgilendirmeler yapacağını belirtmek isteriz.

Takip eden günlerde, tüm sorularınızın cevaplandığından ve değerli işinize destek vermeye devam etmemize yönelik olarak bir sonraki aşamada beraber çalışabileceğimizden emin olmak adına sizinle görüşmek üzere bir zaman belirlemek isteriz.

İyi bir iş ortağımız olduğunuz için tekrar teşekkür ederiz. Cevabınızı memnuniyetle bekliyor olacağız.

Bu da artık Google shopping ads Türkçesiyle Google alışveriş reklamlarını 10 Ağustos tan itibaren kullanamayacağız anlamına geliyor.

Perakende firmalarının en çok sevdiği ve genelde ROAS’ı en yüksek olan network ağı olan alışveriş reklamları kapandığı zaman yerine şimdilik alternatif gelmeyecek.

Bu karar çıkmadan 1 ay önce Google, Merchant Center Türkiye hesaplarına gönderdiği bildiride tüm ürünlerin bundan sonra ücretsiz olarak Google / Shopping alışveriş sekmesinde ücretsiz olarak da yayınlanabileceğini bildirdi. Bu bildiri de aslında bazı şeylerin önceden habercisiydi diyebiliriz.

Yazıma başlamadan önce belirttiğim cimri ve akakce gibi fiyat karşılaştırma ve ürün listeleme web sitelerinin derdi ise Google’a direk ürünlerini reklam olarak veremiyor olmasıydı. Google bu firmaların shopping ads’e verdiği reklamları disapprove yani rededip onların reklam vermelerini engelledi. Dolayısıyla hal böyle olunca bu firmalar birleşip Google’a karşı hukuki yollarını aradılar.

Sonunda Google, Avrupa’da da örneği olan bu durumu Türkiye’de yaşadı ve alışveriş reklamlarını 10 Ağustos 2020 tarihi itibariyle kapatma kararı aldı.

Reklamverenler Bu Durumda Ne Yapacak?

Cimri ya da akakce gibi web sitelerine .xml ürün verilerimizi gönderip bu platformlarda sponsorlu ürün listeleme reklamları verebiliriz. Örneğin, aşağıdan yönetmiş olmuş marka için cimri üzerinde yayınladığımız reklamların sonucuna ulaşabilirsiniz.

Cimri'De Reklam Yayınlama Raporlar Sayfası.

Cimri’De Reklam Yayınlama Raporlar Sayfası.

Burada CPC ler gördüğünüz gibi kategorilere göre değişmektedir. Raporları Google kadar gelişmiş değildir, bu kadar tıkladık kaç para satış oldu şeklinde ki analizleri Google Analytics üzerinden yapabilir ve ROAS değerlerinize ulaşabilirsiniz. ROAS optimizasyonuna göre belli kategorilerde belli ürünler için reklamlarınıza devam edebilirsiniz.

Eğer sizde cimri ya da akakce de reklam vermek istiyorsanız direk benimle iletişime geçebilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamlarına Yönelik Alternatif Stratejiler

Smart Shopping – Akıllı Alışveriş Reklamları Kullanın

Tüm standart shopping kampanyalarınızı smart shopping yani akıllı alışveriş reklamlarına çevirin. Akıllı alışveriş reklamları Gmail’de ve display olarak bazı web siteleri ve uygulamalarda otomatik olarak gösterilmektedir. ROAS’ı genelde yüksektir, dolayısıyla Smart Shopping kampanyasını kullanmaya devam etmeniz ve standart shopping kampanyalarınızı da smarta çevirmeniz sizin için yararlı olacaktır.

YouTube For Action Reklamlarını Kullanın

Google, yeni bir reklam modeli ile geliyor. YouTube for action ile ürünlerinizi YouTube videolarının altında-yanında gösterebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılara ürün görseli, fiyat vb. bilgiler vererek ürün satışlarını arttırabilirsiniz. Bu reklam modeli Merchant Center ile ilişkilendirilip çalışmaktadır. Şuanda beta sürümünde ve Türkiye pazarına yeni girecek olan bir kampanya modelidir. Bunu kullanabilmeniz için Google’dan hesap yöneticinizle görüşüp whiteliste girmeniz gerekmektedir.

DSA Kampanyalarını Merchant Center Hesabınız İle İlişkilendirin

Ürün kategorileri bazında yeni DSA kampanyaları oluşturup bu kampanyaları Merchant Center hesabınızla ilişkilendirerek dinamik arama ağı reklamlarını kullanın. Burada kampanyaları ürün kategorileri bazında oluşturmaya dikkat edin. Merchant Center’da mevcut olarak kullandığımız feedi kampanya ayarlarında yüklerken Google hesap yöneticinizin desteğine ihtiyacınız olacaktır. Bu da yeni bir kampanya modeli olacaktır. Diğer arama ağı reklamlarına nazaran ROAS da artış ve CPC’de düşüş beklentiniz varsa bu stratejiyi denemelisiniz.

Daha fazla strateji için direk benimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: 13 Ağustos testimizde Google Search yani arama ağında yapılan arama sonucunda alışveriş reklamları gösterilmiyor. Ancak, Google “Alışveriş” sekmesi hala aktif olarak yayındadır. Alışveriş sekmesinde ürününüzü Merchant Center aracılığı ile yayınlayabilirsiniz. Yukarı da ki stratejileri denemenizde ve düzenli olarak ROAS ya da ROI ye göre optimizasyon yapmanızda fayda olacaktır.

Google Alışveriş Sekmesi

Google Alışveriş Sekmesi

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster