Bölüm 9: Starlink Uydu İnterneti İle Dijital Dünya Tamamen Değişecek

Dijital Pazarlama 9 Bolum

9. Bölüm Podcast Konusu

Nisan ayı Dijital Pazarlama podcastinde her zaman olduğu gibi bir çok önemli konulara ve gündemde ki yeniliklere değindim. Bu ay ki en önemli konu Starlink interneti ve bu sistemin dijitale olan etkileri oldu.

Elon Musk yeni projesi Starlink uydu interneti ile interneti en hızlı ve en düşük maliyetle bize ulaştırmayı planlıyor. Starlink’in bu projesi dijital dünyanın komple değişmesine neden olacaktır. Özellikle ülkelerin interneti engellemeye çalışması ve insanların bilgi ve kaynağa erişmesini engellemesi artık son bulacak gibi görünüyor. Aynı zamanda Starlink ile düşük hızda internete kullanıcılar bedavaya ulaşabilecekler.

Öte yandan Google, alışveriş reklamlarında ücretsiz olarak ürün listeleme ve organik sonuçlarda gösterme çalışmasını başlattı. İlk olarak bu çalışma Amerika’da test edilecek olup daha sonra diğer ülkelerde de faaliyete geçecektir. Bu da ürün SEO çalışmasının önemini tekrar gündeme getirecek gibi duruyor. Artık ürünlerinizi ücretsiz olarak Google Alışverişler sekmesinde listeleyebileceksiniz.

Google Shopping in the United States will now include merchant listings for free, beginning next week. Learn more here: https://t.co/osvaeRaqtk

— Google SearchLiaison (@searchliaison) April 21, 2020

n11 gibi platformlarda sanal mağazaları olan ve ürün listeleyenler için bu durum biraz karmaşık olacak gibi görünüyor.

Google’da Reklamveren Bilgileri Yayınlanmaya Başlıyor

Google bu ay reklam olarak yayınlanan sonuçların yanına bir buton yerleştirip o reklamı yayınlayan reklam verenin bilgilerini tüm kullanıcılar ile paylaşmayı planlıyor. Bu da Google’un daha şeffaf bir yapıya doğru geçiş yaptığını göstermektedir.

Google’ın hazırladığı sosyal mesafe raporuna göre market ve eczanelerin hareketlilik eğilimi %39, işyerlerinin %45 oranında düştü.

Sanal market satışlarında yüzde 60’a varan bir artış gözlemleniyor. Ünlü giyim markası Kiğılı’nın bu dönemde web sitesi üzerinden online market satışına başlaması bahsettiğimiz hızlı ve radikal çözümlere bir örnek.

Karantina sürecinde hobi ürünleri ve kitap kategorilerindeki satışlarda da artış gözlemlendi. Sesli kitap uygulamalarının da indirilme oranları yüzde 200 arttı.

Özellikle Instagram’dan ve YouTube üzerinden spor uygulamalarının popülerleşmesiyle bu dönemde spor malzemelerinin ve kıyafetlerinin de satışları arttı. Bunun dışında evde kalma uygulamalarının bir neticesi olarak müşteriler büyük ölçüde ev eşyalarına ve dekorasyon ürünlerine yöneldiler.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster