Son Bölüm 13: WordPress WooCommerce E-ticaret Sitelerinin Artısı ve E-ticaret Reklam Formülleri

13. Bölüm Podcast Konusu

Podcastlerime Temmuz 2019 tarihinde New York’ta başladım ve ilk kaydımı Financial District’e wework’te yer alan ofisimde yapmıştım. Son kaydımı da İstanbul Kadıköy’de ki evimde 🙂

Podcastlere çok fazla vakit ayıramadığım için böyle bir karar aldım. Ancak Joykek.com firmamız üzerinden ve web sitem faruktoprak.com üzerinden yeni dijital pazarlama etkinliklerini ve içeriklerini sizlerle paylaşmaya devam ediyor olacağım.

WordPress WooCommerce Nedir?

WordPress wooCommerce ile e-ticaret web sitenizi çok hızlı, dakikalar içinde kurabilirsiniz. Aynı şekilde ürün ekleme işlemini gerçekleştirip wooCommerce Facebook katalog ve Google eklentilerini de kurarak, Google Merchant Center ve Facebook Katalog sayfasına ürün feedlerinizi yükleyebilir ve bu platformlar aracılığı ürün reklamcılığına başlayabilirsiniz. Üstelik bu işlemlerin hepsi ücretsiz. Bunun için herhangi bir yazılımcıya ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ancak yazılımcınız olursa daha fazla seçenek ile daha customize yani kişiselleştirilmiş ve özelleştirilmiş bir e-ticaret web siteniz olabilir.

E-ticaret Reklam Formülleri

E-ticaret reklam formüllerinde de üzerinde en çok durduğum formül olan revenue formülünü bu podcastte açıkladım. Revenue gelir demek, bu formül ile işletmenizin ne kadar tıklamaya ne kadar gelir elde edebileceğini hesaplayabilirsiniz.

Bunun için geçmiş verilerimizi referans alabiliriz. Bu veriler sırasıyla Clicks (Tıklamalar), CR Conversion Rate (Dönüşüm Oranı) ve AOV Average Order Value (Ortalama Sipariş Değeri ya da Tutarı) Clicks ve CR’ı direk Google Ads hesabınızdan alabilirsiniz; AOV’yi ise Google Analytics hesabınızdan alabilirsiniz. AOV verisini görebilmeniz için gelişmiş e-ticaret kurulumunun yapılmış olması gerekmektedir. Bu verilere ulaşabildiğiniz varsayarsak direk aşağıda ki formülü kullanabilir ve gelirinizi hesaplayabilirsiniz.

Gelir : Tıklamalar x Dönüşüm Oranı x Ortalama Sipariş Tutarı

Revenue : Clicks x CR x AOV

Örneğin, 15.000 clicks, %1.2 CR ve 500-TL AOV olduğunu varsayarsak hesaplayacağımız revenue 90.000-TL olacaktır. (15.000 x 0.012 x 500)

E-ticaret estimations formülleriyle ilgili desteğe ihtiyacınız varsa bana ulaşın.

Podcast yayınlarından bir gün…. 🙂 

Podcast yayınlarından bir gün. New York / Financial District at wework

Podcast yayınlarından bir gün. New York / Financial District at wework

Bol dijitalli günler 🙂

Bütünleşik dijital pazarlama alanında bir çok hizmetimiz bulunmaktadır. En yaygın olan dijital reklam platformlarında (Google, Bing, Facebook) kampanya yönetimi ve SEO ile ilgili hızlı ve ücretsiz bir şekilde ön analizleme ve fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Yorumlar

Yorum Yazın