Bölüm 11: Türkiye’de En Popüler Mobil Uygulama Yayıncıları ve Mobil Uygulamalardan Para Kazanma Yöntemleri

11. Bölüm Türkiye’de En Popüler Mobil Uygulama Yayıncıları Ve Mobil Uygulamalardan Para Kazanma Yöntemleri

11. Bölüm Podcast Konusu

Türkiye’de Google Play Store’da En Popüler Uygulama Yayıncısı 32 uygulaması ve 117.28m+ indirim sayısı ile Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Google Play’de Türk yayıncılarının uygulama paylaşım oranı globale oranla  sadece %1. Bu rakam gerçekten çok düşük bir rakam, umarım en kısa zamanda uygulama yapımı ve paylaşımı konusunda yüksek rakamlara ulaşabiliriz.

4.67K+Ile Türkiye Nin Oranı Sadece %1
4.67k+ile Türkiye nin oranı sadece %1 – Kaynak: https://42matters.com/turkey-app-market-statistics

Türkiye’de en fazla uygulama paylaşımı yapan yayıncılar ise sırasıyla Good Job Games, Soner Kara, Fast Free Games, Zuuks Games, Serkan Özyılmaz, Ruby Game Studio, Peak, Silevel Games, Tiramisu, Sir Studios .

Google Play Store da 2020 itibariyle Türk yayıncılarının paylaştığı toplam uygulama sayısı yaklaşık olarak 17,258. Google Play Store’da ki toplam uygulama sayısı ise 2,861,759.

Türkiye’de 2020 itibari ile en çok indirilen uygulamalar sırasıyla Hayat Eve Sığar, Hepsiburada, GittiGidiyor, e-Devlet Kapısı, Ziraat Mobile, n11.com, FLO, EBA, Türk Telekom Online İşlemler, Digital Operator.

Türkiye’de Google Play Store’da Uygulama İndirme Bazında En Popüler Uygulama Yayıncı Listesi

Türkiye’de sırasıyla en çok indirilen ve popüler olan TOP 10 uygulama yayıncı listesi aşağıda ki gibidir. Bu listede Turkcell 117.28m+ indirim sayısı ve 32 uygulaması ile birinci sırada yer almaktadır.

  1. Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş
  2. Waplog Social Network
  3. Renkmobil Bilisim
  4. Visover Ltd
  5. Ratech
  6. Vodafone Türkiye
  7. Bulent Akpinar
  8. Trendyol
  9. sahibinden.com
  10. MobilDev

Mobil Uygulamalarımızdan Nasıl Para Kazanabiliriz ?

Hem iOS hem de Android’de yayınladığımız mobil uygulamalarımız üzerinden ciddi gelirler elde edebiliriz. Ancak uygulamamızı yeni yayınladıysak bu gelir modellerinden bazılarını kullanmamamız gerekir, ta ki kullanıcı sayısı ve uygulama etkileşim oranını arttırana kadar.

Uygulama içi reklam ile gelir elde etme

Uygulamamızda direk reklam yayınlayarak gelir elde edebiliriz. Web sitesi reklamlarına göre mobilde daha fazla kazanç sağlanılabilir. Ama burada önemli olan konu, kullanıcıları reklama boğmamak ve reklamların yerleşimini ve gösterim sayılarını iyi optimize edebiliyor olmak.

Business Insider raporuna göre 2017 de mobil uygulama için reklamlardan yayıncıların kazancı toplamda $200 milyar. Gerçekten çok yüksek bir rakam.

Affiliate Marketing ile gelir elde etme

Burada bir takım firmalar ile anlaşma yapabilir ve onların ürünlerine uygulama içinde yer verebilirsiniz. Kazancınız komisyon bazlı ya da sabit fiyatlı olabilir (gösterim ya da tıklama).

En çok kullanılan affiliate marketing genel de komisyon bazlı. Belirli gün cookie süreleri ile satışa aracılık eden tıklamalara anlaşılan yüzdelik oranda komisyon alınması. Cashback ya da coupon affiliate markette çok ciddi gelirler elde eden yayıncılar olduğunu söyleyebilirim.

Data satışı ile gelir elde etme

Uygulamanız için kullanıcıların demografik bilgilerilerini ve user behaviour ya da kullanıcı davranış satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ancak GDPR’ın yayınlanması burada bir takım engellere ve yasal zorluklara yol açabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Bu yöntem ile gelir elde etmeye örnek verecek olursak. Starbucks’ın yeni açacağı şubesi için Forsquare ya da Swarm’dan direk kullanıcıların hangi lokasyonlarda check-in yaptıklarını ya da kahve içen, kahve seven kullanıcıların genelde hangi lokasyonlarda yoğunlaştıklarını gösteren bilgilerini ve lokasyonları satın alma anlaşması gibi.

Foursquare Tokyo Check-In Datası
Foursquare Tokyo Check-in Datası

Uygulama içinde işlem başına ücret ile gelir elde etme

Transaction fee, yani uygulama içinde yapılan işlemlere istinaden alınan ücret. Buna örnek olarak biletix, uber vb. örnekleri verebiliriz. Türkiye’de özellikle sitelerin aidat ödemelerinde kullandığı mobil uygulamalardan alınan transaction fee leri de ekleyebiliriz. SitePlus mobil uygulaması gibi.

Freemium ile gelir elde etme

Uygulamanızı kullanıcılara ücretsiz olarak sunup sonrasında onların premiuma geçiş yapmasını sağlayarak gelir elde edebilirsiniz. Bir çok uygulama ve web sitesi bu şekilde ciddi kazançlar elde ediyor. Örnek olarak Dropbox uygulaması. Uygulama 2 GB’a kadar depolama özelliğini kullanıcılara ücretsiz olarak sunuyor, siz bu kapasiteyi arttırmak istediğiniz de uygulama içi satın alma yapabilir ve üyeliğinizi premium pakete geçirebilirsiniz.

E-Ticaret yöntemi ile gelir elde etme

Uygulamanız üzerinden direk ürün satışı gerçekleştirip gelir elde edebilirsiniz. Genellikle e-ticaret firmalarının uygulamaları bu kategori altında yer alır. Hepsiburada’nın mobil uygulaması üzerinden satış yapıp kazanç elde etmesi gibi.

Virtual Goods yani Sanal Malların satışı ile gelir elde etme

Bundan 10 yıl önce sanal olan malların satışı olacak ve gelir elde edilecek deseydik sanırım inanmazdık. Ama günümüzde çok popüler olan özellikle oyun alanında çok popüler olan bir gelir yöntemi. Örneğin, Pokémon Go oyunu için satılan ekstra can ya da yeni avatar, karakter gibi.

Subscription Revenue Model, yani abonelik yöntemi ile gelir elde etme

Bir başka en çok kullanılan yöntem de bu. Aylık ya da yıllık olarak kullanıcıların ödeme yaparak kullandıkları mobil uygulamalar. Örneğin, Spotify gibi. Spotify’ı ücretsiz kullanmak isterseniz reklamları da dinlemek zorunda kalıyorsunuz ve istediğiniz her şarkıyı açamıyorsunuz. Ancak abonelik alarak tüm kısıtlamaları kaldırabiliyor ve belirli bir ücret karşılığında sınırsız kullanabiliyorsunuz.

Sesli Mesajlarınızı Bana Ulaştırabilirsiniz

Sesli mesajlarınızı https://anchor.fm/dijital-pazarlama bu link üzerinden bana gönderebilirsiniz. Bu sayfaya girdiğinizde karşınıza aşağıda ki gibi bir ekran gelecektir. Buradan +Message butonuna tıkladığınızda mikrofonunuz aracılığıyla ses kaydı yapıp bana gönderebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise ses kaydınızı telefonunuz üzerinden yapabilir ve bana [email protected] adresime mail atabilirsiniz. Sesli mesajlarınıza podcastlerimde yer vereceğim.

Sesli Mesaj Gönderin
Sesli Mesaj Gönderin

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster