iOS 14 ve Üzeri Kullanıcılar Facebook Reklamlarında Hedeflenemeyebilir

Ios 14 Ve Üzeri Kullanıcılar Facebook Reklamlarında Hedeflenemeyebilir

Apple, Facebook’a Reklam Takibinde Yeni Kurallar ve Yasaklar Getiriyor

Facebook 2021’de yayınladığı bir bildiri ile Apple kullanıcılarının takip edilemeyeceğini yani hedeflenemeyeceğini bildirdi. Eğer kullanıcılar buna kendileri izin verirse, bu kişiler Facebook, Instagram reklamlarında hedeflenebilir hale gelecek; ancak kaç kişi buna izin verir işte orası muallak.

Bu yeni uygulama sadece Facebook ve Instagram için geçerli olmayıp telefonunuzda ki tüm uygulamalarda kullanılabilir (takip eden mobil uygulamalarda). Bu arada telefon diyorum ancak bu iPad, iPhone ve Apple TV ler için de geçerli yani Apple marka tüm cihazlarda iOS 14 ve üzeri işletim sistemlerini kapsıyor.

Bu Durum Ne Tarz Kampanyaları Etkileyecek?

Özellikle remarketing yani yeniden pazarlama kampanyalarımız bu durumdan kötü etkilenecek diyebiliriz. Bunu hedeflenen kullanıcı sayılarında (audience size) da ciddi bir düşüş olarak göreceğiz.

Şöyle düşünelim…

  • Kullanıcı mobil telefonunda Nike spor ayakkabı aradı..
  • Reklam olarak çıkan sonuçlardan Nike web sitesine gitti.
  • Ürünü inceledi, sepete ekledi ancak satın alma işlemini gerçekleştirmedi veya sepete de eklemedi sadece ürün görüntüleme işlemi gerçekleşti ve web sitesini kapattı.

Şimdi normalde bu durumda biz remarketing kampanyamız ile bu kullanıcıyı hedefleyebilir ve ona Facebook ya da Instagram üzerinde reklam çıkabilirdik, ancak şimdi bunu yapamayacağız.

En Az Zarar İle Bu Durumu Nasıl Çözebiliriz?

Öncelikle bunun kalıcı olduğunun farkına varmalıyız. Bu şuan sadece Apple ile başladı, ancak ileri de Android üzerinde de böyle bir karar alınabilir. (Her ne kadar düşünmüyor olsamda) Google’un en büyük gelir kalemlerine baktığımızda “reklam” olduğunu göreceğiz. Dolayısıyla Google’un Android üzerinde böyle bir şey yapacağını çok sanmıyorum.

Şimdi gelelim konumuza, bu durumdan en az zarar ile nasıl çıkarız ?

İşe analizleri ve raporları inceleyerek başlayın

Google Analytics ya da benzeri analytics tool ları ile en çok satışınızın en çok hangi mobil cihazlardan geldiğini tespit edin. Apple’ın burada ki oranın ne olduğunu tespit edin.

Ardından, cihazlar arası touchpoint leri tespit edin.

Ortalama bir satışın gerçekleşmesi için kullanıcının kaç cihaz değiştirdiğini tespit edin.

Bilgisayar üzerinden ziyaretine başlayıp sonrasında Apple cihazından satın alım yapanların genelde remarketing kampanyalarından geldiğini söyleyebiliriz. Bu tarz oranlar ve hesaplarınızı çıkarın.

Google Analytics Top Conversion Path ile ilgili yazımı okumak için tıklayın. 

Yeni hedefleme stratejileri öğrenin..

Google reklamlarında artık bazı kampanyalarınızı mobil işletim sistemi bazlı ayırmanızın vakti geldi. Eğer kampanyanızın en çok dönüşümü remarketing aracılığı ile geliyorsa (bunu touchpoint ler ile yukarı da ortaya çıkardık) Burada Android kullanıcılarını hedefleyen spesifik reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Google Analytics ya da benzeri tool lar da yeni hedef kitleler oluşturun ve Apple – Android kullanıcılarını iki ayrı hedef kitle olarak tutun. Dönüşüm ya da satış raporlarınıza bakarken bu kullanıcıların oranlarını daha iyi anlamanızda fayda sağlayacaktır.

Uygulamaların Kullanıcı Davranışlarını Takip Edebilme Özelliğini Sorması

Tabii burada dikkatimi çeken şey bu özellik sadece Facebook ve Instagram uygulamalarında eklenmiş görünüyor. Yani cihazınızda Ayarlara gidip ardından istediğiniz uygulamaya tıklarsanız aşağıda ki gibi Allow Tracking kısmı bazılarında gelecek bazılarında gelmeyecek (gelmemesinin nedeni uygulama bu hedeflemeleri kullanıcı aktivitelerini takip etmiyor olmalı ancak bir çok app takip etmesine rağmen hala bu seçeneği eklememiş.)

Facebook Uygulama Takip İzni

Facebook – Instagram Allow Tracking Yani İzlemeye İzin Ver Seçeneği Ile Bu Uygulamaların Kullanıcı Bilgilerini Takip Etme Ve Reklamlarda Kullanma Vb. Engellemekte Olduğu Görünüyor.

Peki ya Messenger ve WhatsApp bunlara neden bu izin seçeneği eklenmedi?

Bunun anlamı WhatsApp kullananlar hala reklamlarda target olarak eklenebilir mi? Sonuçta WhatsApp ve Messenger da Facebook bünyesinde olan iki şirket… Veri paylaşımı yapamaz mı?

Henüz daha net oturmuş görünmüyor bir çok şey… Ancak yine de bilmeliyiz ki privacy yani gizlilik gelecekte en çok konuşacağımız konulardan bir tanesi olacak gibi görünüyor.

Sonuç olarak bende bu uygulama takip kısmına izin vermiyorum ve bunun gerçekten çok doğru ve başarılı bir karar olduğunu düşünüyorum. 🙂 Her ne kadar işimiz dijital reklam olsa da bazı konularda gizliliğin gerçekten çok önemli olduğunun farkına varmamız ve savunmamız gerekiyor.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.
Yorumlar

Yorum Yazın

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle