İşletmeler İçin En Uygun Kampanya Aşamaları ve Türleri

İşletmeler İçin En Uygun Kampanya Aşamaları Ve Türleri

(Ortalama bu içerik için harcayacağınız vakit 5 dakika olarak hesaplanmıştır.)

İşimiz pazarlama olunca ve açılan kampanya türlerinin veya yapılacak pazarlama çalışmalarının neler olduğu sürekli sorulunca en sonunda çareyi bunu anlatan bir yazı yazmakta buldum.

Pazarlama, Dünya’nın her yerinde aynıdır. Asıl amaç burada markayı iyi konumlandırabilmek ve markanın satış yapabilmesini sağlamaktır. Bu satış hizmet olabilir, beğeni olabilir, isim duyurma olabilir vs. vs. Her planlanan reklam kampanyası parasal bir işlemi gerektirmez. Örneğin, bir politikacının sosyal medya hesaplarını ve reklam hesaplarını yönettiğinizi düşünelim. Burada politikacıyı öne çıkarmak ve insanlara göstermek en önemli KPI’dır. Başarısı ise politikacının seçilmesi, sevilmesi vs. olabilir.

Pazarlama kampanya aşamaları ve türleri nelerdir? Gelin bu yazıda detaylıca inceleyelim.

Pazarlama Kampanya Aşamaları ve Türleri

Bunu 2 (iki) ana başlık veya kategori altında toplayabiliriz.

  1. Amaç (Purpose)
  2. Kanal (Channel)

Şimdi sırayla bu iki ana başlık altında oluşturulabilecek pazarlama stratejileri ve kampanya türlerine göz atalım.

Advanced Marketing

1. Amaç (Purpose)

Bu başlık, kampanya amacımızın ne olduğunu listelememize ve ona özel kampanyalar oluşturmamıza yöneliktir.

By purpose yani amaç altında oluşturulabilecek kampanya türlerinden bazıları ise şu şekildedir.

1.1 Marka Bilinirliği

Markamızı tanıtmak ve marka bilinirliği sağlamak için açacağımız her kampanya bu kampanya türünün altında yer alır. Burada ki asıl amaç mümkün olduğu kadar en fazla kişiye ulaşmak ve markamızı tanıtmaktır.

Özellikle yeni pazarlara giriş yapıldığında marka bilinirliği çok fazla önem teşkil etmekte olup güçlü yatırım yapılması gereken bir kampanya türüdür.

1.2 Yeni Kullanıcı/Müşteri Elde Etme

Yeni müşteri veya yeni kullanıcı kazanma kampanya türü olarak adlandırabiliriz. Bu kampanyalarımız ile mobil uygulamamız için yeni kullanıcı elde etmeyi hedefleyebilir veya e-ticaret web sitemiz için yeni müşteri kazanmayı hedefleyebiliriz. (Bir çok kampanya bu tür altında yer almaktadır. En fazla KPI odaklı ve satış getiren kampanya türlerinden biridir.)

1.3 Çapraz Satış Kampanyaları

A ürününü alana veya almakta olana B ürününü pazarlama kampanya türleri olarak düşünebiliriz. Genelde ortalama sepet değerini artırmaya yönelik bir stratejidir. Ortalama sepet tutarının artması demek sizin ROAS’ınızın artması demektir. Bu da başarılı reklam yönetimi olup hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

Aynı zamanda daha önceden A ürününü satın alan müşterinize, ilgili B ürününü de sunarak müşteri geri kazanmayı da bu şekilde hedefleyebiliriz.

1.4 Müşteri Tavsiye Programı

Çok basitçe anlatacak olursam, bir taşta iki kuş taktiğidir. Güzel hizmet veren ve kaliteli ürün satan her marka müşteri tavsiye programıyla satışını 10’a, 20’ye katlayabilir.

Satın alım gerçekleştiren müşterilerinize tavsiye e-postası atarak veya satın alım sonunda gelen teşekkürler sayfasına tavsiye eklentisi sunarak o kişinin bizi başka kişi veya kişilere önermesini sağlayabiliriz. Ancak tabii kimse bunu babasının hayrına yapmaz 🙂 Burada hem alışveriş yapan mevcut müşterinize bir sonraki alışverişinde kullanmak üzere bir indirim kodu tanımlayabilirsiniz (her başarılı tavsiye siparişi koşuluyla) hem de tavsiye edilen kişiye “bak A kişisi seni önemsiyor bizi tavsiye ediyor bizde sana ilk siparişinde geçerli olacak x TL veya indirim kodu veriyoruz” diyerek stratejimizi oluşturabiliriz.

1.5 Yeni Ürün Piyasaya Sunma

Markanız yeni bir ürün çıkarabilir ve piyasaya sürebilir. Marka tanınmış bir marka ise pre-order yöntemiyle satışa bile başlanabilir. Marka yeni bir marka ise ürün tanıtımını yapar ve x tarihinde ürünümüz satışa hazır olacaktır veya ürünümüz şimdi satışa hazırdır diye kampanyasını oluşturabilir. Genelde start-up şirketleri için uygun ücretli pazarlama yöntemidir. Bunu sadece reklam platformlarında reklam yayınlamak olarak düşünmeyin. Mesela o ürünle ilgili “ekşi sözlükte “bir konu açılması; bu da bir pazarlama taktiğidir.

1.6 Müşteriyi Elde Tutma veya Müşteriyi Yeniden Kazanma

Mevcut müşterilerinize yönelik oluşturacağınız tüm yeniden pazarlama kampanyaları bu kategori altında yer alabilir. Genelde bunu mobil uygulaması olan markalar “Trendyol” gibi çok fazla yapmaktadır. Örneğin, A ürününü satın aldınız ve bu satın alım sırasında B ürününü sepetten sildiyseniz Trendyol bunu favori listenize atmanızı sağlayabilir. Bu sayede size favori listenizde ki ürünlerde herhangi bir indirim olduğunda, size bildirim göndererek tekrar sipariş vermenizi sağlayabilir. Üstelik bu modelde herhangi bir reklam kampanyası veya harcanan para yoktur. (Bildirimler için kullandığı ekstra bir tool varsa o hariç)

Bu Amaç kategorisine daha da fazla seçenek eklenebilir; ancak en yaygın olarak kullanılan pazarlama amaçlarını ve modellerini yukarı da sıraladım. Şimdi gelin ikinci aşama olan kanala geçelim.

Giphy2

2. Kanal (Channel)

Amacımızı belirledikten sonra kanal seçimine yoğunlaşmamız gerekiyor. Amacımıza en uygun kanalı tespit edip kampanyalarımızı oluşturmaya başlayabiliriz.

2.1 SEO

SEO ile organik olarak arama motorlarında kullanıcıların / müşterilerin karşısına çıkabilir ve organik trafiğimizi herhangi bir reklam ücreti ödemeden artırabiliriz.

SEO bir çok işletmenin sahip olmak istediği bir güç olup, çalışması ve yapımı hem maliyetli hem de zaman almaktadır.

2.2 İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması bir çok marka tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Genelde başka popüler veya markanın ürünü ile ilgili sitelerde veya markanın kendi web sitesinde içeriklerinin yayınlanması ve doğrudan marka ve ürününe pazarlama çalışması yapılıp performansının ölçülmesi olarak tanımlayabiliriz. Burada attribution yani ilişkilendirme modeli olarak tıklamalar dikkate alınmaktadır. Ancak bazı durumlarda içerik pazarlaması video olarak kullanılabilir. Videolarda ise görüntülenme, paylaşılma vb. metriklerde dikkate alınabilir.

2.3 Sosyal Medya Reklamları

Son zamanlarda firmalar için en başarılı reklam platformlarından bir tanesi de Sosyal Medya reklamlarıdır. Platform olarak en çok bilinen ve kullanılan Instagram, Facebook TikTok, LinkedIn vb. gibi düşünebiliriz.

2.4 Arama Ağı Reklamları

Arama motorlarında “arama bazlı” reklamlar olarak düşünebiliriz. Hedeflediğimiz anahtar kelimelerde direkt olarak markanın üst sıralarda yer almasını sağlar ve gelen tıklamaların satışa veya istediğimiz KPI’ya göre şekillenmesini hedefleriz.

2.5 Görüntülü Reklamlar

Bazı durumlarda kötü sonuçlar alsanızda, görüntülü reklamlar doğru bir hedefleme ile işletmenizi başarıya ulaştırabilir. Ağırlıklı olarak marka bilinirliği artırmada tercih edilen görüntülü reklamlarda Google, Programmatic, Taboola vb. reklam platform ağları üzerinden kampanyalarımızı oluşturabiliriz.

Burada kullanılacak banner-görsel setleri ve içerikler, reklam kampanyamızın başarıya ulaşmasında büyük rol oynar. Doğru hedefleme birinci sırada olup, ikinci sırada da içerikler gelmektedir.

2.6 E-posta Pazarlaması

Mevcut müşterilerimize gönderdiğimiz e-postalar veya abonelik yöntemi ile düzenli olarak gönderdiğimiz e-postalar ile amacımıza uygun kampanya stratejilerini bu kanal altında oluşturabiliriz.

Unutmayınız ki, doğru bir zamanda doğru kişilere gönderilen e-postalar yüksek başarı oranına sahiptir.

2.7 Affiliate Pazarlama

Türkiye’de her ne kadar çok yaygın olmasada yurtdışında çok fazla kullanılan bir pazarlama kanalıdır. Genelde fenomenler bir çok marka ile işbirliğini affiliate usulü yaparlar. Örneğin, son zamanlarda mikro ve makro sosyal medya fenomenlerinin Trendyol yemek indirimi dağıtması gibi. Onlardan gelecek her siparişte Trendyol komisyon usulü ilgili fenomenlere para dağıtmaktadır.

2.8 Influencer Pazarlaması

Sosyal medya fenomenleri ile yapılacak işbirliklerini düşünebilirsiniz. Amacınıza uygun sosyal medya platformunu seçip, ardından ilgili platformda marka veya ürüne uygun fenomeni bulup o kişilerle yapacağınız tüm pazarlama faaliyetleri bu kanal altında yer alır.

2.9 Video Reklamları

Görüntülü reklamlar gibi video reklamlar da doğru bir hedefleme ile mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Ağırlıklı olarak Türkiye’de video reklamlar için YouTube kullanılmaktadır. YouTube’da reklam vermek için Google Ads hesabınızın olması gerekmektedir.

Çoğunlukla marka bilinirliği için firmalar video reklamları tercih ederler.

2.10 Ses Reklamları

Günümüzün en popüler reklam kanalı arasında yer almaktadır. Podcast reklamlarını burada düşünebilirsiniz. Örneğin, benim severek yakından takip ettiğim ve dinlediğim Fularsız Entellik programında yer alan tüm reklamlar bu reklam kanalı altında oluşturulmuştur. Amacınıza uygun reklamları markanıza uygun podcast yapımcıları aracılığıyla oluşturabilirsiniz.

Bu maddeler daha da fazla çoğaltılabilir; ancak en yaygın olarak kullanılan ve popüler olanları sizlerle paylaştım. Sizinde paylaşmak istedikleriniz varsa yorumlarda belirtebilir veya benimle iletişime geçebilirsiniz.

İşletme sahibi iseniz, marka iş birliği ve reklam yönetimi için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bütünleşik pazarlama, reklam, yönetimi ve danışmanlığı ile ilgili hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Bültene abone olarak en son paylaşılan içeriklerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.
İlgilendiğiniz içeriği bulabilmek için arama yapın.

Son Paylaşılan İçerikler

Tümünü Görüntüle
Abonelik
Bildirim
guest

0 Yorumlar
Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Göster